Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

10 października 2021 r.
15:16

Kolekcje Sztuki Staropolskiej. Radiowy Teatr w Teatrze

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
22 września 2021 0:00
(fot. materiały promocyjne)

Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń realizuje w Lublinie pierwszą edycję Przeglądu "Kolekcje Sztuki", w ramach którego do końca roku podczas różnych działań interdyscyplinarnych w naszym mieście prezentowane będą dzieła staropolskie, tak ważne dla początków kształtowania się rodzimej kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przegląd "Kolekcje Sztuki" to projekt, którego głównym zadaniem jest zbudowanie przestrzeni spotkania, metafizyki z codziennością, sacrum i profanum. Inicjatorzy wydarzenia chcą czerpać i umiejscawiać sztukę w tradycji chrześcijańskiej Europy, w teologii, w tradycji i nauce kościoła oraz w filozofii. Pierwsza edycja przeglądu skoncentrowana jest na sztuce staropolskiej.

- Przełom w kulturze polskiej u schyłku wieków średnich związany jest z pojawianiem się piśmiennictwa w języku rodzimym, nowego kamienia węgielnego kultury narodowej. Przetłumaczenie Biblii na polski, wreszcie pojawienie się dzieł Mikołaja Reja z Nagłowic, Jana Kochanowskiego i Andrzeja Frycza Modrzewskiego pozyskuje dla naszego języka miejsca w literaturze europejskiej. (...) Te treści zostały wpisane w fundamenty naszej kultury. Chcemy by dziś wybrzmiewały w łączności z pierwszymi świadectwami ich świadomości - mówi Kurator Artystyczny pierwszej edycji przeglądu, Jarosław Gajewski.

Główną przestrzenią realizacji projektu jest radiowy teatr tworzony z udziałem widzów. W organizację inicjatywy włączyły się lubelskie instytucje: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Radio Lublin, a partnerują im Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Teatr Stary w Lublinie.

Za nami pierwsze wydarzenie Przeglądu "Kolekcje Sztuki Staropolskiej". 22 września w siedzibie Radia Lublin nagrano słuchowisko "Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym" w reżyserii Marka Piasecznego, z udziałem Przemysława Gąsiorowskiego i Włodzimierza Dyły.

W planach jest jeszcze realizacja trzech słuchowisk pod opieką kuratorską Grażyny Lutosławskiej z wybranymi tekstami staropolskimi z udziałem zespołu aktorskiego Teatru im. J. Osterwy. Prapremierowe słuchowiska będą nagrywane z udziałem publiczności, na żywo w połączeniu z efektami dźwiękowymi i muzyką przygotowaną do słuchowisk.

Słuchowiska będą miały następnie swoją premierę na antenie Radia Lublin oraz w Teatrze im. J. Osterwy oraz będą dostępne na stronie Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń jako Medioteka Kolekcji Sztuki. Premiera pierwszego nagranego słuchowiska nastąpi 9 października o godz. 20.15 na antenie Radia Lublin.

Premierom słuchowisk będą towarzyszyły dyskusje i rozmowy z udziałem zaproszonych gości: twórców spektakli oraz badaczy zajmujących się teatrem i dramatem staropolskim. Wśród poruszanych tematów będą m.in. tradycja lubelskiego teatru staropolskiego, twórczość wielkich literatów, takich jak Biernat, Rej, Kochanowski, a także ceremoniały związane z Trybunałem Koronnym czy na przykład dysputy religijne prowadzone w lubelskich kościołach.

W programie inicjatywy znalazły się także pokazy przedstawień teatru telewizji, spektakli dodatkowych (jak "Dialog Śmierci (w Ogrodzie Rajskim)" w reżyserii Jolanty Juszkiewicz, koncert najstarszych pieśni religijnych i świeckich  wariantach melodycznych przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, wystawa twórczości Romana Śledzia czy Targi Książek Ważnych.

Kolejna realizacja słuchowiska w ramach projektu odbędzie się już 11 października o godz. 18. Będzie to nagranie spektaklu "Brama" w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica. W nagraniu udział wezmą: Jowita Stepniak, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec i Wojciech Rusin. Zainteresowani widzowie będą mogli przyjść do siedziby rozgłośni i uczestniczyć w wydarzeniu. Premiera słuchowiska w Teatrze Osterwy nastąpi 31 października o godz. 14, a na antenie Radia Lublin - 6 listopada o godz. 20.15.

KALENDARIUM PRZEGLĄDU KOLEKCJE SZTUKI STAROPOLSKIEJ

Nagrania słuchowisk w Radio Lublin (z udziałem publiczności):
- 22 września - Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym, reż. Marek Pasieczny, aktorzy: Przemysław Gąsiorowski, Włodzimierz Dyła
- 11 października - Spektakl „Brama” w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica, reż. Grażyna Lutosławska
- 3 listopada - "Uciechy staropolskie" w oparciu o intermedia teatralne, Mateusz Nowak
- 2 grudnia "Gra o Narodzeniu" w oparciu o staropolskie intermedia teatralne, reż. Jarosław Gajewski

Pokazy spektakli - słuchowisk w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie:
- 3 października - Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym, reż. Marek Pasieczny, aktorzy: Przemysław Gąsiorowski, Włodzimierz Dyła (odwołany pokaz, premiera w Radiu Lublin 9.10 godz. 20.15)
- 31 października - Słuchowisko w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica
- 28 listopada - "Uciechy staropolskie" w oparciu o intermedia teatralne
- 19 grudnia - "Gra o Narodzeniu" w oparciu o staropolskie intermedia teatralne

Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie
- 22 października - prof. dr hab. Maria Juda (UMCS) - Galaktyka Gutenberga
- 23 października - prezentacja multimedialna i podcast "Starodruki w sieci. Staropolskie zasoby bibliotek cyfrowych. Prolegomena"
- 26 listopada - prof. dr hab. Dariusz Chemperek (UMCS) - Homo oeconomicus. Proza Mikołaja Reja
- 27 listopada - film "Starodruczne cymelia z kolekcji Hieronima Łopacińskiego"
- 10 grudnia -  dr hab. Anna Nowicka-Struska (UMCS) - Kobiety i pióro. O piszących mieszkankach klasztorów lubelskich epoki staropolskiej
- 11 grudnia - grudzień - film "Staropolskie silva rerum"

Radiowe rozmowy o sztuce staropolskiej prow. dr Patryk Kencki:
- 17 października - "W stronę źródeł, czyli o początkach literatury i teatru polskiego", prof. dr hab. Dariusz Chemperek, dr hab. Anna Nowicka-Struska, dr Patryk Kencki.
- 7 listopada -  "W stronę Lublina, czyli o staropolskich twórcach związanych z tym miastem", Grażyna  Lutosławska, dr hab. Anna Nowicka-Struska, dr Jarosław Cymerman, dr Patryk Kencki.
- 28 listopada - "W stronę profanum, czyli o staropolskiej twórczości plebejskiej",  Mateusz Nowak dr  Jarosław Cymerman, dr Patryk Kencki.
- 19 grudnia -  "W stronę sacrum, czyli o dramatyzacji świętych historii" -  Jarosław Gajewski,  prof. Dariusz Chemperek, dr Patryk Kencki.

Teatr Stary - pokazy Teatru Telewizji:
- 19 listopada - Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim  reż. Piotr Cieplak, rozmowa o spektaklu prow. Grażyna Lutosławska
- 3 grudnia  - Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim  reż. Piotr Tomaszuk, rozmowa o spektaklu prow. Jarosław Cymerman

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28