Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

25 lipca 2014 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Hugh Thomson "Biała Skała. W głąb krainy Inków"

0 0 A A

Czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze coś do odkrycia? Odpowiedź brzmi - tak, a dowodem na to jest książka Hugh Thomsona pt. "Biała Skała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Akcja tej dość wyjątkowej jak na literaturę podróżniczą książki rozpoczyna się w 1982 roku, gdy autor wraz z dwoma kolegami postanawia zorganizować wyprawę, która ma na celu dotarcie do zgubionej przez naukę inkaskiej twierdzy. Przedsięwzięcie dość karkołomne jak na trzech młokosów, którzy nie dość, że dopiero co przekroczyli dwudziestką to jeszcze nie mają żadnego formalnego wykształcenia archeologicznego.

Do ruin Llactapaty, na początku XX w. jako pierwszy gringo dotarł Hiram Bingham, amerykański odkrywca i samozwańczy archeolog, ten który szukając ostatniej stolicy Inków odkrył dla świata Machu Picchu. Jednakże ruiny, o których mowa jako mniej spektakularne zostały przez niego potraktowane po macoszemu i nie zostały prawidłowo naniesione na mapę. W późniejszym okresie organizowano jeszcze kilka dużych wypraw mających na celu dotarcie do tego zgubionego miasta - bezskutecznie.

Trzech młodych londyńczyków dokonuje tego co nie udało się przez lata poważnym ekspedycjom, w dużej mierze dzięki temu, że żaden z nich nie był profesjonalnym archeologiem. Wydaje się, że to jest właśnie cecha, która sprawia, że książka Thomsona mimo całego swego bogactwa faktograficznego, przypisów i obszernej bibliografii jest po prostu fascynującą opowieścią.

Autor wolny od rygoru akademickiej tresury jest zdolny do zaskakujących spostrzeżeń, które dopiero z czasem weszły do kanonu myślenia o kulturze Inków. "Zobaczywszy kilka tutejszych ukrytych zabytków”, nie mógł się oprzeć wrażeniu, "że szesnastowieczną kulturę Inków cechowała niezwykła obsesja na punkcie piękna gór - która w kulturze europejskiej pojawiła się dopiero kilkaset lat później”.

Potem dodaje jeszcze, że Inkom nie chodziło nawet o same piękne widoki, ale takie które dodatkowo odsłaniają coś istotnego. Takie myślenie pozwoliło autorowi dostrzec rzeczy niewidoczne dla wpatrzonych w ziemię zawodowych archeologów.

Wyjątkowość książki polega także na tym, że nie jest to faktograficzny, reporterski zapis jednej podróży, a opis ponad 20 lat pracy badawczej. Stąd też jej zbliżona do cegły waga i to bynajmniej nie jest wada, a wręcz zaleta. Pełna humoru i swoistego angielskiego luzu pochłania bez reszty.

Autor wielokrotnie powracał do Peru gnany młodzieńczą fascynacją Indianą Jonesem, do której sam się zresztą przyznaje już na początku opowieści i postacią Hirama Binghama, którego próbuje odczernić i w pewnym sensie usprawiedliwić. Zresztą tak samo jak i odkrywca Machu Picchu jest początkowo traktowany przez środowiska akademickie trochę jak parias. Jego determinacja i celność działania pozwalają mu jednak zaskarbić sobie uznanie hermetycznego środowiska. W końcu staję się personą uznaną wśród badaczy historii prekolumbijskiej.

Thomson jest także bystrym obserwatorem życia codziennego mieszkańców Andów. Tygodnie spędzone wśród potomków Inków w osadach na krańcu znanego świata są przyczynkiem wielu bardzo trafnych spostrzeżeń dotyczących ludzkiej natury. Jako, że autor ciągle przecina utarte szlaki wydeptane przez backpackerów, którzy zaczęli docierać do Peru w latach 70. jego opowieść staje się lustrem, w którym mogą się przejrzeć zwykli turyści.

O dziwo, w przeciwieństwie do wielu innych podróżników Thomson nie krytykuje ich, nie wywyższa się. Konstatuje w pewnym momencie: "przecież nie mogliśmy wiedzieć, czy podczas jednodniowej wycieczki nie zrozumieli więcej niż my przez tygodnie poszukiwań”. Sam przecież zaczynał niewiele się od nich różniąc co barwnie opisał w wydanej po latach książce "Tequila Oil, czyli jak się zgubić w Meksyku”, którą również gorąco polecam.

Hugh Thomson "Biała Skała. W głąb krainy Inków".
Przekład z języka angielskiego Agnieszka Wilga.
Wydawnictwo Czarne


* Paweł Hadrian - wiceprezes Stowarzyszenie Klub Podróżników "Sapay”, współorganizator Lubelskich Spotkań Podróżniczych "Kontynenty”. O świecie i podróżach pisze na blogu http://sapayclub.com gdzie można się także dowiedzieć o tym jak dołączyć do wypraw organizowanych przez Sapay Club.

Pozostałe informacje

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

Foliopak kurierski to bardzo popularne opakowanie wykorzystywane do przesyłek. Jednak zwykły model foliowy niekoniecznie jest przyjazny dla środowiska. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają na wyszukiwanie rozwiązań pozwalających lepiej zatroszczyć się o naszą planetę. Jednym z nich jest foliopak eko – oto powody, dla których warto na niego postawić!

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Umawianie wizyt i konsultacje lekarskie online – niezbędnik pacjenta

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Zaginęła pani Krystyna z gminy Lubartów. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach 65-latki.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30