Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2024 r.
19:11

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

(fot. PM)

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w 1920 projektach będą mogły uczestniczyć osoby wybierające się na Lubelski Festiwal Nauki. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa od 14 do 20 września. Do udziału zaprasza Uniwersytet Medyczny w Lublinie – tegoroczny organizator oraz uczelnie współorganizujące – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, a także Miasto Lublin. Warto podkreślić, że Lublin jest jedynym miastem w Polsce, który w strategii rozwoju miasta wpisane ma wsparcie akademickości.

XX edycja festiwalu zostanie rozpoczęta oficjalną galą w Teatrze Starym już w sobotę 14 września, a dzień później odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Jak podkreślają organizatorzy, to wydarzenie nie jest skierowane tylko do naukowców, ale także dzieci, dorosłych oraz seniorów.

– Nasza uczelnia jest jedną z najstarszych w Polsce, która zainicjowała w ogóle ideę festiwalu naukowego. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie samym festiwalem, ale także udziałem w projektach. W odniesieniu do ubiegłego roku mamy ponad 200 zgłoszonych projektów więcej. Już w tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 40 tys. uczestników – mówił prof. Jarosław Dudka z Uniwersytetu Medycznego.

W projektach i wydarzeniach towarzyszących każdy znajdzie coś dla siebie. Każda uczelnia przygotowała specjalne wydarzenia praktycznie z każdej dziedziny, które zainteresują dużych i małych.

Uniwersytet Medyczny

Już podczas Lubelskiego Pikniku naukowego zorganizowane zostaną zawody o puchar „Mistrza Resuscytacji LFN”. Dzień później, czyli w poniedziałek 16 września spróbujemy poznać odpowiedź na najważniejsze w filozofii pytanie – Co jest ważniejsze? Mózg czy serce? Udział w podczas festiwalu swoje wykłady wygłoszą dwaj znakomici specjaliści – prof. dr hab. Konrad Rejdak opowie ”Czy nowe technologie mogą naprawić mózg”,  natomiast  prof. Bartosz Kondracki opowie jak żyć „W dobrym rytmie z własnym sercem”. Oprócz tego dowiemy się jak żyć długo i szczęśliwie oraz jak emocje nami rządzą.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Jak nazwalibyście swoją lodziarnię nawiązując do bajek Walta Disneya? Co Shrek może powiedzieć przed sądem o tolerancji i byciu innym niż wszyscy? Ukryjemy się wraz ze smerfami przed Gargamelem? A może jaką muzykę do ślubu mogą wybrać Shrek i Fiona? Na wydziale filozofii dowiemy się co ma Darwin do miłości. KUL zaprasza w bajkową podróż po świecie nauki!

Politechnika Lubelska

Uczelnia „inżynierów” pokaże najmłodszym , że nie tylko wujek Google zna odpowiedzi na wszystkie pytania i w jaki inny sposób można je znaleźć. Będziemy mogli obejrzeć się na kamerze termowizyjnej oraz zbudować robota. Ale chyba największą atrakcją będzie Escape Room: Tajemnica Efektywności Fabryki Czekoladek. Nazwa zachęca, a podczas projektu koordynatorzy pokierują nas w stronę matematyki, statystyki oraz logicznego myślenia.

Uniwersytet Przyrodniczy

UP wychodzi naprzeciw dużym i małym. Blisko 450 projektów skierowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych i seniorów. Uczniowie mogą wybrać się na warsztaty z genetyki sądowej, zobaczyć sztukę w wykonywanych mikrobiologicznych posiewach oraz dowiedzieć się czy zarywanie nocek jest dobre przy przyswajaniu nauki. Seniorzy poznają strategie Walta Disneya podczas budowania wsi tematycznych i dowiedzą się, czy żywność kosmiczna jest dla nich zdrowa.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Jubileuszowa edycja LFN połączona jest z obchodami 80-lecia uniwersytetu. UMCS dla odwiedzających przygotował 350 projektów wśród których znajdziemy te nawiązujące do patronki uczelni, muzyki, sztuki oraz archeologii. W programie warsztaty robienia popularnych „glutków” lub inaczej zwane slime, archeologii eksperymentalnej czy dowiemy się o tajemnicach zawodu komornika sądowego.

Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tam znajdziemy wszystkie wydarzenia, ich opisy oraz możliwość zapisania się na nie. Na wielu są jeszcze wolne miejsca, a jeśli nie – warto skontaktować się z koordynatorem i zapytać się o możliwość utworzenia dodatkowego terminu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty