28 listopada, o godzinie 12 w Galerii Wystawowej Archiwum Państwowego (ul. Jezuicka 13, wejście od strony placu Katedralnego) otwarta zostanie wystawa pt. „Wielka wojna na Lubelszczyźnie.
- Korzystaliśmy z materiałów własnych - mówi Marek Krzykała, specjalista ds. popularyzacji wiedzy o archiwum i jego zasobie. - Chcieliśmy pokazać te dostępne dokumenty, które były wydawane zarówno przez zaborcę rosyjskiego, jak i później przez okupujące nasz region wojska austriackie. Są wśród nich obwieszczenia, zarządzenia na przykład dotyczące kontrybucji, ale też i takie, które mówią o sposobie używania paproci jako paszy. To też jest świadectwem panującej w tamtych czasach biedy.
Obecna jest także tematyka legionowa. Znajdują się tu widokówki, także te okazjonalne np. dotyczące bitwy pod Kraśnikiem czy Jastkowem. Osobne miejsce poświęcone zostało polskim dążeniom niepodległościowym - do zaprezentowania na wystawie wybrany został różnorodny materiał obejmujący zarówno pisma urzędowe, jak i druki ulotne, materiały prasowe, fotografie i karty pocztowe. Wystawa wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia wybuchu I wojny światowej i ma na celu zaprezentowanie wybranego materiału źródłowego przechowywanego przez lubelskie Archiwum Państwowe, a dotyczące naszego regionu.