
Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Konkurs adresowany jest do publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, burs, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz innych placówek edukacyjnych, w tym młodzieżowych domów kultury działających na terenie Lublina. Zwycięskie szkoły otrzymają po 5000 złotych na realizację pomysłów zgłoszonych i wybranych przez uczniów.
Środki mogą zostać przeznaczone na stworzenie stref relaksu, zakup nowego sprzętu sportowego, aranżację przestrzeni do integracji czy inne działania odpowiadające na potrzeby społeczności szkolnej.
Nie tylko pieniądze, ale i wsparcie merytoryczne
Program zapewnia nie tylko finansowanie, ale także kompleksowe wsparcie organizacyjne. W każdej szkole, która weźmie udział w konkursie, powstanie Szkolny Zespół Roboczy. Jego zadaniem będzie przygotowanie regulaminu, promocja budżetu wśród społeczności, rekrutacja pomysłów i ich wspólna selekcja. Do działań zapraszani są nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice i pracownicy szkół.
W 2024 roku program przyniósł wymierne efekty – 24 placówki zrealizowały łącznie 44 projekty, obejmujące zarówno remonty i doposażenie sal, jak i działania integrujące społeczność uczniowską.
– Szkolne Budżety Obywatelskie to prawdziwa lekcja demokracji. Dają młodym ludziom możliwość współdecydowania i uczą odpowiedzialności za wspólne wybory. Uczniowie i kadra wymieniają się pomysłami, inspirują się nawzajem i budują aktywną, świadomą społeczność. Zachęcam wszystkie szkoły do udziału – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Spotkania informacyjne dla zainteresowanych
Organizatorzy przygotowali dwa spotkania online, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zasadach udziału w programie. Odbędą się one na platformie Zoom:
-
10 kwietnia (czwartek), godz.ina 13 Link tutaj
-
23 kwietnia (środa), godzina 10 Link tutaj
Szkoły zainteresowane udziałem powinny pospieszyć się ze zgłoszeniem – termin mija 28 kwietnia. To nie tylko szansa na zdobycie funduszy, ale przede wszystkim okazja, by wspólnie budować kulturę dialogu i zaangażowania wśród młodych mieszkańców Lublina.
