
Dzięki wykorzystaniu animacji włoskiego artysty Simone’a Massiego film w doskonały sposób przywołuje wydarzenia z czasów Związku Radzieckiego, niemal jednocześnie je oceniając. To obraz terroru, a także ogromnej odwagi
Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od niedzieli w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur codziennie projekcje najlepszych dokumentów z całego świata. Festiwal Millenium Doc Against Gravity potrwa do 21 maja.
W programie lubelskiej edycji festiwalu (jednocześnie odbywa się też w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy) znalazło się 27 projekcji.
Na dużym ekranie zobaczymy opowieści: o deskorolkowej pasji i dojrzewaniu („Jutro albo pojutrze” - 18 maja, godz. 14.30), o filipińskich „Czyścicielach internetu” (20 maja, godz. 21), o próbach wskrzeszenia mamuta („Genesis 2.0” – 18 maja, godz.17.30), o niedoszłym eksperymencie stworzenia hybrydy małpy i człowieka („Jądra Tarzana” – 19 maja, godz. 21), o świecie najbogatszych („Pokolenie pieniądza” – 21 maja, godz. 12), o Grace Jones („Grace Jones” – 20 maja, godz. 19), o niesamowitej podróży dwójki artystów („Twarze, plaże” – 19 maja, godz. 19.30), o syndromie jerozolimskim („Szukając Jezsa”21 maja, godz. 19i wiele, wiele innych.
– To znakomite, skłaniające do namysłu i refleksji kino – podkreśla Monika Sawka z CSK.
Projekcjom towarzyszą pokazy kina VR (virtual reality), warsztaty (np. deskorolkowe) i spotkania z twórcami pokazywanych filmów. Z lubelską publicznością spotka się m.in. Klaudiusz Chrostowski (po projekcji jego „Call me Tony” 19 maja o godz. 16.45). To opowieść o 18-letnim kulturyście o aktorskich aspiracjach. – Film o tym, że nie cel jest najważniejszy, ale droga do niego – mówi Arur Liebhart, dyrektor Millenium Doc Against Gravity.
Do Lublinie przyjedzie też znana polska artystka Katarzyna Kozyra. – Swój dokument „Szukając Jezusa” kręciła 8 lat – dodaje Liebhart.
Filmy na poszczególne projekcje kosztują 12 zł. Kino w CSK mieści się na poziomie -1, a kasa na 0 (w niedziele i poniedziałek jest nieczynna).
A w czwartek (17 maja) o godz. 19.30 czesko-chorwacka produkcja
„Gdy nadejdzie wojna”
Na Słowacji rośnie liczba grup paramilitarnych, których celem jest obrona kraju, na przykład przed uchodźcami. Członkowie nacjonalistycznej jednostki „Słowaccy poborowi” przygotowują się na odparcie zagrożenia, spotykając się co dwa tygodnie na manewrach wojskowych. Nie sprzyjają im media ani organizacje pozarządowe, władza publiczna odżegnuje się od ich wysiłków (choć po cichu przyzwala na ich działania), a policja kontroluje ich ruchy i nadużycia (od noszenia broni w miejscach publicznych po zamieszczanie ulotek bez zezwolenia). Wewnętrzna struktura jest na razie w powijakach – niewielkie doświadczenie głównodowodzącego skutkuje kłopotami z utrzymaniem dyscypliny u kolegów w podobnym wieku.
Surowy wyraz twarzy przywódcy czy zastąpienie imion numerami nie są w stanie zakryć uśmieszków mniej zdeterminowanych rekrutów, dla których ćwiczenia wojskowe są jak podchody dla dorosłych. Niemniej jednak – jak pokazuje film Jana Geberta – ambicja i determinacja lidera, a także umiejętność dostosowania się do trudnych warunków, sugerują, że nie jest to jeszcze ich ostatnie słowo.
Dzięki wykorzystaniu animacji włoskiego artysty Simone’a Massiego film w doskonały sposób przywołuje wydarzenia z czasów Związku Radzieckiego, niemal jednocześnie je oceniając. To obraz terroru, a także ogromnej odwagi
Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.
Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.
Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.
Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.
Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.
Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.
Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.
Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.
Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.
W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45
W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.
W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.
Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.
W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.