Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

22 lipca 2014 r.
10:36
Edytuj ten wpis

Norman Lewis, "Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej

0 0 A A

Pisarz u schyłku swego życia, w wieku 95 lat, wraca do swojej pierwszej odbytej w młodości podróży. Cofa się do 1934 r., wraca do Hiszpanii i burzliwego okresu tuż przed wybuchem krwawej wojny domowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Norman Lewis (zm. w 2003 r.), brytyjski pisarz i dziennikarz, wśród krytyków jest uznawany za jednego z najwybitniejszych podróżopisarzy XX wieku. W przedmowie do "Grobowca w Sewilli” Julian Evans określa go nawet spadkobiercą takich twórców jak np. Daniel Defoe. Owszem pisał także powieści, ale "Grobowiec...” to reportaż. Sentymentalny reportaż o bardzo egzotycznym, nawet dla ówcześnie żyjącego Europejczyka, kraju.

Tytułowa Sewilla to miejsce, do którego bohater zmierza wraz ze swoim szwagrem. Podróż opłaca im teść autora, który prosi aby dotarli do Andaluzji i sprawdzili czy są tam jeszcze ślady jego rodu, który przed laty zamieszkiwał te tereny. Podróż to niełatwa, bo nie da się ot tak wsiąść w pociąg i dojechać do celu. Hiszpania już wtedy była targana rozruchami i niepokojami społecznymi. I właśnie dlatego przekraczając północną granicę Hiszpanii muszą iść aż 180 km na piechotę do Saragossy, aby dopiero stamtąd złapać jedyny kursujący pociąg do Madrytu.

Mniej więcej w tym samym okresie swój jedyny w karierze film dokumentalny nakręcił Luis Bunuel. "Ziemia Hurdów” opowiada o biedakach żyjących w ogromnej nędzy i walczących o przetrwanie każdego dnia. Podobne obserwacje o życiu hiszpańskich wieśniaków ma też niekiedy Norman Lewis. Podróżnicy spotykają np. ludzi, którzy zamieszkiwali jaskinie. Czy chodziło im tylko o niższy czynsz? (tak, za mieszkanie w jaskini też trzeba było płacić czynsz). Być może, ale autor pisze też o walorach takich mieszkań: w zimie było w nich cieplej niż w zwykłych domach, a latem przyjemnie chłodno.

"Grobowiec w Sewilli” to także opisy zachowań czy stylu ubierania się mieszkańców hiszpańskich wsi. Przykładowo zakazane były wtedy krótkie spodnie, nawet u mężczyzn. Dlatego też z tej części garderoby podróżnicy sami musieli szybko zrezygnować, żeby nie wywoływać niepotrzebnego fermentu w odwiedzanych przez siebie miejscach.
Po drodze odwiedzają oczywiście także duże miasta. I tak przemysłowa Saragossa autorowi "cuchnęła elektrycznością”. To tu na każdym kroku można było się natknąć na komunistów. Widzimy jak katolicka Hiszpania chłonie te idee, nawet w tak przedziwny sposób: rzemieślnik wyrabia figurki Lenina, które mają w domach zastępować figurki świętych. To tu poznajemy też poglądy polityczne szwagra autora. Eugene nie ukrywa swoich lewicowych przekonań, a obaj są zachwyceni, że dotarli do tego kraju akurat w tak ciekawym, historycznym momencie.

To czego oczekuje Eugene - czyli rewolucji, doświadczają niemal na własnej skórze. Trafiają do Madrytu w chwili rozruchów, kiedy na ulicach padają strzały i giną ludzie. Oni sami, aby dotrzeć do położonej na południu Sewilli muszą przeprawić się okrężną drogą, aż przez Portugalię. Stamtąd przez "zieloną granicę” wracają dopiero do Hiszpanii.

O tej samej podróży do Hiszpanii Norman Lewis napisał także swoją pierwszą książkę pt. "Hiszpańska przygoda”, która ukazała się w 1935 r. Ostatnia książka to wspomnienie o pierwszej podróży, która musiała być bardzo ważna i z pewnością ukształtowała literacką przyszłość autora. Po co zatem powstała? Po latach autor przyznał, że "Hiszpańska przygoda” aż kipi od "histerycznej prozy”. Przyznał się zatem, że była zbyt dużym wytworem jego wyobraźni. "Grobowiec w Sewilli...” wydaje się więc próbą naprawienia tego błędu. Chyba niewielu jest reportażystów, którzy potrafiliby pokusić się o taki gest.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie

Dzisiaj wieczorem uroczystym polonezem swój bal maturalny otworzyli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Impreza została zorganizowana w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy bardzo zaciekłe sety, potem totalna dominacja gospodarzy i wielkie nerwy w piątym secie. Bogdanka LUK Lublin prowadziła na wyjeździe z Asseco Resovią 2:1, ale finalnie wraca do domu bogatsza o zaledwie jeden punkt

Krzysztof Kubica zagrał jedynie w pięciu meczach Motoru Lublin

Motor Lublin skrócił wypożyczenie pomocnika

Krzysztof Kubica nie poleciał z Motorem na zgrupowanie do Turcji. W sobotę klub z Lublina poinformował, że wypożyczenie zawodnika zostało skrócone i 24-latek będzie szukał nowego pracodawcy.

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie

Zimowa aura nie odstraszyła biegaczy. W sobotę nad Zalewem Zemborzyckim można było zmierzyć się w ramach trzeciego biegu Lublin City Trail. Tym razem rywalizację wśród panów wygrał Rafał Gontarczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

Gdyby wybory odbyły się w styczniu do urn poszłoby 82 proc. uprawnionych

Dobre wieści dla Kaczyńskiego, złe dla Hołowni. Polacy robią skręt na prawo

CBOS opublikował nowy sondaż przedstawiający poparcie dla partii politycznych w Polsce. Największe powody do zadowolenia ma Prawo i Sprawiedliwość, które po raz pierwszy od ostatnich wyborów - zrównało się z Koalicją Obywatelską zyskując w ciągu ostatniego miesiąca 3 punkty procentowe. Podium zamyka Konfederacja.

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Niespodziewane wieści w sobotę napłynęły z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS dzień przed ligowym meczem z Enea AZS Politechniką Poznań poinformował, że Krzysztof Szewczyk nie jest już trenerem drużyny koszykarek. W niedzielę akademiczki poprowadzi Marek Lebiedziński.

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Plotki okazały się prawdziwe. Po tym, jak w środę Rafał Król pożegnał się z Motorem Lublin w kuluarach mówiło się, że doświadczony pomocnik wkrótce po raz kolejny wyląduje w Stali Kraśnik. Długo na potwierdzenie nie trzeba było czekać, bo czwartoligowiec w sobotę potwierdził transfer „Królika”.

Motor wyleciał do Turcji w 27-osobowym składzie

Motor Lublin wyleciał na obóz do Turcji. Nowe twarze w kadrze

Zgodnie z planem w sobotę piłkarze Motoru wylecieli na zgrupowanie do tureckiego Belek, które potrwa do 25 stycznia. W kadrze ekipy z Lublina znalazło się 27 piłkarzy, w tym kilka nowych twarzy.

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice
foto
galeria

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice

Wraz z początkiem roku w lubelskich – i nie tylko – szkołach rozpoczęły się bale studniówkowe. Jako pierwsi bawili się maturzyści z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz IV LO im. Stefanii Stempołowskiej w Lublinie. Dzisiaj przypominamy, jak się bawili nasi rodzicie oraz najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia