Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

19 lutego 2012 r.
13:22
Edytuj ten wpis

Długa Noc Muzeów w Berlinie (zdjęcia)

0 0 A A
Długa Noc Muzeów w Berlinie: Muzeum Filmu i Telewizji (Paweł Buczkowski)
Długa Noc Muzeów w Berlinie: Muzeum Filmu i Telewizji (Paweł Buczkowski)

Pewnie niewiele osób wie, że tak popularne w Polsce noce muzeów to pomysł berlińczyków. Tegoroczna Lange Nacht der Museen była już ich trzydziestą. I jeśli ktoś się zastanawia co można robić w Berlinie pod koniec stycznia, to właśnie jest odpowiedź.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na początku przyszło małe rozczarowanie. Bo nastawiałem się na to, że w jedną noc będę mógł odwiedzić wszystkie najbardziej znane (albo najbardziej popularne) muzea w Berlinie. Tymczasem wejściówka (kosztująca 15 euro) obejmuje tylko część muzeów i galerii (w sumie 70 z 350 różnymi ekspozycjami). Oblegane na co dzień galerie z obrazami Dalego czy Picassa były podczas długiej nocy zamknięte. Ale pewnie o to właśnie chodzi – żeby odkryć miejsca nieoczywiste, a naprawdę ciekawe.

Długa Noc Muzeów - więcej zdjęć:


Dla miłośników fotografii z pewnością będzie to muzeum słynnego Helmuta Newtona (Museum für Fotografie - Helmut Newton Stiftung) znajdujące się tuż obok dworca ZOO. Na kilku piętrach kamienicy czeka nas długa podróż po twórczości tego fotografa znanego ze współpracy ze światem mody i zdjęć robionych gwiazdom.

Warto odwiedzić Muzeum Komunikacji (Museum für Kommunikation Berlin), które jest wycieczką począwszy od najdawniejszych sposobów kontaktowania się ludzi po rozszyfrowanie współczesnego języka mody i ubioru. W Muzeum Filmu i Telewizji (Museum für Film und Fernsehen) czeka nas bliskie spotkanie z niemiecką kinematografią. Tą z czasów Metropolis Fritza Langa (1927 r.) ale i "Biegnij, Lola Biegnij” (1998 r.).
Wielbiciele klasycznego malarstwa powinni zajrzeć do Gemäldegalerie, gdzie można zobaczyć obrazy powstałe od XIII do XVIII wieku. Zobaczyć tam można płótna Bruegela, Rafaela, Caravaggio, Rubensa czy Rembrandta. Mnie klasycy wynudzili, ale nie żałuję. W tym samym budynku co Gemäldegalerie znajduje się Kunstbibliothek, a w niej genialna ekspozycja plakatów, grafik i obrazów Jirí Salamouna i Hansa Hillmanna.

Nie wszystkie miejsca były tak ciekawe. Udostępniona do zwiedzania jedna z części największego w Berlinie Pałacu Charlottenburg była warta odwiedzenia tylko z powodu odbywającego się tam koncertu muzyki dawnej. Ale znowu nie ma tego złego, bo już po drugiej stronie ulicy znajduje się Bröhan Museum z genialną kolekcją mebli i wyposażenia w stylu art deco.

Dużo muzeów więc i dużo chodzenia. Na szczęście w cenie biletu na "Długą Noc Muzeów" jest także cała berlińska komunikacja miejska. A na dodatek miasto uruchamia na tą okazję dodatkowych sześć linii autobusowych dowożących w najdalsze zakątki miasta, w których znajdują się muzea. Muzea otwarte są od godz. 18 do 2 w nocy, a środkami komunikacji można podróżować niemal do samego rana.

30. Lange Nacht der Museen , Berlin, 28 stycznia 2012.

Pozostałe informacje

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30