Nie ma klasycznego podziału na scenę i publiczność. Jest klasa i ławki. To tam grają aktorzy. Spektakl nawiązujący do największej zbrodni ostatnich lat wpisany w antyczną tragedię swoją premierę będzie miał we wtorek, 8 grudnia, w Centrum Kultury w Lublinie. W przyszłym roku zostanie pokazany jeszcze 30 razy w szkołach w Lubelskiem i na Dolnym Śląsku.
– Bliskość tej sprawy to ogromna odpowiedzialność – przyznaje Grzegorz Grecas, reżyser. – Starałem się robić wszystko, by nie oceniać.
Ona to Apollo, on Orestes. Jest też Fatum, James Dean, Kurt Cobain, Karol Kot, nauczyciel, matka i kilkanaście innych postaci – lalek. I chór mówiący językiem tabloidów i komentarzy w sieci.
Głośna zbrodnia w Rakowiskach jest tu pretekstem do opowieści o tym jak młodzi ludzie ze świata realnego gładko przechodzą do wirtualnego. Spektakl opowiada też o tym, z czym najbardziej zmaga się młodzież – ze szkołą i rodzicami.
– Gruntownie przestudiowaliśmy to co się dzieje w sieci. Są tam fani, którzy płacą po 300 zł za tomik poezji Marii Goniewicz i ci, którzy odmawiają Zuzannie M. człowieczeństwa. Każdy kolejny komentarz jest jak licytacja – mówi reżyser. –Bulwersują mnie i drażnią takie rzeczy.
Spektakl nie domyka tematu. Kończy się symbolicznym rozłożeniem rąk. – To trampolina do rozmowy – tłumaczy reżyser. – Chciałbym, by młody człowiek wrócił do domu i porozmawiał z rodzicami.
Pokazom w szkołach towarzyszyć będą warsztaty z socjologiem i psychologiem. – Na początek licealiści będą mieli za zadanie zaznaczyć karteczkami miejsca w sali, których działo się coś, co ich dotknęło. Potem pokolorować te kartki. Na czerwono to, co się działo w internecie, na niebiesko to w świecie realnym – mówi Grecas.
Do pracy nad spektaklem zostali zaproszeni licealiści z wrocławskich szkół. To właśnie opinie „grupy eksperckiej” miały wpływ na ostateczny kształt spektaklu.
– Na pierwszym spotkaniu zapytaliśmy kto słyszał o tej zbrodni. Słyszeli, wiedzieli nawet, że zrobili to ich rówieśnicy. Potem było pytanie czy ktoś o tym rozmawiał z rodzicami. Okazało się, że nikt. Tylko jedna osoba wspomniała, że następnego dnia po morderstwie nauczycielka w szkole zapytała swoich uczniów czy chcą o tym porozmawiać. Tyle.
Główny temat warsztatów w szkołach to komunikacja. Uczniowie będą m.in. analizować te sceny spektaklu gdzie aktorzy rozmawiając ze sobą wcale na siebie nie patrzą, wchodzą sobie w słowa, a matka słuchając córki słyszy tylko ostatnie trzy słowa. Spróbują też stworzyć antykonstytucję i konstytucję zachowań w internecie.
neTTheatre przedstawia: #Enterorestes
Spektakl adresowany do uczniów szkół średnich. Powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie. Na grudniowe pokazy w CK praktycznie nie ma już miejsc, ale szkoły zainteresowane tym, by aktorzy zagrali w ich murach wciąż mogą się zgłaszać. Kontakt: neTTheatre@gmail.com, tel. 798 199 250. Spektakl będzie podróżował po województwie od stycznia do czerwca.
reżyseria: Grzegorz Grecas; dramaturgia: Agnieszka Nasierowska; scenografia i formy: Agnieszka Aleksiejczuk; wideo: Dawid Okoński; muzyka: Paweł Głosz; występują: Piotr Bublewicz, Przemysław Furdak, Malwina Rusów