Zaledwie kilka godzin trwało rozdawanie wejściówek na spektakle Zamojskiego Lata Teatralnego. – Jeśli obostrzenia sanitarne będą zmienianie, będziemy zwiększać widownię – zapowiadają organizatorzy
Zamość przygotowuje się do 45. edycji teatralnego wydarzenia. To będzie specjalna edycja wydarzenia, bo pandemia wpłynęła na program i organizację. Organizatorzy z Zamojskiego Domu Kultury w tym roku zapraszają na dziewięć wydarzeń, które zaplanowano między 15 lipca a 12 września. Wszystkie w plenerze. W teatralne przestrzenie zmieniać się będzie Rynek Wielki, Rynek Wodny i Park Miejski. Takie rozwiązania pozwalają sprostać obostrzeniom sanitarnym. Choć nie tylko. W Zamojskim Domu Kultury trwa remont i plenerową edycję ZLT planowano już wcześniej.
W poniedziałek zaczęto rozdawać wejściówki. I po kilku godzinach zakończono.
– Spodziewaliśmy się zainteresowania, bo były osoby, które rezerwowały miejsca zanim ogłosiliśmy repertuar. Ale nie tego, że będzie taka kolejka. Na żaden ze spektakli nie mamy już wejściówek, a na każdy może wejść 150 osób – informują pracownicy ZDK.
Na początek, 15 lipca, na Rynku Wielkim „Szachy” w wykonaniu krakowskiego zespołu Balet Cracovia Danza. Inspirowany twórczością Jana Kochanowskiego spektakl zacznie się o godz. 20.30.
„Wiśniowy sad” 22 lipca przywiezie Teatr Latarnia (Białystok). Pokaz o godz. 20.00 w Parku Miejskim (wejście od ul. Królowej Jadwigi). 29 lipca o godz. 18 na Rynku Wodnym zobaczymy „Lament na placu Konstytucji” z Teatru Polonia w Warszawie. To kolejne odstępstwo od tradycji, bo Teatr Polonia powinien, jako laureat zeszłorocznej Buławy Hetmańskiej (za „Zapiski z wygnania”) otworzyć tegoroczną edycję.
W sierpniowym programie ZLT jest szekspirowski „Makbet”. 5 sierpnia o godz. 21 wystawią go artyści Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. I w żadnym przypadku nie będzie to oferta dla młodych widzów. 12 sierpnia o godz. 18 „L’Estrada” Teatru Na Walizkach we Wrocławiu. „Komedianci” Teatru Pantomimy Mimo z Warszawy – 19 sierpnia o godz. 20.30 a „Zaginiony Zamość”, czyli koncert piosenek klezmerskich w wykonaniu Marty Bizoń z zespołem – 26 sierpnia o godz. 20.00. Wszystkie sierpniowe wydarzenia będą prezentowane na Rynku Wielkim.
Druga muzyczna propozycja w programie tegorocznej edycji Lata, to koncert muzyki greckiej „Rebetico”. 2 września o godz. 20 na Rynku Wielkim wystąpią: Jorgos Skolias & Jarosław Bester.
Festiwal zakończy, wyjątkowo w sobotę, 12 września o godz. 19.30 spektakl „Zagłada”, który w Parku Miejskim zaprezentuje Fundacja Banina (Lublin).
Organizatorzy proszą by widzowie, którzy nie dostali wczoraj wejściówek nie rezygnowali. W miarę łagodzenia restrykcji epidemicznych kolejne porcje na festiwalowe wydarzenia będą rozdawane.