Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 maja 2020 r.
19:57

W Zamościu wielkie zmiany. Prace m.in. na największych parkingach Starego Miasta

Autor: Zdjęcie autora agdy
10 0 A A

Miasto szuka wykonawcy remontu placu Melchiora Stefanidesa. To jeden z dwóch największych parkingów Starego Miasta. Prace są częścią wielkiego projektu zmian w Zamościu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cały projekt obejmuje tereny zlokalizowane w północnej i wschodniej części Starego Miasta w Zamościu i zakłada m.in.: rewitalizację Bastionu VI Twierdzy Zamość wraz z utworzeniem Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klubu Rozwoju Zawodowego w poddaszu Nadszańca K1; utworzenie między kortami tenisowymi a Parkiem Miejskim ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego czy budowę toru modelarskiego na terenach fortecznych przy Bastionie VI i właśnie przebudowę placu Melchiora Stefanidesa.

Miasto szuka wykonawcy remontu konserwatorskiego przestrzeni, której patronuje pierwszy rektor Akademii Zamojskiej i fragmentu ulicy Łukasińskiego. Oferenci mają czas do 29 maja.

- Mamy nadzieję, że po remoncie przestanie nas zalewać deszczówka. Po większych opadach pod schodami naszego lokalu tworzą się wielkie kałuże. Trudno się do nas dostać. Mamy mały lokal, zaledwie kilka stolików, większość osób zamawia na wynos. Trochę obawiamy samego remontu, czy goście o nas nie zapomną i wrócą gdy już będzie wszystko gotowe. Czy będziemy w czasie prac drogowych mogli normalnie funkcjonować, bo pracujemy siedem dni w tygodniu – mówi Małgorzata Ćwik, właścicielka kebabu Swojak, który od siedmiu lat działa przy placu Stefanidesa.  I żartuje, żeby jej życzyć głodnych robotników pracujących przy remoncie nawierzchni i całego placu. – Gdzieś słyszałam, że na odnowionym placu ma nie być parkingu. To dla nas by był bardzo duży problem, bo turyści docierają do nas pieszo ale miejscowi klienci chcą podjechać jak najbliżej lokalu. Widzimy to po tym jak przybywa gości gdy pracę kończy parkingowy – dodaje pani Małgorzata.

- Myślę, że wykonawca szybko się upora z placem, większy zakres prac będzie miał choćby na ul. Łukasińskiego. Plac Stefanidesa to jeden z dwóch dużych parkingów przy Starówce, które znajdują się w strefie płatnego parkowania. W czasie wydarzeń organizowanych na Starym Mieście jest pełny. Podobnie był szczelnie wypełniony kiedy zawiesiliśmy pobieranie opłat na początku pandemii. Gdy opłaty wróciły, jest znacznie luźniej – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich.

Po remoncie, który zgodnie z założeniami ma trwać do listopada przyszłego roku wszystkie funkcje – parking, przystanek komunikacji miejskiej – wrócą na plac.

- Pierwsze wrażenie się liczy i plac Stefanidesa powinien być estetyczny, bo to pierwsze co się widzi po przyjeździe na Stare Miasto. Ale do samego parkingu nie mam uwag, nie ma dziur. Nie to co na ul. Królowej Jadwigi, gdzie jest o wiele gorzej – ocenia Przemysław Sokół, notariusz, który ma kancelarię przy placu Stefanidesa. – Jestem tu od dwóch lat, czasów, kiedy był tu dworzec PKS nie pamiętam – dodaje.

Dziś plac wydaje się mniejszy, gdy go porównać z fotografiami z lat 60. czy 70. ubiegłego wieku gdy łączył funkcje dworca autobusowego i targowiska. Trudno sobie wyobrazić, że środkiem placu ciągnęło się kilkanaście stanowisk dla autobusów a dookoła było mnóstwo ludzi.

Dowodem istnienia dworca jest budynek dawnej kasy. Ostatnio działał tu kantor. To ostatnie tygodnie tej pamiątki. Będzie rozebrana.

Projekt zakłada m.in. przywrócenie historycznego poziomu ulic, nie będzie schodów przy Bramie Lubelskiej Nowej i Nadszańcu Bastionu VI. Ulica Łukasińskiego będzie miała nową nawierzchnię z kostki granitowej. Ruch samochodowy będzie tu spowolniony, ruch pieszy i rowerowy będą traktowany priorytetowo. Plac i ulica Łukasińskiego (od ronda Jana Zamoyskiego do „ekonomika”) będą miały nowe oświetlenie. Pojawi się nowa zieleń.

Wykonawca ma czas do listopada przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium