Wydawnictwo MAGNUM
Z trudnością przekopujemy się przez dramat ofiar systemu. Odkładamy tę książkę i wracamy do niej, bo chęć zgłębienia prawdy jest silniejsza. Ofiara stać się mógł każdy. Dziecko za to, że rodzice kiedyś mieli duże gospodarstwo rolne, ojcowie którzy lekkomyślnie opowiedzieli dowcip godzący w reżim lub wodza, matki mające pochodzenie żydowskie lub inteligenckie.
Autor zebrał relacje o tragicznym losie ludzi mieszkających na terenie ZSRR – nie tylko Rosjan lecz także wszystkich innych nacji, które dobrowolnie lub siłą, albo na skutek historycznych okoliczności tam się znalazły. Zsyłka do łagru, ostracyzm sąsiedzki, prześladowania i upokorzenia były niewinną karą. Jeszcze była kara śmierci.
Ludzie represjonowani, ich rodziny, ci którym udało się przeżyć, trzymali ten swój dramat w tajemnicy. Matki nie mówiły dzieciom, żony nie wtajemniczały mężów w swoje „kułackie” lub „białogwardyjskie „ pochodzenie. Żyli w zmowie milczenia, w codziennym strachu, w cieniu terroru. Dopiero te przemiany, jakie dokonały się w systemie politycznym nie istniejącego już ZSRR niektórym otworzyły usta.
Kapitalna książka historyka i pisarza angielskiego, który wykonał ogromną pracę przekopując się przez stosy dokumentów, rozmawiając z setkami tych, którzy zdecydowali się mówić. Porażający dokument zdrady, zła, okrucieństwa, historie o utraconych dzieciach, zamordowanych rodzicach, latach rozłąki i upokorzeń. Książka absolutnie niezwykła poświęcona pamięci tych, którzy cierpieli i tych co przeżyli.