Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

25 sierpnia 2021 r.
21:01

Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Wstąp na miesiąc do teatru

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
23 września 2021 19:00
W tym roku widzowie zobaczą m.in. „Psy ras drobnych”, spektakl osadzony w szpitalu psychiatrycznym dla lżej chorych pacjentów. Tylko czy świat poza szpitalem naprawdę można uznać za normalny?
W tym roku widzowie zobaczą m.in. „Psy ras drobnych”, spektakl osadzony w szpitalu psychiatrycznym dla lżej chorych pacjentów. Tylko czy świat poza szpitalem naprawdę można uznać za normalny? (fot. Materiały prasowe)

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na spektakle Konfrontacji Teatralnych. W tym roku festiwal potrwa od 23 września do 25 października. Sami organizatorzy przyznają, że będzie to dosyć nietypowa edycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zawsze posiłkowaliśmy się kuratorami i oni w porozumieniu z nami budowali program – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. W tym roku będzie inaczej. Zespół Centrum Kultury sam skomponował program. – Chciałbym, żeby festiwal nie był kojarzony z jedną osobą, czyli ze mną, żeby istniał jako instytucja. Mamy ludzi, którzy potrafią to robić samodzielnie, a moja obecność jest rodzajem otuchy.

To idzie młodość

– Nie zobaczycie państwo jakiejś superklasycznej klasyki, tylko spektakle oparte w większości na scenariuszach autorskich, ale także na młodej literaturze – podkreśla Piotr Pękala z biura organizacji festiwalu. – Nie mamy żadnej jednej gwiazdy, jednego spektaklu, który chcielibyśmy wystawić na piedestał. Stworzyliśmy pewien kalejdoskop wybitnych młodych twórców.

– To są reżyserzy nowego pokolenia, aktywni, z dużą odwagą penetrujący dzisiejszy świat – dodaje Opryński.

Normalność, czyli co?

W programie jest m.in. „Apokalipsa” Michała Borczucha z Nowego Teatru w Warszawie. – Nie jest to spektakl o pandemii, bo powstał dużo wcześniej, w 2014 r., ale jest niesamowity, bo pasuje do każdego czasu – mówi Pękala. Jest to opowieść dotykająca problemu uchodźstwa, osnuta wokół postaci Oriany Fallaci oraz Piera Paolo Pasoliniego, z rolą Jacka Poniedziałka, który będzie też gościem jednego z festiwalowych spotkań.

Widzowie zobaczą również „Psy ras drobnych” Iwony Kempy ze stołecznego Teatru Dramatycznego. Miejscem akcji jest psychiatryczny oddział dla „ras drobnych”, czyli lżejszych przypadków. Spektakl na podstawie książki Olgi Hund stawia pod znakiem zapytania normalność świata, w którym na co dzień żyjemy.

Konfrontacje sięgną w tym roku po dwie adaptacje powieści Édouarda Louisa, w tym jego debiutancki „Koniec z Eddym”, autobiograficzną opowieść o dorastaniu w ubóstwie i z metką wyrzutka. Na warsztat wziął go warszawski Teatr Studio (reż. Anna Smolar). Po Louisa sięgnęła też Ewelina Marciniak (Teatr im. Fredry, Gniezno), która pokaże „Historię przemocy”.

Ludzie są również tacy

W tym roku będzie można także poznać historię Zuzanny Ginczanki, utalentowanej poetki żydowskiego pochodzenia. O tej postaci mówiło się już w Lublinie podczas zeszłorocznego festiwalu Open City, gdy na ul. Ku Farze zawisł neonowy napis „Chominowa”. To nazwisko kobiety, która podczas II wojny światowej zadenuncjowała żydowską poetkę ukrywającą się we Lwowie. Poetka uciekła do Krakowa, tam również została wydana, co kosztowało ją życie.

Po tę tragiczną historię sięga Anna Gryszkówna, która na tegoroczne Konfrontacje Teatralne przywiezie też spektakl „Idę”. Mierzy się w nim z pytaniami, z którymi zderzyła nas epidemia, a wykorzystuje przy tym „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk, „Wspólny Pokój” Virginii Woolf oraz wiersze Anny Świrszczyńskiej.

W festiwalowym programie nie zabrakło miejsca dla lubelskiego Teatru Osterwy, który pokaże „Norę” (reż. Kuba Kowalski) na podstawie „Domu Lalki” Ibsena, uważanego za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. Warszawski Teatr Dramatyczny przywiezie ponadto „Fatalistę. Singerowską historię w V aktach” (reż. Wojciech Urbański) inspirowanego opowiadaniem Singera. Będzie też „Bezmatek” krakowskiego Teatru Ludowego (reż. Marcin Liber), do którego muzykę na żywo ma grać muzyk zespołu Nagrobki.

Teatr bez fajerwerków

Spektakle będzie można oglądać głównie w Centrum Kultury, chociaż są jeszcze dwie inne sceny: Teatr Osterwy i studio lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej.

– Nasze spektakle są kameralne – mówi Barbara Sawicka, producentka festiwalu. – Zrezygnowaliśmy z dużych produkcji, na które w czasach pandemii nas nie stać. Z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej nieetyczne jest zapraszanie wielkich produkcji, które pożerają nam połowę budżetu.

Co im grało w duszach?

Po obejrzeniu spektakli będzie można porozmawiać o tym, co grało w duszy ich twórcom. Takie spotkania odbędą się zaraz po zakończeniu każdego z widowisk. – Ale niektóre ze spotkań przygotujemy dla państwa online, w związku z tym, że nie wszyscy twórcy do Lublina przyjadą – zastrzega Sawicka. O sztuce będzie można pogawędzić także w klubie festiwalowym, bo w tym roku Centrum Kultury znalazło sponsora. Festiwalowi mają towarzyszyć wydarzenia muzyczne. – Planujemy je w weekendy: piątek, sobota i niedziela.

Bilety już w sprzedaży

Bilety w cenie 30 i 40 zł można kupować w kasie CK czynnej od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18 oraz godzinę przed wydarzeniem, a także poprzez stronę internetową cklublin.bilety24.pl.

PEŁNY PROGRAM

23 września (czw)

19:00 “Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary” Spotkanie drugie – Iga Dzieciuchowicz, Zofia Milska-Wrzosińska. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 września (sob)

19:00 Teatr Ludowy (Kraków) “Bezmatek”, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / 20/30 zł

26 września (ndz)

19:00 SIKSA „Cudowne i pożyteczne” – koncert/performance / Klub festiwalowy / 70 min / 20/30 zł

1 października (pt)

19:00 “Wygnaniec: 21 scen z życia Zygmunta Baumana” – spotkanie z Arturem Domosławskim. Prowadzenie: Janusz Opryński / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

2 października (sob)

18:00  Instytut Sztuk Performatywnych (Warszawa) “Po prostu”, reż. W. Szczawińska / Sala Prób 4 Centrum Kultury / 75 min / 20/30 zł

20:00 Teraz Poliż “Czarny kwadrat. Sonata for keyboard and tape”, reż. W. Blecharz – koncert/spektakl / Sala Widowiskowa / 45 min / 20/30 zł 

4 października (pon)

19:00 Teatr Łaźnia Nowa(Kraków), Bałtycka Agencja Artystyczna BART “Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, reż. A. Gryszkówna / Sala Widowiskowa / 60 min / 30/40 zł

6 października (śr)

19:00 “(Nie)Dziennik” – spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

7 października (czw)

19:00 Nowy Teatr (Warszawa) “Apokalipsa”, reż. M. Borczuch / 120 min / Studio TVP Lublin /  30/40 zł

11 października (pon)

19:00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) “Psy ras drobnych”, reż. I. Kempa / Sala Widowiskowa / 70 min / 30/40 zł

12 października (wt)

19:00 Teatr Studio (Warszawa) “Koniec z Eddym”, reż. A. Smolar / Teatr im. J. Osterwy / 140 min / 30/40 zł (parter), 20/30 zł (balkony)

14 października (czw)
19:00 “Witajcie w cięższych czasach” – spotkanie z Przemysławem Wielgoszem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

15 października (pt)

19:00 “Idę”, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł

16 października (sob)

19:00 Teatr im. J. Osterwy w Lublinie “Nora”, reż. K. Kowalski / Teatr im. J. Osterwy / 110 min / bilety do kupienia w kasie Teatru Osterwy 55/35, 40/25, 20/10 (sektory I, II, III)

17 października (ndz)

18:00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) “Fatalista. Singerowska Historia w V Aktach”, reż. W. Urbański / Sala Widowiskowa / 165 min (1 przerwa) / 30/40 zł

Po spektaklu spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

22 października (pt)

19:00 “Jezus Niechrystus” – spotkanie z Piotrem Augustyniakiem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 października (pon)

19:00  Teatr im. A. Fredry (Gniezno) “Historia przemocy”, reż. E. Marciniak / Sala Widowiskowa / 90 min / 30/40 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Sezon narciarski to dla wielu idealny czas na aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Organizując wyjazd na narty, szczególnie do odległych ośrodków w Europie, warto zadbać o komfortowy transport. Bus osobowy to świetna opcja dla grup, która pozwala nie tylko na wygodną podróż, ale także na swobodne przewiezienie sprzętu narciarskiego. W tym artykule przyjrzymy się zarówno najlepszym ośrodkom narciarskim, jak i polecanym modelom busów, które doskonale sprawdzą się w trasie.

Wierni na placu Świętego Piotra w Watykanie modla się po śmierci papieża Franciszka

Polski kardynał będzie pomagać kamerlingowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka

Archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kardynał Stanisław Ryłko będzie przez trzy dni pomagać Kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego kardynałowi Kevinowi Farrellowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka – informuje portal Vatican News po pierwszej kongregacji, czyli naradzie kardynałów.

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?
ALERT POGODOWY

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące burz. Możliwy jest także grad. Czy możemy spodziewać się powtórki z ubiegłego tygodnia?

SUV czy crossover: co wybrać?

SUV czy crossover: co wybrać?

Crossover czy SUV: co wybrać? W tym artykule przyjrzymy się obu typom pojazdów i określimy, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

How to choose the perfect BFW Pump for your business from SNT Slovakia s.r.o

How to choose the perfect BFW Pump for your business from SNT Slovakia s.r.o

Pumping equipment plays a key role in ensuring the smooth operation of industrial, construction, and agricultural enterprises. Its efficiency depends on the productivity of production processes, the level of electricity consumption, and maintenance costs. Choosing the right pump allows you to reduce operating costs, increase the reliability of the system, and improve the overall efficiency of the enterprise.The main criteria for choosing a pump include performance, energy efficiency, type of pumped medium, and equipment maintainability. In this article, we will consider different types of BFW pumps, their features, and current trends in the field of pumping equipment.

Sobota dniem żałoby narodowej? Taka jest wola prezydenta
kraj świat

Sobota dniem żałoby narodowej? Taka jest wola prezydenta

Prezydent RP, Andrzej Duda, chce żeby dzień pogrzebu papieża Franciszka, czyli najbliższa sobota, 26 kwietnia, była w Polsce dniem żałoby narodowej. Informację przekazał Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje

Węglin Południowy i Północny to dziś jedne z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Lublina. Wzmożona zabudowa mieszkaniowa, nowe drogi, remonty i planowane ścieżki rowerowe pokazują, jak szybko zmienia się ta część miasta. Zarysowane są także konkretne plany inwestycyjne na najbliższe lata, obejmujące zarówno infrastrukturę, jak i zieleń miejską. O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku naszego cyklu „Wtorek na Dzielni”. Jak zwykle oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl oraz na kanale YouTube Dziennika Wschodniego.

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Ponad 460 tysięcy złotych w Mini Lotto i 40 tysięcy w Multi Multi Plus – szczęście uśmiechnęło się do graczy z Tarnogrodu i Lublina.

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Skup nieruchomości za gotówkę – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Skup nieruchomości za gotówkę – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Sprzedaż mieszkania w krótkim czasie jest aktualnie trudnym do zrealizowania zadaniem. Zależy od tego wiele czynników. Skup nieruchomości za gotówkę to usługa skierowana do właścicieli mieszkań, domów, działek lub lokali użytkowych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość szybko i bez zbędnych formalności.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30