Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 lipca 2020 r.
21:18

Zamość remontuje dwa staromiejskie place. "Nie wszystkie prace da się przeprowadzić bez zamykania ulic"

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 0 A A
Plac Wolności
Plac Wolności (fot. Kazimierz Chmiel)

Wywrócą połowę centrum do góry nogami. Ale wszyscy w mieście na to czekają. Jest wykonawca remontów konserwatorskich dwóch ważnych placów – Stefanidesa i Wolności. Umowa podpisana. 8 lipca spółka STRABAG przejmuje plac budowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plac Melchiora Stefanidesa i plac Wolności zyskają nowy, estetyczny wygląd. To ważne, bo te dwa duże parkingi działające na Starym Mieście, są jednocześnie wizytówkami zabytkowej części Zamościa.

- Projekty mają dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu, inwestycje mogą być realizowane przy niższym niż zakładano, udziale środków własnych miasta. Umowy z wykonawcą, firmą STRABAG Sp. z o. o. zostały podpisane – informował prezydent Andrzej Wnuk.

Przebudowa placu Stefanidesa przewiduje oprócz remontu samego placu przebudowę ul. Bazyliańskiej (na odcinku od ul. Łukasińskiego do ul. Ludwika Zamenhofa) i ul. Łukasińskiego. Ul. Łukasińskiego będzie miała nową nawierzchnię z kostki granitowej o gładkiej powierzchni (bardziej „przyjaznej” dla kierowców). Cała przestrzeń będzie pozbawiona barier architektonicznych. Pojawią się m.in. nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Plac zyska nowe oświetlenie, będzie nowa zieleń.

Plac Wolności (fot. Kazimierz Chmiel)

Druga część wielkich zmian, to przebudowa placu Wolności wraz z odcinkiem ulicy Kościuszki oraz odcinkiem ulicy Okopowej. Oprócz wymiany nawierzchni na placu będzie zmiana oświetlenia, pojawi się monitoring.

- W tym momencie wiadomo, że wykonawca 8 lipca przejmuje plac budowy. Jak zapewniał przy podpisywaniu umowy z miastem przedstawiciel spółki STRABAG utrudnienia w ruchu mają być jak najmniejszej. Ale oczywiście nie wszystkie prace da się przeprowadzić bez zamykania na przykład ul. Łukasińskiego. Podobnie piesi muszą się liczyć z ograniczeniami. Czekamy na propozycje wykonawcy, który ma zaproponować zmiany w organizacji ruchu. Ustalenia jak będzie to wyglądało jeszcze przed nami – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich.

Plac Wolności (fot. Kazimierz Chmiel)

- Jakoś będziemy omijać starówkę. Po remoncie będzie lepiej. Zastanawia nas tylko, gdzie przeniosą na czas prac nasze postoje, bo mamy je i na placu Wolności i na Stefanidesa. Kolega sprawdzał w internecie ale nie znalazł informacji jaka lokalizacja jednego i drugiego postoju będzie po remoncie. One są dla nas bardzo ważne – mówi Janusz Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Radio-Taxi w Zamościu, który ponad 20 lat jest taksówkarzem. – Na obu placach wsiadają osoby, które coś załatwiają w ciągu dnia na Starym Mieście a wieczorami goście z lokali. To musi być miejsce wygodne dla nas i dla pasażerów – dodaje prezes, który żartobliwie komentuje, że już tyle remontów drogowych w mieście przeżył, że i z tym sobie poradzi. I chciałby doczekać kolejnych.

- Od wielu lat próbowaliśmy pozyskać pieniądze na te bardzo kosztowne inwestycje, które są warte ok. 17 mln zł, co jest rzadko spotykane jeśli chodzi o drogi. Na wysokość kosztów wpływa wiele elementów np. zakres konserwatorski, materiały, jakie zostaną użyte do realizacji zadania, ale również ogrom prac związanych z przebudową kolizji podziemnych – tłumaczył prezydent Zamościa Andrzej Wnuk przy podpisywaniu umowy z wykonawcą.

Plac Wolności (fot. Kazimierz Chmiel)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium