Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2021 r.
7:21

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021

Autor: Zdjęcie autora pab

Lubelscy fotoreporterzy Jakub Orzechowski, Wojciech Jargiło, Maks Skrzeczkowski i Michał Patroń zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek wieczorem ogłoszono wyniki najbardziej prestiżowego konkursu fotografii reporterskiej w Polsce.

Jakub Orzechowski ("Gazeta Wyborcza Lublin") zdobył II miejsce w kategorii Środowisko za zdjęcie zrobione w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

Wojciech Jargiło ("Polska Agencja Prasowa") zajął II miejsce w kategorii Ludzie. Sfotografował kibiców Motoru Lublin na podnośnikach podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

Maks Skrzeczkowski ("Lajf. Magazyn lubelski") zdobył II miejsce w kategorii Życie codzienne. Na jego zdjęciu jest mama w rodzinie zastępczej, która opiekuje się chorymi na ospę dziećmi.

Michał Patroń (magazyn "Obscurny") zdobył zaś II miejsce w kategorii Projekt dokumentalny. Opis jego prac: Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można oglądać na stronie grandpressphoto.pl

GRAND PRESS PHOTO 2021 - zdjęcie roku

Zdjęciem Roku jury wybrało fotografię Adama Lacha (Napo Images). Fotografia przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Lacha zostało wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi. (fot. Adam Lach, Napo Images)

Grand Press Photo 2021. Wszyscy laureaci

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia

I miejsce
Adam Lach (Napo Images) – Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

II miejsce
Jarosław Respondek (Agencja Reporter) – Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

III miejsce
Przemysław Błaszkiewicz („Magazyn Pielęgniarki i Położnej”) – Odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów.

Życie codzienne

I miejsce
Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”) – W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.

II miejsce
Maks Skrzeczkowski („Lajf. Magazyn lubelski”) – Mama w rodzinie zastępczej opiekuje się chorym na ospę pięcioletnim Jasiem i trzyletnią Małgosią.

III miejsce
Paweł Jędrusik (Edytor.net / Tvs.pl) – Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania.

Ludzie

I miejsce
Jeremi Astaszow (Astashow Studio) – Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy.

II miejsce
Wojciech Jargiło (Polska Agencja Prasowa) – Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

III miejsce
Michał Niwicz (Polska-zbrojna.pl) – Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Środowisko

I miejsce
Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa) – Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt.

II miejsce
Jakub Orzechowski („Gazeta Wyborcza Lublin”) – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję.

III miejsce
Marcin Dobas („National Geographic Polska”) – Głuptaki potrafią nurkować do wody w poszukiwaniu ryb z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h, gdy uderzają w taflę.

Portret

I miejsce
Paweł Łączny (freelancer) – Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu.

II miejsce
Martyna Niećko („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) – Pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

III miejsce
Mateusz Skwarczek (Wysokieobcasy.pl) – Artystka Monika Zielińska „Mamzeta” pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

REPORTAŻE

Wydarzenia

I miejsce
Jakub Kamiński (East News) – Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”. Tomasz Gutry fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

II miejsce
Ireneusz Dorożański (Agencja Forum) – Ewakuacja oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.

Życie codzienne

I miejsce
Magdalena Woch (Muzyczny Kraków) – Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

II miejsce
Maciej Stanik (NaTemat.pl) – Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa.

Ludzie

I miejsce
Maciek Nabrdalik (VII Photo) – W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce
Małgorzata Adamczyk (Pix.House) – W pokojach mocno wysłużonych budynków postawionych dla budowniczych Pałacu Kultury na warszawskim Bemowie mieszkają teraz także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.

Środowisko

I miejsce
(Nie przyznano pierwszego miejsca)

II miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum) – Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW.

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce
Kasia Strek, „Cena wyboru” – Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

II miejsce
Michał Patroń, „Unoffensichtlich. Turyzm w okupowanej Polsce” (magazyn „Obscurny”) – Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE

I miejsce
Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński) – Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

REPORTAŻE

I miejsce
Jessica Ciupa (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

Wyróżnienie
Kinga Wnuk (Akademia Sztuki w Szczecinie) – 3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim. Jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni.

Jury Grand Press Photo przewodniczył w tym roku Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2020

„List do chłopca z latarką” Grzegorza Dembińskiego

Osobista opowieść fotograficzna, w której główną rolę kreuje syn fotografa, niepełnosprawny 12-letni Jan. Zdjęcia powstały podczas wakacji, wspólnych wycieczek, w domu, w drodze do szkoły. Dokumentalne fotografie złożyły się w fikcyjną poetycką nowelę.
Wydawca Grzegorz Dembiński/Pix.House – Mariusz Forecki, projekt graficzny Anna Małecka-Milach.

Wyróżnienie:

„Rewizje” Dyby i Adama Lachów

Publikacja zamykająca ponad trzyipółletnią podróż przez Polskę duetu dokumentalistów Dyby i Adama Lachów. Próba odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość narodową w XXI wieku, i zmierzenia się z polskim fantazmatem. Wydawca Adam Lach.

W jury Photo Book of the Year zasiadali: Maga Ćwieluch, fotografka, kuratorka i projektantka; Katarzyna Sagatowska, kuratorka, fotografka, wykładowczyni, specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej; Mateusz Sarełło, fotograf, autor i edytor książek fotograficznych; Paweł Rubkiewicz, współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej.

NAGRODA INTERNAUTÓW

Widzowie mogli głosować na zdjęcia zakwalifikowane do finału przez jury. Oddano 23 154 głosy, z tego 14 995 na fotografię, która zwyciężyła. Nagrodę Internautów otrzymał: Mateusz Skwarczek, „Gazeta Wyborcza” za zdjęcie Jerzego Urbana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje

Węglin Południowy i Północny to dziś jedne z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Lublina. Wzmożona zabudowa mieszkaniowa, nowe drogi, remonty i planowane ścieżki rowerowe pokazują, jak szybko zmienia się ta część miasta. Zarysowane są także konkretne plany inwestycyjne na najbliższe lata, obejmujące zarówno infrastrukturę, jak i zieleń miejską. O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku naszego cyklu „Wtorek na Dzielni”. Jak zwykle oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl oraz na kanale YouTube Dziennika Wschodniego.

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Ponad 460 tysięcy złotych w Mini Lotto i 40 tysięcy w Multi Multi Plus – szczęście uśmiechnęło się do graczy z Tarnogrodu i Lublina.

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów
Watykan
galeria

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów

Dzisiaj o godz. 9 w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęła się kongregacja generalna kardynałów związane ze śmiercią papieża Franciszka. W jej trakcie zapadnie kilka ważnych decyzji, w tym data pogrzebu Jorge Mario Bergoglio. Właśnie ją podali.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Górnik Łęczna w Lany Poniedziałek pokonał u siebie Chrobrego Głogów i odniósł piąte zwycięstwo z rzędu. O tym, że trzy punkty zostały w Łęcznej zadecydowała piękna bramka Fryderyka Janaszka. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu drużyn?

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi
QUIZ

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi – święto planety, która przez cały rok cierpliwie znosi nasze dobre chęci, złe nawyki i niekończące się emisje. A skoro już jesteśmy w nastroju do dbania o Ziemię, warto sprawdzić, ile tak naprawdę o niej wiemy.

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Policjanci od piątku szukają mężczyzny, który 18 kwietnia w Lublinie potrącił trzynastolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala. Sprawca zdarzenia uciekł nie udzielając jej pomocy.

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Lubisz sięgać po smaczne, a jednocześnie zdrowe napoje, jakimi są smoothie? Powinieneś wiedzieć, że istotne jest nie tylko to, z jakich składników zostały przygotowane, ale również to, jak i w czym są przechowywane. Co powinieneś do tego wykorzystać?

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off. Przeciwnikiem KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off PLS 1. Ligi ChKS Chełm zmierzy się z KPS Siedlce. Początek w hali w Chełmie o godzinie 18

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
zdjęcia
galeria

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

W nocy z poniedziałku na wtorek powierzchnia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie zmieniła się, ale jak informują strażacy - sytuacja się stabilizuje. W akcji gaśniczej biorą udział jednostki z całego kraju, także z Lublina.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty