Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

3 grudnia 2009 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Tercet Egzotyczny w Świdniku

0 0 A A

Tercet Egzotyczny – dla jednych "uosobienie kiczu”, dla innych kultowy zespół – w czwartek (3.12) wystąpi w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tercet Egzotyczny to najbardziej paradoksalna grupa w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Mimo, że nagrała ponad dwadzieścia albumów z bardzo chwytliwymi piosenkami, dla przeciętnego słuchacza jest zespołem jednego przeboju. Tylko kawałek "Pamelo, żegnaj” można uznać za powszechnie znany.

Jego popularność nie jest jednak typowa dla piosenek. Wielu Polaków nie poznało go bowiem w oryginale z radia, płyt czy Internetu, tylko z programów kabaretowych, gdzie często bywa pastiszowany. Ewentualnie z telewizji, gdzie pojawia się w koncertach życzeń.

Jest wdzięcznym przedmiotem satyry sam w sobie jako polskojęzyczna ckliwa ballada opisująca sytuację z gruntu meksykańską. Paliwa do prześmiewania dostarcza jeszcze wizerunek jego wykonawców – Polaków ubranych w sombrera, piórka, koraliki i złote bolerka. W sumie to kabaretowy samograj.

Przez większą część swej 46-letniej działalności wrocławska grupa w rodzinnym kraju funkcjonowała jakby w drugim obiegu. Była hołubiona przez plebs, który wykupował na pniu pocztówki dźwiękowe z jej piosenkami. W innych warstwach społecznych była prawie nieznana. Większość dziennikarzy bojkotowała ją i zwalczała.

Nie zapraszano jej na duże festiwale do 1992 roku. Dopiero wtedy Tercet Egzotyczny po raz pierwszy wystąpił w Sopocie, a entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało zmianę nastawienia części polskich mediów do twórczości zespołu.

Na Zachodzie znawcy rozrywki z opiniotwórczych środowisk docenili zespół już na samym początku jego działalności. Pierwsza wizyta grupy w USA w 1969 roku zakończyła się sensacyjną recenzją w najważniejszej amerykańskiej gazecie The New York Times, której recenzent stwierdził: "Tercet Egzotyczny wykonuje utwór »Cu-cu-rru-cu-cu Paloma« lepiej niż Harry Belafonte”.

Podczas następnej wizyty w Stanach Zjednoczonych Ameryki trio wystąpiło w najbardziej prestiżowych amerykańskich salach koncertowych takich jak Carnegie Hall czy Radio City Music Hall.

Po obejrzeniu jednego z koncertów w Chicago przez Bobby'ego Vintona zespół został osobiście zaproszony przez piosenkarza do jego programu telewizyjnego. Tercet Egzotyczny miał swój własny show w paryskiej Olympii. W 1973 roku bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat polskiej grupy francuski piosenkarz i aktor Charles Aznavour.

W 1979 roku podczas kolejnej wizyty tria w USA tamtejsza wytwórnia Sony – będąc pod wrażeniem jego występów – zorganizowała nagranie albumu Tercetu Egzotycznego z udziałem kilku czołowych polskich jazzmanów, między innymi saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego.

Zespół latał koncertować do USA 49 razy (wszystkie jego tamtejsze tournee sumują się w 8 lat). Było to możliwe m.in. dzięki bezprecedensowemu pozwoleniu na pracę, wydanemu przez tamtejsze związki zawodowe. Natomiast fakt, że managerem grupy w latach 1967–75 był Holender John Wardell (także ówczesny manager Toma Jonesa) sprawił, że Tercet Egzotyczny wielokrotnie koncertował w Holandii, Niemczech, Szwecji, Danii i Grecji.

Na Zachodzie polskie trio podobało się nie tylko plebsowi. Tamtejsza wyrobiona i wymagająca publiczność ceniła kompletność oferty artystycznej polskiej grupy – jej latynoskie stylizacje muzyczne ze śpiewem po hiszpańsku i nawiązujący do nich, choć przerysowany, wizerunek sceniczny. Ten ostatni odbierano jednak z dystansem i z sympatią.

Na początku lat 00. wydawało się, że kariera Tercetu Egzotycznego dobiegła końca. Najpierw umarł Zbigniew Adamkiewicz, współtworzący zespół przez 30 lat, a pół roku później śmierć zabrała Zbigniewa Dziewiątkowskiego, lidera, założyciela zespołu i kompozytora (rekordzista – w ZAiKS-ie zarejestrował aż 3 tysiące własnych piosenek), a prywatnie męża wokalistki tria Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej. Jednak "Pamela” postanowiła kontynuować działalność pod szyldem Tercet Egzotyczny z basistą bluesowym Włodzimierzem Krakusem i gitarzystą jazzowym Januszem Konefałem.

Efektem pracy nowego składu są albumy "Greatest Hits” (2006) z największymi przebojami w nowych wersjach i "Noc w Ekwadorze” (2009), na którym gościnnie wystąpiła córka Izabelli i Zbigniewa – Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko. Dopiero one przyniosły Tercetowi Egzotycznemu względne uznanie polskich krytyków muzycznych. Paradoksalnie – kiedy w zespole zabrakło wieloletniego motoru muzycznego i jego kompana.

Na scenie Tercet Egzotyczny to nie trzy osoby, ale siedem w wersji podstawowej (z czteroosobowym chórkiem: Anna Dziewiątkowska-Trębska, Gaja Tyralska, Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, Ireneusz Mleczko), albo dwanaście w ponadpodstawowej (oprócz czteroosobowego chórku dodatkowi instrumentaliści).

W czwartek w Świdniku Tercet Egzotyczny wystąpi w wersji siedmioosobowej. W programie koncertu są stare i nowe przeboje grupy, standardy muzyki latynoamerykańskiej, jak również solowy set Katarzyny Dziewiątkowskiej-Mleczko.

Początek o godz. 18.30. Ceny biletów: normalne po 35 zł, ulgowe po 33 zł. Miejsce: Kino Lot Miejskiego Ośrodka Kultury, al. Lotników Polskich 24.

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30