Od listopada będzie można zobaczyć więcej ciekawych filmów. W poniedziałki zaprasza DKF "Bariera”, w czwartki debiutujący Klub Filmowy "Miś”. W weekendy DKF "16”.
Teraz tydzień wymagającego kinomana będzie wyglądał tak: w poniedziałki na godz. 18 do Kina Studyjnego w ACK "Chatka Żaka”, w czwartki na godz. 20.30 do Bajki. A weekendy o godz. 18 oglądanie na Czechowie w kinie ABC.
– DKF "Bariera”, jeden z najstarszych klubów filmowych w Polsce zaprasza na pokazy filmów dotąd niedostępnych w lubelskich kinach. Znajdą się tytuły, na które trzeba zwrócić uwagę ze względu na ich wybitne walory artystyczne dzieła, jak i skłaniające do dyskusji tematy – rekomendują w "Barierze” program, która startuje filmem nagrodzonym Złotym Globem i Oscarem.
Suzanne Bier w ciekawy i niebanalny sposób pokazuje świat mężczyzn. Film zyskuje mocny wyraz dzięki skoncentrowaniu się na chłopcach dorastających do wieku dojrzałego, których dramat polega na tym, że brak w ich życiu drogowskazu w postaci przykładu ojca. Pozostawieni samopas, na własną rękę smakują gorzki owoc poznania dobra i zła.
– Będą filmy, które widzom umknęły, a warte są zobaczenia albo premierowe tytuły, których w ogóle nie wprowadzimy na ekran, bo premier miesięcznie jest tak dużo. I właśnie taką premierą zaczynamy – tłumaczą w Bajce, na jakiej zasadzie będzie układany program Klubu Filmowego "Miś”. – Nazwa klubu ma się kojarzyć z filmem Stanisława Barei i nazwiskiem – żartuje Waldemar Niedźwiedź, szef kina.
"Miś” debiutuje w środowisku kinomanów filmem kostiumowym. Akcja filmu Adriana Panka rozpoczyna się w roku 1776. Opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Nie do przecenienia jest również wpływ frankizmu na romantyczny mesjanizm, Mickiewicza czy Towiańskiego.
W weekendy na ważne filmy można polować w Kinie ABC w Domu Kultury na Czechowie. Tam w ramach DKF "16” w listopadzie można zobaczyć cykl "Zaduszki filmowe” i pozostałe seanse tworzące program Przeglądu Filmowego "Post Scriptum”. W weekend 5 i 6 listopada będzie "Trzeba zabić tę miłość”, reż. Janusz Morgenstern; "Ostatnie tango w Paryżu”, reż. Bernardo Bertolucci; "Kornblumenblau”, reż. Leszek Wosiewicz; "Szał”, reż. Alfred Hitchcock i "Grek Zorba”, reż. Michael Cacoyannis.
* 7 listopada: "W lepszym świecie”, reż.: Susanne Bier * 14 listopada: "Cyrk Columbia”, reż.: Danis Tanović * 21 listopada: "Passione”, reż. John Turturro i * 28 listopada: "Sezon na kaczki”, reż. Fernando Eimbcke.
Obowiązują karnety miesięczne (20zł) lub bilety jednorazowych (12zł i 10zł). Karnety można kupować 4 lub 7 listopada (w godz. 15–18) oraz przed pierwszym pokazem w kasie Chatki Żaka.
* 3 listopada: "Daas”, reż. Adrian Panek * 10 listopada: "Rok przestępny”, reż. Michael Rowe * 17 listopada: "Jaskinia zapomnianych snów”, reż. Werner Herzog * 24 listopada "Księstwo”, reż. Andrzeja Barański.
Karnet miesięczny kosztuje 28 złotych, w sprzedaży od 2 listopada. Bilety przed seansami po 12 zł.)