Wyd. Biały Kruk
Są tu biografie twórców filmowych i aktorów, ponad 2 tys. sylwetek reżyserów, tyluż aktorów, 63 monografie kinematografii narodowych, tysiące ilustracji i tabel. Omawia kierunki artystyczne, objaśnia terminy techniczne i pojęcia teoretyczne.
Dlaczego jest to praca wyjątkowa? Ponieważ jest to kompendium wiedzy o kinie szeroko pojętym. Obejmuje wszystkie gatunki filmowe i osiągnięcia kinematografii całego świata, a takie publikacje to rzadkość. Redakcji tego dzieła podjął się znawca tematyki – prof. Tadeusz Lubelski, dyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace trwały ponad cztery lata.
Grażyna Torbicka o tym dziele napisała: "W dobie Internetu "Encyklopedia kina” pod redakcja Tadeusza Lubelskiego jest zjawiskiem, które daje poczucie korzystania z czegoś luksusowego i ekskluzywnego. Pozwala "dotknąć” historii kina, "zanurzyć się” w jej wszystkich aspektach. Wraz z kolejnymi stronami tej świetnej książki otwierają się skojarzenia, konteksty, nowe tropy dla dalszych poszukiwań, porównań, wspomnień. (…) Żadna internetowa strona tego nie zastąpi”. Pewnie nie trzeba bardziej wiarygodnej rekomendacji.
Pierwsze hasło – "Abbott i Costello”. Kim są? Kto o nich wie? To słynna para kominków amerykańskich, odnosząca sukcesy w latach 50-tych i 60-tych. Czy wiecie, że na pierwszym Festiwalu Berlińskim w 1951 roku nie przyznano żadnej nagrody za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora, najlepszą aktorkę? Nagrodę specjalną za najlepszy film kryminalny dostał obraz A. Cayatte "Sprawiedliwości stało się zadość”. Nota bene reżyser był adwokatem i znakomicie poruszał się w tematyce kryminalnej.
Ostatnie hasło "żydowski (jidysz) film” to historia filmów o tematyce żydowskiej i kierowanych przede wszystkim do społeczności Żydów aszkenazyjskich w Europie środkowo-wschodniej i USA. Pierwszy film "Na zdrowie” nakręcili Kai Hansen i Andre Maltre w studio moskiewskim, a miał on premierę w 1911 roku.
Ta encyklopedia dla miłośników kina jest bardzo ważna. Opracowana znakomicie, zilustrowana świetnie, pogłębiająca wiedzę o przedmiocie.