Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 maja 2020 r.
19:57

W Zamościu wielkie zmiany. Prace m.in. na największych parkingach Starego Miasta

Autor: Zdjęcie autora agdy
10 0 A A

Miasto szuka wykonawcy remontu placu Melchiora Stefanidesa. To jeden z dwóch największych parkingów Starego Miasta. Prace są częścią wielkiego projektu zmian w Zamościu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cały projekt obejmuje tereny zlokalizowane w północnej i wschodniej części Starego Miasta w Zamościu i zakłada m.in.: rewitalizację Bastionu VI Twierdzy Zamość wraz z utworzeniem Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klubu Rozwoju Zawodowego w poddaszu Nadszańca K1; utworzenie między kortami tenisowymi a Parkiem Miejskim ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego czy budowę toru modelarskiego na terenach fortecznych przy Bastionie VI i właśnie przebudowę placu Melchiora Stefanidesa.

Miasto szuka wykonawcy remontu konserwatorskiego przestrzeni, której patronuje pierwszy rektor Akademii Zamojskiej i fragmentu ulicy Łukasińskiego. Oferenci mają czas do 29 maja.

- Mamy nadzieję, że po remoncie przestanie nas zalewać deszczówka. Po większych opadach pod schodami naszego lokalu tworzą się wielkie kałuże. Trudno się do nas dostać. Mamy mały lokal, zaledwie kilka stolików, większość osób zamawia na wynos. Trochę obawiamy samego remontu, czy goście o nas nie zapomną i wrócą gdy już będzie wszystko gotowe. Czy będziemy w czasie prac drogowych mogli normalnie funkcjonować, bo pracujemy siedem dni w tygodniu – mówi Małgorzata Ćwik, właścicielka kebabu Swojak, który od siedmiu lat działa przy placu Stefanidesa.  I żartuje, żeby jej życzyć głodnych robotników pracujących przy remoncie nawierzchni i całego placu. – Gdzieś słyszałam, że na odnowionym placu ma nie być parkingu. To dla nas by był bardzo duży problem, bo turyści docierają do nas pieszo ale miejscowi klienci chcą podjechać jak najbliżej lokalu. Widzimy to po tym jak przybywa gości gdy pracę kończy parkingowy – dodaje pani Małgorzata.

- Myślę, że wykonawca szybko się upora z placem, większy zakres prac będzie miał choćby na ul. Łukasińskiego. Plac Stefanidesa to jeden z dwóch dużych parkingów przy Starówce, które znajdują się w strefie płatnego parkowania. W czasie wydarzeń organizowanych na Starym Mieście jest pełny. Podobnie był szczelnie wypełniony kiedy zawiesiliśmy pobieranie opłat na początku pandemii. Gdy opłaty wróciły, jest znacznie luźniej – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich.

Po remoncie, który zgodnie z założeniami ma trwać do listopada przyszłego roku wszystkie funkcje – parking, przystanek komunikacji miejskiej – wrócą na plac.

- Pierwsze wrażenie się liczy i plac Stefanidesa powinien być estetyczny, bo to pierwsze co się widzi po przyjeździe na Stare Miasto. Ale do samego parkingu nie mam uwag, nie ma dziur. Nie to co na ul. Królowej Jadwigi, gdzie jest o wiele gorzej – ocenia Przemysław Sokół, notariusz, który ma kancelarię przy placu Stefanidesa. – Jestem tu od dwóch lat, czasów, kiedy był tu dworzec PKS nie pamiętam – dodaje.

Dziś plac wydaje się mniejszy, gdy go porównać z fotografiami z lat 60. czy 70. ubiegłego wieku gdy łączył funkcje dworca autobusowego i targowiska. Trudno sobie wyobrazić, że środkiem placu ciągnęło się kilkanaście stanowisk dla autobusów a dookoła było mnóstwo ludzi.

Dowodem istnienia dworca jest budynek dawnej kasy. Ostatnio działał tu kantor. To ostatnie tygodnie tej pamiątki. Będzie rozebrana.

Projekt zakłada m.in. przywrócenie historycznego poziomu ulic, nie będzie schodów przy Bramie Lubelskiej Nowej i Nadszańcu Bastionu VI. Ulica Łukasińskiego będzie miała nową nawierzchnię z kostki granitowej. Ruch samochodowy będzie tu spowolniony, ruch pieszy i rowerowy będą traktowany priorytetowo. Plac i ulica Łukasińskiego (od ronda Jana Zamoyskiego do „ekonomika”) będą miały nowe oświetlenie. Pojawi się nowa zieleń.

Wykonawca ma czas do listopada przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium