Wydawnictwo RM
Kresy były częścią kraju wyjątkową. Miały w sobie szczyptę tajemnicy, szeroki oddech wolności, magiczną przestrzeń i niezwykłą urodę. Ludzie, którzy tu mieszkali wrośli mocno w tę ziemię, pokochali ją, dbali o nią, strzegli. Tym bardziej wyrwanie ich stamtąd, pozbawienie tego, co było sensem ich życia, było tragiczne.
Marta Dobrowolska-Kierył przygotowała album niezwykły. Kresy na przedwojennej fotografii pokazują tamtych ludzi, przyrodę, domy i dwory, codzienne zajęcia i wydarzenia. Miasta i miasteczka położone są wśród przepięknej przyrody, wspaniała architektura dowodziła z jakim niezwykłym talentem i rozmachem realizowano założenia urbanistyczne.
Zobaczymy dwory, których już nie ma, wioski zrównane z ziemia podczas wojny, ludzi, po których zostało wspomnienie. Fotografie pokazują wielokulturowość i różnorodność etniczną, religijną tamtych Kresów. Są świadectwem życia bujnego, rozmaitego, także codziennego, mozolnego, pięknego.
To fantastyczny album, który ogląda się z nutką nostalgii. Siłą rzeczy jest to skrót „obrazkowych” informacji o Kresach Wschodnich wielokrotnie traconych, odzyskiwanych, opiewanych przez poetów i pisarzy, a przecież wciąż bliskich bo żyjących w pamięci przekazywanej pokoleniom.