Od czwartku (29.09) od godz. 14 w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) czynna będzie wystawa fotografii Wojciecha Grzędzińskiego pt. „Potrzeba wody w Sudanie”.
Sudan Południowy to jeden z najbiedniejszych rejonów świata. Ponad dwadzieścia lat wewnętrzne wojny między północą a południem Sudanu doszczętnie wyniszczyły infrastrukturę południa. Pozostały pustkowia, trawiaste przestrzenie, gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. Życie wyznaczane jest tu przez przyrodę. To ona decyduje kto przeżyje kolejne miesiące, kiedy spadnie deszcz i kto będzie miał wodę. W miejscu gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni, a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.
Autor wystawy – Wojciech Grzędziński pracował jako etatowy fotoreporter dla wielu gazet. Dla jego fotografii najważniejszy jest zawsze człowiek, jego życie codzienne, ekstremalne sytuacje w jakich się znajduje. W 2010 roku Grzędziński dostał dwie nagrody w Grand Press Photo za zdjęcia z Indonezji, a fotoreportaż z Sudanu Południowego dostał się do finału w kategorii fotoreportaż – życie codzienne.
Na wystawie w „Chatce Żaka” właśnie zobaczymy ludzi sfotografowanych w sytuacji ekstremalnej – brak wody to choroby, wyniszczenie, śmierć. Zobaczymy fotografie, na których z błota odsącza się garstkę brudnej wody, na których pył i wyschnięte odchody zwierząt unoszą się nad rozgrzaną ziemią. To piekło. To śmiertelne zagrożenie. W Sudanie nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka. Bez wody śmierć nadal będzie zbierać żniwo.
Wystawa fotografii wpisuje się w działania Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi Kampanię Wodną – m.in. buduje infrastrukturę wodno-sanitarną (studnie, wodociągi, zbiorniki na wodę deszczową, kanalizacje, toalety itp.).
Przy ekspozycji znajdzie się informacja o tym, jak można pomóc mieszkańcom Sudanu.