Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

4 lutego 2018 r.
22:54

Wojciech Jagielski, „Na wschód od zachodu”

Czy zdarzają się wam historie, które z każdą stroną wciągają coraz bardziej, a po ostatniej czujecie niedosyt, że to już koniec? To właśnie taka książka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Na wschód od zachodu” to przewodnik duchowy po Indiach. Poznajemy ten kraj przez historię dwojga ludzi, którzy uciekli tam z Zachodu w poszukiwaniu własnej tożsamości, ukojenia, spełnienia. Odwiedzamy miejsca jak np. aśram (czyli rodzaj pustelni) w Riszikeszu, gdzie "wędrowcy przez nikogo nie niepokojeni, bez pośpiechu zapadają się w sobie, sobie się przyglądają, słuchają własnych myśli, ważą wartości, odczuwają uczucia". Tak jak przed laty robili to hipisi.

Starym hipisem jest Święty, jeden z dwóch bohaterów opowieści. Święty przed laty zdecydował, że nie stanie na starcie codziennego wyścigu, do jakiego stają wszyscy inni zwyczajni mieszkańcy kapitalistycznego Zachodu. Wyjechał z Holandii, wybrał własną drogę, we własnym tempie. Zamieszkał przy jednej z plaż Goa, zanim stały się jeszcze mekką miłośników dobrej zabawy i poszukiwaczy przygód.

Drugą bohaterką jest Kamal. Wyjeżdżając z rodzinnej Polski jako Kamila znała dwa języki obce, miała dwa fakultety, staż za granicą. Kariera stała przed nią otworem. Ale Kamal porzuciła to wszystko, po to żeby w Indiach szukać czegoś innego. Wszystko co miała zmarnowała w Indiach  - tak uważa jej matka, ale tak też uważać będzie wielu czytelników. Bo naprawdę ciężko zrozumieć jej postawę, zachowania w konkretnym życiowych sytuacjach. Ciężko do tego stopnia, że nawet sam Wojciech Jagielski, mimo że spotkał się z Kamal, rozmawiał z nią, a także z jej rodziną, ostatecznie nie potrafił spisać jej historii. W rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” przyznał, że nie umie jej zrozumieć, dlatego o pomoc w tej części książki poprosił żonę – Grażynę Jagielską. I to właśnie ona jest autorką rozdziału o Kamal, mimo że nie jest wymieniona jako współautorka na okładce.

Wszyscy tutaj ciągle gdzieś podróżują. Święty rozmyśla o Nancy, którą kiedyś poznał ale los rozdzielił ich podczas podróży przez granicę. Kamal przeprowadza się z północy na południe Indii i z powrotem w rytmie zmieniających się pór roku. I ciągle ucieka przed wszystkim, co mogłoby ją z czymś związać. Zwykła umowa z zakładem energetycznym na dostawy prądu do wynajmowanego mieszkania powoduje, że decyduje się zmienić mieszkanie. Ale jest ktoś, kto coraz częściej staje na drodze jej trybu życia – syn Lhamo, który denerwuje się kiedy matka rujnuje jego pomysł na pierwszy biznes. W chwili gdy chce założyć uliczny stragan z jedzeniem, ona decyduje, że muszą wyjeżdżać.

Warto wspomnieć o stylu książki, który z pewnością nie jest już klasycznym reportażem. Tyle tu drobiazgowych informacji, przemyśleń bohaterów, szczegółowych opisów odwiedzanych przez nich miejsc, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, które elementy są historią opowiedzianą przez bohatera reporterowi, a które z nich autor sam dopowiedział – być może bazując na własnych doświadczeniach, osoby wielokrotnie odwiedzającej Indie i inne kraje Wschodu.

Nie potrafię jednak narzekać, że „Na Wschód od Zachodu” to już książka zupełnie inna niż poprzednie, znakomite reportaże Wojciecha Jagielskiego. Naprawdę chcę wiedzieć, jakie będą dalsze losy Kamal i Lhamo. Chciałbym wiedzieć, czy Święty wrócił na starość do Holandii. Jeśli to nie temat na książkę, to może choć krótki suplement.

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30