Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

16 marca 2015 r.
12:38
Edytuj ten wpis

Lawrence Wright "Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”

Autor: Zdjęcie autora reda

To beznadziejne pisać, że książka jest dla wszystkich. Ale jeśli jest dla fanów literatury faktu jest - bo to reporterskie studium przypadku jakim jest scjentologiczne szaleństwo. I jednocześnie jest dla wielbicieli fikcji! Wystarczy nie zauważyć kilkudziesięciu stron przypisów i bibliografii, a historie tam opisane można uznać za fantazje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak uwierzyć, że dorosły człowiek może za karę turlać nosem orzeszek ziemny po pokładzie statku.
Albo żyć w obozie, gdzie stół i krzesła są jedynie w sali konferencyjnej, a tak wszędzie się stoi a sypia na podłodze.
Ma za jedyną lekturę pisma L. Rona Hubbarda, ogląda tylko filmy L. Rona Hubbarda i jedynie słucha wykładów L. Rona Hubbarda. Wszystko w celu przejścia na wyższy poziom drogi zwanej mostem ku całkowitej wolności.

Historia, którą autor, wieloletni dziennikarz i mistrz literatury faktu próbuje zdiagnozować i nam opowiedzieć, zaczyna się w powojennej Ameryce.

Mamy boom na pisemka science fiction i zapotrzebowanie na autorów. Jednym z nich jest urodzony w 1911 roku Lafayette Ronald Hubbard. To on jest autorem idei nowej religii zwanej scjentologią, w której jednym z założeń było przyciąganie sławnych ludzi. Gwiazdy miały być magnesem dla innych.

Los Angeles, rok 1970. Trwa kurs na Wyszkolonego Scjentologa Hubbarda. Jednym ze 150 uczestników jest młody człowiek, który stara się o rolę w serialu "Welcome Back, Kotter”.

149 osób staje na apelu, kieruje ręce w stronę ABC Studios i telepatycznie przekazuje polecenie: Chcemy, żeby John Travolta dostał ten angaż”. Na następnym spotkaniu aktor ujawnia, że dostał rolę Vinniego Barbarino. Jego kariera gwałtownie przyspiesza. Travolta wszędzie powtarza, że scjentologia wyniosła go na szczyt.

500 stronicowa książka to efekt kilkuset rozmów jakie przeprowadził Wright zgłębiając fenomen kościoła (organizacja zabrania nazywania jej sektą), który idealnie trafił w czas kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej.
Pokazuje ludzi, którzy się przyznają, że przez pół życia nie przeczytali nic innego niż pisma Hubbarda. To dzieci scjentologów lub nastolatki, które przyjęły idee twórcy i podpisały umowę na służbę przez… miliard lat.

Czytelnik dostaje niezwykłe opowieści o bezwzględnych metodach prania mózgu, manipulowania ludźmi, bezwzględności i hierarchii panującej w kościele. Gdyby nie setki przypisów i bibliografia trudno w wiele z przytoczonych historii uwierzyć.

Jeśli czytasz ten tekst, nawiązałam z Tobą kontakt i przełamałam niechęć do lektury. Jeśli czytujesz recenzje, to znaczy, że masz problem, bo szukasz dobrej książki albo ciekawego prezentu. Mam propozycję – właśnie jedną z pozycji Wydawnictwa Czarne, której autorem jest Lawrence Wright.

Ale dopiero po lekturze zorientujesz się, że właśnie zastosowałam tak zwaną procedurę upowszechniania, którą posługiwali się (i posługują) przeszkoleni rekruterzy kościoła L. Rona Hubbarda. Pierwszy krok to nawiązanie kontaktu. Drugi "przełamanie niechęci”. Trzeci "znajdź ruinę” czyli problem rekrutowanego.

Czwarty - przekonaj delikwenta, że problem jest do rozwiązania dzięki scjentologii. Dziś tak pracują specjaliści od handlu, marketingu, politycy, sekty. Ale to scjentolodzy byli pierwsi!

Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
Lawrence Wright
Przekład z języka angielskiego Agnieszka Wilga
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia