Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2024 r.
19:11

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

0 A A
(fot. PM)

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w 1920 projektach będą mogły uczestniczyć osoby wybierające się na Lubelski Festiwal Nauki. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa od 14 do 20 września. Do udziału zaprasza Uniwersytet Medyczny w Lublinie – tegoroczny organizator oraz uczelnie współorganizujące – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, a także Miasto Lublin. Warto podkreślić, że Lublin jest jedynym miastem w Polsce, który w strategii rozwoju miasta wpisane ma wsparcie akademickości.

XX edycja festiwalu zostanie rozpoczęta oficjalną galą w Teatrze Starym już w sobotę 14 września, a dzień później odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Jak podkreślają organizatorzy, to wydarzenie nie jest skierowane tylko do naukowców, ale także dzieci, dorosłych oraz seniorów.

– Nasza uczelnia jest jedną z najstarszych w Polsce, która zainicjowała w ogóle ideę festiwalu naukowego. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie samym festiwalem, ale także udziałem w projektach. W odniesieniu do ubiegłego roku mamy ponad 200 zgłoszonych projektów więcej. Już w tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 40 tys. uczestników – mówił prof. Jarosław Dudka z Uniwersytetu Medycznego.

W projektach i wydarzeniach towarzyszących każdy znajdzie coś dla siebie. Każda uczelnia przygotowała specjalne wydarzenia praktycznie z każdej dziedziny, które zainteresują dużych i małych.

Uniwersytet Medyczny

Już podczas Lubelskiego Pikniku naukowego zorganizowane zostaną zawody o puchar „Mistrza Resuscytacji LFN”. Dzień później, czyli w poniedziałek 16 września spróbujemy poznać odpowiedź na najważniejsze w filozofii pytanie – Co jest ważniejsze? Mózg czy serce? Udział w podczas festiwalu swoje wykłady wygłoszą dwaj znakomici specjaliści – prof. dr hab. Konrad Rejdak opowie ”Czy nowe technologie mogą naprawić mózg”,  natomiast  prof. Bartosz Kondracki opowie jak żyć „W dobrym rytmie z własnym sercem”. Oprócz tego dowiemy się jak żyć długo i szczęśliwie oraz jak emocje nami rządzą.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Jak nazwalibyście swoją lodziarnię nawiązując do bajek Walta Disneya? Co Shrek może powiedzieć przed sądem o tolerancji i byciu innym niż wszyscy? Ukryjemy się wraz ze smerfami przed Gargamelem? A może jaką muzykę do ślubu mogą wybrać Shrek i Fiona? Na wydziale filozofii dowiemy się co ma Darwin do miłości. KUL zaprasza w bajkową podróż po świecie nauki!

Politechnika Lubelska

Uczelnia „inżynierów” pokaże najmłodszym , że nie tylko wujek Google zna odpowiedzi na wszystkie pytania i w jaki inny sposób można je znaleźć. Będziemy mogli obejrzeć się na kamerze termowizyjnej oraz zbudować robota. Ale chyba największą atrakcją będzie Escape Room: Tajemnica Efektywności Fabryki Czekoladek. Nazwa zachęca, a podczas projektu koordynatorzy pokierują nas w stronę matematyki, statystyki oraz logicznego myślenia.

Uniwersytet Przyrodniczy

UP wychodzi naprzeciw dużym i małym. Blisko 450 projektów skierowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych i seniorów. Uczniowie mogą wybrać się na warsztaty z genetyki sądowej, zobaczyć sztukę w wykonywanych mikrobiologicznych posiewach oraz dowiedzieć się czy zarywanie nocek jest dobre przy przyswajaniu nauki. Seniorzy poznają strategie Walta Disneya podczas budowania wsi tematycznych i dowiedzą się, czy żywność kosmiczna jest dla nich zdrowa.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Jubileuszowa edycja LFN połączona jest z obchodami 80-lecia uniwersytetu. UMCS dla odwiedzających przygotował 350 projektów wśród których znajdziemy te nawiązujące do patronki uczelni, muzyki, sztuki oraz archeologii. W programie warsztaty robienia popularnych „glutków” lub inaczej zwane slime, archeologii eksperymentalnej czy dowiemy się o tajemnicach zawodu komornika sądowego.

Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tam znajdziemy wszystkie wydarzenia, ich opisy oraz możliwość zapisania się na nie. Na wielu są jeszcze wolne miejsca, a jeśli nie – warto skontaktować się z koordynatorem i zapytać się o możliwość utworzenia dodatkowego terminu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek podczas wycinki. 82-latek nie przeżył

Wypadek podczas wycinki. 82-latek nie przeżył

Gałąź spadła na mężczyznę podczas wycinki. Niestety, 82-latek nie przeżył.

Szafa na miarę Twoich marzeń: 5 trendów w szafach do pokoju młodzieżowego w 2024

Szafa na miarę Twoich marzeń: 5 trendów w szafach do pokoju młodzieżowego w 2024

Urządzasz pokój dziecka lub nastolatka i masz wątpliwości, w jaki sposób go zaaranżować, by spełniał wszystkie oczekiwania? Jeśli zastanawiasz się, jakie wyposażenie dobrać do pokoju dziecka to koniecznie zastosuj się do naszych porad. Dzięki nim urządzisz pomieszczenie ucznia lub dziecka tanio, ale jednocześnie z uwzględnieniem wszystkich kwestii technicznych. Oto dedykowany przewodnik dotyczący wyboru mebli młodzieżowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o światłowodzie w Lublinie, zanim wykupisz ofertę. Sprawdź!

Wszystko, co musisz wiedzieć o światłowodzie w Lublinie, zanim wykupisz ofertę. Sprawdź!

Dlaczego światłowód w Lublinie to najlepszy wybór? Warto przed zakupem dowiedzieć się, jakie zalety ma tego typu internet. Przede wszystkim jest on niezawodny i szybki. Idealne sprawdza się do tworzenia inteligentnych domów, podczas pracy zdalnej i nauki online. Zapewnia stabilność i szybkość, której nie mają inne rodzajów internetu – stacjonarnego i mobilnego. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Dlaczego warto postawić na światłowód w Lublinie… oraz w każdym innym mieście? To inwestycja w przyszłość i gwarancja płynnego działania, niezależnie od tego, jak bardzo obciążamy sieć.

Złota Setka już dzisiaj! Zapraszamy do oglądania naszej gali
film

Złota Setka już dzisiaj! Zapraszamy do oglądania naszej gali

Złota Setka to wyjątkowy ranking wyjątkowych firm. W tym roku przed nami już 28. edycja gali. Zapraszamy Państwa do oglądania naszej relacji na żywo, a wyniki rankingu znajdziecie w dodatku do poniedziałkowego wydania Dziennika Wschodniego w punktach sprzedaży. Bądźcie z nami tego wyjątkowego wieczoru.

Julia Ostrowska (na drugim planie) otrzymała powołanie do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata U-17

Z Górnika Łęczna na mistrzostwa świata U-17. W niedzielę mecz z Rekordem

Dwie zawodniczki Górnika Łęczna zostały powołane do reprezentacji Polski przygotowującej się do mistrzostw świata U-17. W klubie na razie jednak wszyscy koncentrują się na niedzielnej konfrontacji z Rekordem Bielsko-Biała.

Wjazd na Pogodną od strony Krańcowej
lublin

Awaria kanalizacji. Utrudnienia na Pogodnej

Będą utrudnienia dla kierowców na ulicy Pogodnej. Wszystko przez awarię.

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjedzie dzisiaj do Wrocławia. Jej wizyta jest związana z dramatyczną sytuacją powodziową.

Daria Szynkaruk ponownie będzie kapitanem drużyny z Lublina

Daria Szynkaruk (MKS FunFloor Lublin): Mam nadzieję, że z meczu na mecz będziemy się rozkręcać

Rozmowa z Darią Szynkaruk, skrzydłową i kapitan piłkarek ręcznych MKS FunFloor Lublin

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami i krzykliwymi zdjęciami na portalach społecznościowych.

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne
6 października 2024, 19:00

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne

29 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”, co oznacza powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych. Pojawią się spektakle, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ostatnim czasie. Na lubelskich scenach zobaczymy przedstawienia zrealizowane w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej.

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

309,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

299,00 zł

Komunikaty