Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

28 maja 2012 r.
13:34
Edytuj ten wpis

Wielka wystawa zbiorowa w Warsztatach Kultury "Ars loci – obraz aktualny"

0 0 A A

Wystawa „Ars loci – obraz aktualny” w Warsztatach Kultury to pierwsza tak duża prezentacja pokazująca dorobek 41 artystów lubelskich, czy też z Lublinem związanych. Wernisaż w Noc Kultury, 2 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warsztaty Kultury, Lublin, ul. ks. J. Popiełuszki 5
1 czerwca – 12 sierpnia 2012. Wystawa czynna z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 12.00-18.00

Wernisaż: 1 czerwca, godz.

Wstęp wolny

Artyści: Tomasz Bielak, Jakub Ciężki, Grzegorz Czarnota, Lucjan Demidowski, Mariusz Drzewiński, Eliza Galey, Łukasz Głowacki, Hieny Postmoderny (Michał Pikula, Ireneusz Puchacz), Katarzyna Hołda, Kilku.com (Łukasz Gładysz, Aleksander Janas, Grzegorz Sołowiej, Paweł Szarzyński, Aka Velalias, Robert Zając), Piotr Kmieć, Dariusz Kociński, Dariusz Korol, Andrzej Kot, Artur Kot, Tomasz Kozak, Jarosław Koziara, Łukasz Krankiewicz, Danuta Kuciak, Alicja Kupiec, Robert Kuśmirowski, Zdzisław Kwiatkowski, Konrad Maciejewicz, Tomasz Malec, Sławomir Marzec, Irena Nawrot, Kosma Ostrowski, Urszula Pieregończuk, Sławomir Plewko, Paulina Sadowska, Marcin Sudziński, Katarzyna Szczypior, Mariusz Tarkawian, Waldemar Tatarczuk, Sławomir Toman, Grzegorz Tomczyk, Magdalena Warszawa, Ewa Zarzycka, Tomasz Zawadzki, Jerzy Zyśko

Wystawa „Ars loci – obraz aktualny” w Warsztatach Kultury to pierwsza tak duża prezentacja pokazująca dorobek 41 artystów lubelskich, czy też z Lublinem związanych.

Dobór ich obejmuje zarówno tych ze starszego pokolenia jak i młodych, którzy niedawno ukończyli studia artystyczne, a także mających na swoim koncie liczne wystawy i tych, tworzących poza mainstreamowym nurtem. Różnorodność dotyczy także mediów zaprezentowanych na wystawie począwszy od klasycznego malarstwa czy rysunku, poprzez grafikę, rzeźbę, instalację – w tym także interaktywną - po wideo i animację.

Prezentacja będzie obejmowała cztery zasadnicze działy – podejmujące wybrane, ogólne wątki, przy czym każdy artysta, każde dzieło w sposób odmienny będzie identyfikowało zawarte problemy. Wystawę otwiera dział malarstwa – wciąż i niezależnie od proroctwa dotyczącego jego końca – cieszącego się dużą popularnością wśród artystów. Jest to malarstwo z dominantą abstrakcji, przy czym każdy z malarzy w inny sposób postrzega swoje medium i różnicuje obszary zainteresowań, podejmując tematy egzystencjalne, filozoficzne, a także dotyczące destrukcji i eksploracji granic malarstwa.

Abstrakcyjne przestrzenie koloru, ornamentyka o różnej proweniencji od klasycznej posadzki po graficzne fraktale, zróżnicowane faktury, operowanie znakiem na granicy realności to tylko niektóre z aspektów malarstwa i sposobów przedstawienia, jakie można zobaczyć na wystawie. W innej części decydującym wątkiem będzie potencjał krytyczny dzieł odnoszących się do problematyki modernistycznego dziedzictwa, kultury masowej, gender, wiary, totalitarnych ideologii i ekologii. To próba głębszego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i poddania rzetelnej weryfikacji zasygnalizowanych problemów.

Kolejny dział obejmuje prace analizujące kwestię duchowości, mistycyzmu, egzystencji, natury, a także miejsca jako takiego. To często fotografie, instalacje, rzeźby będące okruchami zaczerpniętymi ze świata, stanowiące reprezentacje tego co ukryte pod powierzchnią realności. Czwarty dział dotyczy rzeczy związanych z współczesnymi kodami kulturowymi, znakami często rysunkowymi czy graficznymi będącymi przedmiotem analiz semiotyków. Współczesne znakowanie zostanie określone przez szeroki wachlarz mediów w tym także nowe technologie, animacje i wideo.

Ciekawa wydaje się w tej części dążność u niektórych artystów do estetyzowanej wypowiedzi w onirycznej stylistyce rodem z surrealistycznych obrazów. Wystawa jest wielowątkowym pokazem, którego odkrywanie można prowadzić niezależnie od wydzielonych działów, poznając realizacje artystów związanych ze wspomnianym miejscem.

Ars loci odnosi się do sztuki miejsca, sztuki, którą można odnieść do danego kręgu kulturowego związanego z określonym terytorium istniejącym realnie i fizycznie. Jednak czym jest ta sztuka? Czy można mówić, że istnieje jakiś jej wyróżnik? Czy jest to lokalna odrębność – o której decyduje genius loci czy też jest to mikroświat sztuki będący odbiciem makroświata cechującego się globalną powszechnością.

Czy też chodzi bardziej o mentalne niż fizyczne skażenie danym miejscem, tkwiące w artyście niezależnie od usytuowania w przestrzeni. Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć wystawa „Ars loci” realizowana w dwóch odsłonach – pierwsza prezentowana w Warsztatach Kultury od 1 czerwca 2012 pokazuje aktualny obraz sztuki lokalnej, druga udostępniona w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych od 15 czerwca 2012 złożona jest z dzieł z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej.

__________________________________________________________________


Organizator: Warsztaty Kultury – Filia Centrum Kultury w Lublinie
Kuratorzy wystawy: Paulina Zarębska-Denysiuk, Zbigniew Sobczuk
Koordynacja wystawy: Zbigniew Sobczuk, Anna Gładysz, współpraca: Katarzyna Pokrywiecka
Projekt aranżacji: Zbigniew Sobczuk, Michał Fronk
Realizacja aranżacji: Jacek Fijałkowski, Piotr Szymański, Kamil Rosiecki
Przygotowanie ekspozycji: Jarosław Mitura, Włodzimierz Pawelec


Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30