Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

9 stycznia 2010 r.
20:21
Edytuj ten wpis

Kto jest kim Horabika, czyli słoń w składzie porcelany

0 0 A A

Lubelskie »kto jest kim«. Kultura i sztuka, Wydawnictwo Biogram, Lublin, 2010

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Generalnie są dwa sposoby, żeby zaistnieć: trzeba zrobić coś bardzo dobrze albo bardzo źle. Wydawnictwo Biogram, o którym mało kto słyszał, wybrało drugą opcję i opublikowało książkę "Lubelskie »kto jest kim«. Kultura i sztuka”. Będzie o niej głośno i, co za tym idzie, będzie głośno o wydawnictwie, bo publikacja jest godnym napiętnowania przejawem amatorstwa, anachronizmu i nonszalancji w operowaniu drażliwą materią personalną.

Książki typu who is who mają sens tylko wtedy, kiedy zawierają biogramy wszystkich istotnych ludzi w wybranej przez autora dziedzinie i na zakreślonym terenie. Wiesław Horabik, wydawca i zarazem autor biogramów zawartych w lubelskim kulturowym who is who, chyba zdaje sobie z tego sprawę, bo pisze we wstępie: "Chcieliśmy sportretować Lublinian [ortografia nie jest jego mocną stroną] żyjących, mieszkających i działających w naszym mieście lub jego bezpośrednich okolicach, przedstawicieli możliwie szerokiej gamy artystycznych powołań, ludzi reprezentujących pełen wachlarz wiekowy i zawodowy”.

Niestety, to czcze słowa. W przypadku "Lubelskiego »kto jest kim«. Kultura i sztuka” lista nieobecności jest prawie tak samo długa jak spis bohaterów książki. Co gorsze, pojawiają się biogramy wielu ludzi, których dokonania i rozpoznawalność społeczna są marginalne, zaś brakuje prezentacji mnóstwa artystów, działaczy i dziennikarzy o przeciwstawnym znaczeniu.

W publikacji znalazły się sylwetki członków Budki Suflera Romualda Lipko, Krzysztofa Cugowskiego i Tomasza Zeliszewskiego. Ale już nie umieszczono biogramu Mietka Jureckiego, który przez wiele lat był członkiem tego zespołu, a od paru lat oprócz solowej działalności artystycznej zajmuje się organizacją konkursu Solo Życia, mając przez to dużo większy wpływ na życie kulturalne Lublina niż Budka Suflera. Nie zaprezentowano też Marka Radulego.

W książce są bardowie Jan Kondrak, Marek Andrzejewki i Marcin Różycki, ale nie ma Ryszarda Borkowskiego (najstarszy z naszych wykonawców piosenki literackiej, a przy okazji znakomity szantymen), Dominika Rogalskiego, Joli Sip, Łukasza Jemioły (ubiegłoroczny zwycięzca prestiżowego Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie), Piotra Selima (także pod prawdziwym nazwiskiem Chilimoniuk, pod którym prowadzi działalność edukacyjną i klasyczną).

Niemal zupełnie pominięte zostały młode pokolenie lubelskiego rocka i młode pokolenie lubelskiego jazzu. Brak takich reprezentantów pierwszego jak Paweł Błędowski, Paweł Dudzikowski, Grzegorz Tarnowski, Daniel Gielza, Marcin Czyż (wokalista a także świetny poeta) oraz takich reprezentantów drugiego jak Anna Michałowska, Jakub Kotynia, Marcin Suszek, Michał Iwanek i Maciej Pyc to skandal.

W "Lubelskim »kto jest kim«. Kultura i sztuka” znalazło się miejsce dla reżyserów Łukasza Witt-Michałowskiego, Krzysztofa Babickiego i Arkadiusza Klucznika, ale już dla Pawła Passiniego (inscenizatora "Turandot” – najlepszego spektaklu w Lublinie AD 2009), Krzysztofa Borowca i Mieczysława Wojtasa nie. Pominięto również wybitnego filmowca dokumentalistę Nataszę Ziółkowską-Kurczuk i najgorętszego aktora minionego sezonu Mikołaja Roznerskiego.

Bardzo mocno przetrzebiona jest scena plastyczna. Wprawdzie są sylwetki Sławomira Tomana, Jakuba Ciężkiego, Jarosława Koziary i Jacka Wojciechowskiego, ale już Sławomir Marzec (!!!), Dobrosław Bagiński (!!!), Lech Mazurek (!!!), Zofia Kopel-Szulc (!!), Andrzej Kot (!!), Ewa Zarzycka (!), Mariusz Drzewiński, Mariusz Kozik, Joanna Polak, Aleksander Janas, Robert Zając i Wojciech Kornet – mimo sukcesów – nie okazali się wystarczająco ważni dla autora książki.

Niezgorsza zagłada dotknęła też społeczność dziennikarską. To who is who wyrzuca ze świata ważnych i żywych dziennikarzy radiowych Jerzego Janiszewskiego, Annę Kaczkowską, Katarzynę Michalak, Marię Brzezińską, Andrzeja Matyaszewskiego, Piotra Wróblewskiego, Agatę Koss, Wiktora Jachacza, Małgorzatę Żurakowską i Józefa Szopińskiego oraz dziennikarzy prasowych Teresę Dras, Pawła Franczaka, Sylwię Hejno, Danutę Majkę, Karola Szczęśniaka, Marię Dobosiewicz, Janusza Świądra, Ewę Dziedzic i Radomira Wiśniewskiego, który regularnie i bardzo ciekawie pisze w "Dzienniku Wschodnim" o grach.

Zaskakująco wiele osób nie przekonało swoimi dokonaniami Wiesława Horabika, by zostały uhonorowane biogramami. Ale o siebie autor i wydawca zadbał należycie. Potraktował się jednym z najdłuższych tekstów. Napisał też o Marcie Horabik-Piaseckiej, czyli DJ-ce Purple Pill, o której istnieniu – mimo zawodowego zajmowania się muzyką od ponad dziesięciu lat – dowiedziałem się dopiero z "Lubelskiego »kto jest kim«. Kultura i sztuka”.

Jeden problem to to, czego, a właściwie kogo, w tej książce nie ma. Drugi to to, jak opisani są ci, którzy są. Książka robi wrażenie zbieraniny tekstów zaczerpniętych z różnych źródeł, zaledwie muśniętych redaktorską ręką. Biogramy są nieogarnięte stylistycznie i nieuporządkowane konstrukcyjnie. Niektóre zaczynają się od daty i miejsca urodzenia, inne od zawodu albo wykształcenia, a jest taki, który zaczyna się tak: "Komorowski Michał. Dj [powinno być DJ] Prozac, prywatnie Michał”.

Prywatnie, panie Wiesławie, to pan może sobie prowadzić skorowidz tak jak się panu podoba i umieszczać w nim tylko ludzi, których pan zna, lubi i szanuje. Ale robiąc publiczne who is who, wypadałoby wykazać więcej obiektywizmu i staranności, a także wyobraźni co do potrzeb czytelników. Wartość takiego kompendium bez praktycznych informacji o opisywanych ludziach – adresów stron internetowych, kontaktów itp. – jest znikoma.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30