Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora agdy

Pierwszy Roth w moim życiu kosztował 320 zł i był „Kompleksem Portnoya”. Powrót po latach, do właśnie wydanej środkowej części amerykańskiej trylogii, był trudny. Ale czytelnicy, którzy dopiero wchodzą w świat 82-letniego dziś autora – mają gorzej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W konkurencji z innymi maratończykami opowiadania odebrałeś palmę pierwszeństwa nawet Szeherezadzie. Siedzimy tu już szósty wieczór. Nie zmęczyłeś się? Nie zmarzłeś? – pytał Natan Zuckerman swojego dawnego nauczyciela angielskiego. To jest dobra wskazówka by tak jak narrator zasiąść na kilka intensywnych wieczorów i oddać się relacji Murraya Ringolda, który wspomina życie swojego młodszego brata Iry.

Intensywna lektura pozwoli na poddanie się rytmowi intensywnej narracji. Osoby wychowane na grubaśnych czytadłach w których bohaterka przez dwie strony podchodzi do okna a na kolejnych dwóch analizuje czy przez nie popatrzeć – będą w tej napakowanej, gęstej historii się czuć jak w labiryncie. Ponad 400 stron starej, amerykańskiej prozy.

„Wyszłam za komunistę” powstała pod koniec lat 90. ubiegłego wieku a opowiada o czasach przed II wojną i latach 50. Do tego dostajemy krótki kurs kształtowana się robotniczej świadomości, historii i polityki powojennych Stanów Zjednoczonych plus stosowne cytaty z Szekspira. 

Ale autor czytelnika lubi. Tłumaczy jak „stary” „młodemu” zależności między wpływami ludzi Eisenhowera a ludźmi Nixona. Dlaczego osoba, która gawędzi z paniami: Bush, Ford i Reagan jest kimś. O co chodziło Trockiemu i jak się miał do Stalina. Google nie są potrzebne.

Dzięki temu, że rośnie nowe pokolenie czytelników, książkę, którą przegapiłam kilkanaście lat temu, teraz mogłam dołożyć do tak zwanej amerykańskiej trylogii Rotha na którą składają się: „Amerykańska sielanka” i najbardziej chyba znana dzięki ekranizacji „Ludzka skaza”.

W środku jest nowa, na księgarskim rynku, historia robotnika z biednej dzielnicy Newarku, który od pracownika fizycznego o prokomunistycznych poglądach politycznych przechodzi do roli gwiazdy audycji radiowych i (dzięki podobieństwu) do idealnego odtwórcy roli Lincolna. Kolejna rewolucja życiowa to związek z Eve. Piękna i bogatą aktorką, gwiazdą kina niemego. To ona jest autorką – a właściwie występuje w roli autorki – książki „Wyszłam z komunistę”. Bestsellera, który dał tytuł całej opowieści o życiu Iry. 

Mając szacunek do Philipa Rotha, którego kilka książek uznaję za dużą przyjemność czytelniczą nie będę streszczać fabuły. Zwłaszcza, że opowieść meandruje w czasie i przestrzeni, a układ narrator – relacjonujący mu historię Murray jest lustrzanym odbiciem układu narrator-czytelnik. I niech tak zostanie. Osoby trzecie wszystko zepsują.

Wydawnictwo Literackie zaczęło od „Kompleksu Portnoya”, później wydało „Amerykańską sielankę”. Choć to układ chronologiczny dla autora, warto się go trzymać. Ktoś kto wcześniej nie polubi sposobu narracji Rotha, jednego z Czterech Wielkich*) amerykańskich współczesnych będzie się z „Wyszłam za komunistę” mocował.

Ale to może być fajny cel wakacyjny. Krótki kurs amerykańskiej prozy współczesnej. Zwłaszcza, że wydawnictwo zapowiada „Ludzką skazę”. 

Osobom, które dadzą się zwieść różowej okładce w bardziej różowe kropeczki – życzę otwartości na zaskoczenia. Fakt, jest sporo o kapeluszach i kreacjach gwiazdy filmowej.  I miłości. Nawet do kanarka. No, chyba, że różowy to nowy czarny. 

*) Do Rotha trzeba dołożyć Pynchona, DeLillo i McCatrhego. Wszyscy z Wielkiej Czwórki przedwojenni i nadal piszą.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia