Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

17 listopada 2019 r.
8:43

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Wieczór IV i V

0 0 A A
„Autobiography” Company Wayne McGregor
„Autobiography” Company Wayne McGregor (fot. materiały prasowe/Andrej Uspenski)

Podobno tancerzy Company Wayne McGregor bawiło, gdy słyszeli oklaski w trakcie spektaklu. Może dziś nikt nie potraktuje „Autobiography” jak wiązanki tańców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niedziela, to ostatni dzień 23. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które trwają w Lublinie od wtorku. Weekend był zdominowany przez wyczekiwaną gwiazdę MSTT, czyli tancerzy McGregora, którzy jeszcze dziś wystąpią na scenie operowej Centrum Spotkania Kultur.

Ale wcześniej był bardzo brytyjski piątek, który bardzo podzielił widzów. Skrajnie różne opinie słyszało się po spektaklu „Pilgrim”, który przywiozła do Lublina Lucy Suggate. To było taneczne solo, bardzo wymagające fizycznie, błądzące gdzieś na obrzeżach improwizacji, meandrujące wśród ścisłych wytycznych choreografii, napędzane energetyczną muzyką elektroniczną, którą skomponował James Holden. Tancerka/performerka, której fizyczność kazała myśleć o Tildzie Switon, poruszała się po scenie otoczonej krzesłami publiczności. Na wyciągnięcie ręki mieliśmy każdy gest, krok, oddech, grymas. Nawet chwilowe przerwy na łyk wody i ochłodzenie się wachlarzem – były publiczne. Recenzenci widzieli w tańcu Lucy Suggate „echa dziedzictwa brytyjskiego folku oraz pogańskiej wrażliwości, które przenikają się wzajemnie w stanach hipnotycznej euforii”. Wiele osób poddało się tej magii. Byli „Pilgrimem”, który powstał w 2015 roku i artystką zachwyceni.

Szalony w zupełnie inny sposób był kończący piątek spektakl Amy Bell „The Forecast”. Artystka zaprezentowała opcję „więcej teatru w teatrze tańca” łącząc ruch z tekstem i animacją. Dodała do tego poczucie humoru, ironię, elementy burleski, scenografię oraz kostium. Poruszając przy tym temat seksualności, opowieści o ciele, koncepcji kobiecości.

Brytyjski choreograf i reżyser tańca współczesnego Wayne McGregor (1970) jest ceniony za nowatorskie projekty, które zdaniem fachowców radykalnie zmieniły kształt tańca współczesnego. Jego niesamowici tancerze: Rebecca Bassett-Graham, Jordan James Bridge, Travis Clausen-Knight, Louis McMiller, Daniela Neugebauer, Jacob O’Connell, James Pett, Fukiko Takase, Po-Lin Tung, Jessica Wright są w Lublinie. Oglądamy ich w bardzo forsującej i wymagającej technicznie choreografii „Autobiography” 80 minut, bez przerwy, w spektaklu, który powstał jako efekt badania życia z perspektywy ciała. Choreografia oparta jest na strukturze genomu Wayne’a McGregora.

- Mam bzika na punkcie tańca. Lubię go tworzyć, oglądać, zachęcać do niego innych. Mam też bzika na punkcie kreatywności. Urodziłem się, kiedy królował John Travolta w "Grease", "Gorączce sobotniej nocy". Był dla mnie modelem, wzorem naśladowania w tańcu. Miałem dostęp do studia tańca i nauczyciela z pasją, który pozwalał mi wymyślać własne układy, uczyć kolegów opracowanych przeze mnie tańców. Był to pierwszy raz, kiedy mogłem wyrazić siebie, co zainspirowało mnie do zostania choreografem - opowiadał McGregor, który był gościem jednej z bardzo znanych konferencji TED.

Atrakcyjny wizualnie spektakl, dający przestrzeń dla perfekcyjnych tancerzy bardzo się w Lublinie podobał. Może nawet niektórym widzom za bardzo. Uznali, że każda z 23 sekwencji, z których jest zbudowany, to okazja do braw. Byli nawet tacy, którzy potrafili klaskać na widok wysoko uniesionej nogi tancerza, biorąc to za wyczyn i cel wart pochwały.

Cudowne skupienie było za to podczas kończącego sobotę greckiego spektaklu „Opus” Christos Papadopoulos i jego Leon and Wolf Dance Company przywieźli na MSTT pytanie o muzyką. Jak Lucy Suggate pytała o sens tańczenia, tak oni (a właściwie one bo na scenie były cztery tancerki: Maria Bregianni, Dimitra Mertzani, Themis Andreoulaki, Danai Pazirgiannidi) pytali o dźwięki. Nabita sala widowiskowa CK dała się oczarować czterem ubranym na czarno postaciom, które „żyły” muzyką Jana Sebastiana Bacha. Po oczarowaniu była oczywiście owacja.

Dziś w programie:

17:00 _ Centrum Kultury w Lublinie _ Sala Widowiskowa

Młoda Polska _ 50'

19:00 _ Centrum Spotkania Kultur _ Sala Operowa

Company Wayne McGregor _ Autobiography _ Wielka Brytania _ 1h 20'

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31