Oto dostajemy znakomicie udokumentowaną książkę profesora uniwersytetu w Jenie, autora licznych publikacji dotyczących historii Niemiec. Wiemy, że przywódcy III Rzeszy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne stanęli przed Trybunałem w Norymberdze. A co się stało z innymi, drobniejszymi karierowiczami, którzy wysługiwali się reżimowi hitlerowskiemu?
Co stało się z lekarzami, prawnikami, dziennikarzami, przedsiębiorcami, którzy byli wiernymi wyznawcami i posłusznymi wykonawcami poleceń? Otóż po wojnie kontynuowali oni z powodzeniem kariery zawodowe w Republice Federalnej i prosperowali świetnie...
Po początkowym zapale przeprowadzenia czystek w powojennej historii Niemiec, życie potoczyło się swoim trybem – nowy ład budowali mężczyźni z przeszłością. Z brudną przeszłością. Autor odpowiada na konkretne pytania – co robili po 1945 roku m.in.: główny radca prawny Gestapo, szef wywiadu na wschodzie, uczestnik programu eutanazji osób chorych psychicznie, specjalista od przejmowania żydowskich przedsiębiorstw.
Jakie skutki dla europejskiej kultury, biznesu i nauki miała powojenna działalność tych ludzi, na czym polegał ich wpływ na kształtowanie nowego demokratycznego ładu? Ludzie uczestniczący niegdyś w zbrodniach hitlerowskich, po roku 1945 odnosili sukces i robili kariery. Znakomita książka, bogato ilustrowana.