Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

9 stycznia 2010 r.
20:21
Edytuj ten wpis

Kto jest kim Horabika, czyli słoń w składzie porcelany

Lubelskie »kto jest kim«. Kultura i sztuka, Wydawnictwo Biogram, Lublin, 2010

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Generalnie są dwa sposoby, żeby zaistnieć: trzeba zrobić coś bardzo dobrze albo bardzo źle. Wydawnictwo Biogram, o którym mało kto słyszał, wybrało drugą opcję i opublikowało książkę "Lubelskie »kto jest kim«. Kultura i sztuka”. Będzie o niej głośno i, co za tym idzie, będzie głośno o wydawnictwie, bo publikacja jest godnym napiętnowania przejawem amatorstwa, anachronizmu i nonszalancji w operowaniu drażliwą materią personalną.

Książki typu who is who mają sens tylko wtedy, kiedy zawierają biogramy wszystkich istotnych ludzi w wybranej przez autora dziedzinie i na zakreślonym terenie. Wiesław Horabik, wydawca i zarazem autor biogramów zawartych w lubelskim kulturowym who is who, chyba zdaje sobie z tego sprawę, bo pisze we wstępie: "Chcieliśmy sportretować Lublinian [ortografia nie jest jego mocną stroną] żyjących, mieszkających i działających w naszym mieście lub jego bezpośrednich okolicach, przedstawicieli możliwie szerokiej gamy artystycznych powołań, ludzi reprezentujących pełen wachlarz wiekowy i zawodowy”.

Niestety, to czcze słowa. W przypadku "Lubelskiego »kto jest kim«. Kultura i sztuka” lista nieobecności jest prawie tak samo długa jak spis bohaterów książki. Co gorsze, pojawiają się biogramy wielu ludzi, których dokonania i rozpoznawalność społeczna są marginalne, zaś brakuje prezentacji mnóstwa artystów, działaczy i dziennikarzy o przeciwstawnym znaczeniu.

W publikacji znalazły się sylwetki członków Budki Suflera Romualda Lipko, Krzysztofa Cugowskiego i Tomasza Zeliszewskiego. Ale już nie umieszczono biogramu Mietka Jureckiego, który przez wiele lat był członkiem tego zespołu, a od paru lat oprócz solowej działalności artystycznej zajmuje się organizacją konkursu Solo Życia, mając przez to dużo większy wpływ na życie kulturalne Lublina niż Budka Suflera. Nie zaprezentowano też Marka Radulego.

W książce są bardowie Jan Kondrak, Marek Andrzejewki i Marcin Różycki, ale nie ma Ryszarda Borkowskiego (najstarszy z naszych wykonawców piosenki literackiej, a przy okazji znakomity szantymen), Dominika Rogalskiego, Joli Sip, Łukasza Jemioły (ubiegłoroczny zwycięzca prestiżowego Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie), Piotra Selima (także pod prawdziwym nazwiskiem Chilimoniuk, pod którym prowadzi działalność edukacyjną i klasyczną).

Niemal zupełnie pominięte zostały młode pokolenie lubelskiego rocka i młode pokolenie lubelskiego jazzu. Brak takich reprezentantów pierwszego jak Paweł Błędowski, Paweł Dudzikowski, Grzegorz Tarnowski, Daniel Gielza, Marcin Czyż (wokalista a także świetny poeta) oraz takich reprezentantów drugiego jak Anna Michałowska, Jakub Kotynia, Marcin Suszek, Michał Iwanek i Maciej Pyc to skandal.

W "Lubelskim »kto jest kim«. Kultura i sztuka” znalazło się miejsce dla reżyserów Łukasza Witt-Michałowskiego, Krzysztofa Babickiego i Arkadiusza Klucznika, ale już dla Pawła Passiniego (inscenizatora "Turandot” – najlepszego spektaklu w Lublinie AD 2009), Krzysztofa Borowca i Mieczysława Wojtasa nie. Pominięto również wybitnego filmowca dokumentalistę Nataszę Ziółkowską-Kurczuk i najgorętszego aktora minionego sezonu Mikołaja Roznerskiego.

Bardzo mocno przetrzebiona jest scena plastyczna. Wprawdzie są sylwetki Sławomira Tomana, Jakuba Ciężkiego, Jarosława Koziary i Jacka Wojciechowskiego, ale już Sławomir Marzec (!!!), Dobrosław Bagiński (!!!), Lech Mazurek (!!!), Zofia Kopel-Szulc (!!), Andrzej Kot (!!), Ewa Zarzycka (!), Mariusz Drzewiński, Mariusz Kozik, Joanna Polak, Aleksander Janas, Robert Zając i Wojciech Kornet – mimo sukcesów – nie okazali się wystarczająco ważni dla autora książki.

Niezgorsza zagłada dotknęła też społeczność dziennikarską. To who is who wyrzuca ze świata ważnych i żywych dziennikarzy radiowych Jerzego Janiszewskiego, Annę Kaczkowską, Katarzynę Michalak, Marię Brzezińską, Andrzeja Matyaszewskiego, Piotra Wróblewskiego, Agatę Koss, Wiktora Jachacza, Małgorzatę Żurakowską i Józefa Szopińskiego oraz dziennikarzy prasowych Teresę Dras, Pawła Franczaka, Sylwię Hejno, Danutę Majkę, Karola Szczęśniaka, Marię Dobosiewicz, Janusza Świądra, Ewę Dziedzic i Radomira Wiśniewskiego, który regularnie i bardzo ciekawie pisze w "Dzienniku Wschodnim" o grach.

Zaskakująco wiele osób nie przekonało swoimi dokonaniami Wiesława Horabika, by zostały uhonorowane biogramami. Ale o siebie autor i wydawca zadbał należycie. Potraktował się jednym z najdłuższych tekstów. Napisał też o Marcie Horabik-Piaseckiej, czyli DJ-ce Purple Pill, o której istnieniu – mimo zawodowego zajmowania się muzyką od ponad dziesięciu lat – dowiedziałem się dopiero z "Lubelskiego »kto jest kim«. Kultura i sztuka”.

Jeden problem to to, czego, a właściwie kogo, w tej książce nie ma. Drugi to to, jak opisani są ci, którzy są. Książka robi wrażenie zbieraniny tekstów zaczerpniętych z różnych źródeł, zaledwie muśniętych redaktorską ręką. Biogramy są nieogarnięte stylistycznie i nieuporządkowane konstrukcyjnie. Niektóre zaczynają się od daty i miejsca urodzenia, inne od zawodu albo wykształcenia, a jest taki, który zaczyna się tak: "Komorowski Michał. Dj [powinno być DJ] Prozac, prywatnie Michał”.

Prywatnie, panie Wiesławie, to pan może sobie prowadzić skorowidz tak jak się panu podoba i umieszczać w nim tylko ludzi, których pan zna, lubi i szanuje. Ale robiąc publiczne who is who, wypadałoby wykazać więcej obiektywizmu i staranności, a także wyobraźni co do potrzeb czytelników. Wartość takiego kompendium bez praktycznych informacji o opisywanych ludziach – adresów stron internetowych, kontaktów itp. – jest znikoma.

Pozostałe informacje

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30