Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

25 sierpnia 2021 r.
21:01

Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Wstąp na miesiąc do teatru

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
73 0 A A
23 września 2021 19:00
W tym roku widzowie zobaczą m.in. „Psy ras drobnych”, spektakl osadzony w szpitalu psychiatrycznym dla lżej chorych pacjentów. Tylko czy świat poza szpitalem naprawdę można uznać za normalny?
W tym roku widzowie zobaczą m.in. „Psy ras drobnych”, spektakl osadzony w szpitalu psychiatrycznym dla lżej chorych pacjentów. Tylko czy świat poza szpitalem naprawdę można uznać za normalny? (fot. Materiały prasowe)

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na spektakle Konfrontacji Teatralnych. W tym roku festiwal potrwa od 23 września do 25 października. Sami organizatorzy przyznają, że będzie to dosyć nietypowa edycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zawsze posiłkowaliśmy się kuratorami i oni w porozumieniu z nami budowali program – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. W tym roku będzie inaczej. Zespół Centrum Kultury sam skomponował program. – Chciałbym, żeby festiwal nie był kojarzony z jedną osobą, czyli ze mną, żeby istniał jako instytucja. Mamy ludzi, którzy potrafią to robić samodzielnie, a moja obecność jest rodzajem otuchy.

To idzie młodość

– Nie zobaczycie państwo jakiejś superklasycznej klasyki, tylko spektakle oparte w większości na scenariuszach autorskich, ale także na młodej literaturze – podkreśla Piotr Pękala z biura organizacji festiwalu. – Nie mamy żadnej jednej gwiazdy, jednego spektaklu, który chcielibyśmy wystawić na piedestał. Stworzyliśmy pewien kalejdoskop wybitnych młodych twórców.

– To są reżyserzy nowego pokolenia, aktywni, z dużą odwagą penetrujący dzisiejszy świat – dodaje Opryński.

Normalność, czyli co?

W programie jest m.in. „Apokalipsa” Michała Borczucha z Nowego Teatru w Warszawie. – Nie jest to spektakl o pandemii, bo powstał dużo wcześniej, w 2014 r., ale jest niesamowity, bo pasuje do każdego czasu – mówi Pękala. Jest to opowieść dotykająca problemu uchodźstwa, osnuta wokół postaci Oriany Fallaci oraz Piera Paolo Pasoliniego, z rolą Jacka Poniedziałka, który będzie też gościem jednego z festiwalowych spotkań.

Widzowie zobaczą również „Psy ras drobnych” Iwony Kempy ze stołecznego Teatru Dramatycznego. Miejscem akcji jest psychiatryczny oddział dla „ras drobnych”, czyli lżejszych przypadków. Spektakl na podstawie książki Olgi Hund stawia pod znakiem zapytania normalność świata, w którym na co dzień żyjemy.

Konfrontacje sięgną w tym roku po dwie adaptacje powieści Édouarda Louisa, w tym jego debiutancki „Koniec z Eddym”, autobiograficzną opowieść o dorastaniu w ubóstwie i z metką wyrzutka. Na warsztat wziął go warszawski Teatr Studio (reż. Anna Smolar). Po Louisa sięgnęła też Ewelina Marciniak (Teatr im. Fredry, Gniezno), która pokaże „Historię przemocy”.

Ludzie są również tacy

W tym roku będzie można także poznać historię Zuzanny Ginczanki, utalentowanej poetki żydowskiego pochodzenia. O tej postaci mówiło się już w Lublinie podczas zeszłorocznego festiwalu Open City, gdy na ul. Ku Farze zawisł neonowy napis „Chominowa”. To nazwisko kobiety, która podczas II wojny światowej zadenuncjowała żydowską poetkę ukrywającą się we Lwowie. Poetka uciekła do Krakowa, tam również została wydana, co kosztowało ją życie.

Po tę tragiczną historię sięga Anna Gryszkówna, która na tegoroczne Konfrontacje Teatralne przywiezie też spektakl „Idę”. Mierzy się w nim z pytaniami, z którymi zderzyła nas epidemia, a wykorzystuje przy tym „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk, „Wspólny Pokój” Virginii Woolf oraz wiersze Anny Świrszczyńskiej.

W festiwalowym programie nie zabrakło miejsca dla lubelskiego Teatru Osterwy, który pokaże „Norę” (reż. Kuba Kowalski) na podstawie „Domu Lalki” Ibsena, uważanego za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. Warszawski Teatr Dramatyczny przywiezie ponadto „Fatalistę. Singerowską historię w V aktach” (reż. Wojciech Urbański) inspirowanego opowiadaniem Singera. Będzie też „Bezmatek” krakowskiego Teatru Ludowego (reż. Marcin Liber), do którego muzykę na żywo ma grać muzyk zespołu Nagrobki.

Teatr bez fajerwerków

Spektakle będzie można oglądać głównie w Centrum Kultury, chociaż są jeszcze dwie inne sceny: Teatr Osterwy i studio lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej.

– Nasze spektakle są kameralne – mówi Barbara Sawicka, producentka festiwalu. – Zrezygnowaliśmy z dużych produkcji, na które w czasach pandemii nas nie stać. Z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej nieetyczne jest zapraszanie wielkich produkcji, które pożerają nam połowę budżetu.

Co im grało w duszach?

Po obejrzeniu spektakli będzie można porozmawiać o tym, co grało w duszy ich twórcom. Takie spotkania odbędą się zaraz po zakończeniu każdego z widowisk. – Ale niektóre ze spotkań przygotujemy dla państwa online, w związku z tym, że nie wszyscy twórcy do Lublina przyjadą – zastrzega Sawicka. O sztuce będzie można pogawędzić także w klubie festiwalowym, bo w tym roku Centrum Kultury znalazło sponsora. Festiwalowi mają towarzyszyć wydarzenia muzyczne. – Planujemy je w weekendy: piątek, sobota i niedziela.

Bilety już w sprzedaży

Bilety w cenie 30 i 40 zł można kupować w kasie CK czynnej od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18 oraz godzinę przed wydarzeniem, a także poprzez stronę internetową cklublin.bilety24.pl.

PEŁNY PROGRAM

23 września (czw)

19:00 “Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary” Spotkanie drugie – Iga Dzieciuchowicz, Zofia Milska-Wrzosińska. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 września (sob)

19:00 Teatr Ludowy (Kraków) “Bezmatek”, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / 20/30 zł

26 września (ndz)

19:00 SIKSA „Cudowne i pożyteczne” – koncert/performance / Klub festiwalowy / 70 min / 20/30 zł

1 października (pt)

19:00 “Wygnaniec: 21 scen z życia Zygmunta Baumana” – spotkanie z Arturem Domosławskim. Prowadzenie: Janusz Opryński / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

2 października (sob)

18:00  Instytut Sztuk Performatywnych (Warszawa) “Po prostu”, reż. W. Szczawińska / Sala Prób 4 Centrum Kultury / 75 min / 20/30 zł

20:00 Teraz Poliż “Czarny kwadrat. Sonata for keyboard and tape”, reż. W. Blecharz – koncert/spektakl / Sala Widowiskowa / 45 min / 20/30 zł 

4 października (pon)

19:00 Teatr Łaźnia Nowa(Kraków), Bałtycka Agencja Artystyczna BART “Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, reż. A. Gryszkówna / Sala Widowiskowa / 60 min / 30/40 zł

6 października (śr)

19:00 “(Nie)Dziennik” – spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

7 października (czw)

19:00 Nowy Teatr (Warszawa) “Apokalipsa”, reż. M. Borczuch / 120 min / Studio TVP Lublin /  30/40 zł

11 października (pon)

19:00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) “Psy ras drobnych”, reż. I. Kempa / Sala Widowiskowa / 70 min / 30/40 zł

12 października (wt)

19:00 Teatr Studio (Warszawa) “Koniec z Eddym”, reż. A. Smolar / Teatr im. J. Osterwy / 140 min / 30/40 zł (parter), 20/30 zł (balkony)

14 października (czw)
19:00 “Witajcie w cięższych czasach” – spotkanie z Przemysławem Wielgoszem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

15 października (pt)

19:00 “Idę”, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł

16 października (sob)

19:00 Teatr im. J. Osterwy w Lublinie “Nora”, reż. K. Kowalski / Teatr im. J. Osterwy / 110 min / bilety do kupienia w kasie Teatru Osterwy 55/35, 40/25, 20/10 (sektory I, II, III)

17 października (ndz)

18:00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) “Fatalista. Singerowska Historia w V Aktach”, reż. W. Urbański / Sala Widowiskowa / 165 min (1 przerwa) / 30/40 zł

Po spektaklu spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

22 października (pt)

19:00 “Jezus Niechrystus” – spotkanie z Piotrem Augustyniakiem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 października (pon)

19:00  Teatr im. A. Fredry (Gniezno) “Historia przemocy”, reż. E. Marciniak / Sala Widowiskowa / 90 min / 30/40 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31