"Miłosierdzie Będę Wychwalać" - to tytuł wielkanocnego koncertu, którego będzie można wysłuchać w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6), 16 kwietnia o godz. 18.45.
To będzie drugi z koncertów tegorocznego cyklu "Wieczorów muzycznych w Kościele Pobrygidkowskim". Tym razem w repertuarze znajdzie się religijna muzyka instrumentalna w wykonaniu duetu organy i skrzypce. Całość będzie poświęcona postaci św. Faustyny. Kompozycje Vivaldiego, Bacha i Handla będą tłem dla wybranych fragmentów z Dzienniczka św. Faustyny.
- Autorka Dzienniczka stanowiącego dziś cenną perłę polskiej literatury mistycznej zachwyca i budzi podziw nie tylko prostych ludzi, ale również teologów ze względu na prostotą i głębię mówienia o Bożych tajemnicach i możliwości doświadczenia obecności Boga w swoi wnętrzu. Jest przede wszystkim świadkiem Boga miłosierdzia nieustannie obecnego w dziejach świata i w losie człowieka - opowiadają organizatorzy koncertu.
W koncercie udział wezmą skrzypaczka Magdalena Maciąg oraz organista Stanisław Maryjewski. Magdalena Maciąg ma w swoim dorobku udział w licznych kursach międzynarodowych w Polsce i za granicą. Praktykę estradową rozwijała w kraju i za granicą (Chiny, Japonia, Niemcy) głównie jako solistka, ale również jako kameralistka i muzyk orkiestrowy współpracując okresowo z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrą kameralną Baltica Neopolis (Szczecin) oraz Filharmonią Lubelską.
Z kolei Stanisław Maryjewski jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej i członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie. Ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Koncertował w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą.
Fragmenty Dzienniczka św. Faustyny odczyta lektor w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie - Jarosław Długoszek.
Wstęp wolny.