Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

12 grudnia 2021 r.
18:49

Nastolatek mógł się zaszczepić, ale... Szósty tydzień walczą o jego życie

96 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Do lubelskich szpitali trafiają młodzi pacjenci w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem. Wielu z nich cierpi na nowe powikłania w postaci niedowładów, zapalenia mózgu i rdzenia. - To pokazuje, jak COVID-19 jest niebezpieczny dla dzieci i nastolatków - alarmują lekarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na intensywną terapię szpitala dziecięcego w Lublinie trafiają pacjenci z COVID-19 w najcięższym stanie, zwykle już nieprzytomni, wymagający intubacji i repiratoroterapii. Wielu z nich nie udaje się niestety uratować. 

- W trzeciej fali wśród dziesięciu pacjentów hospitalizowanych w oddziale intensywnej terapii, pięciu zmarło. Wśród nich był noworodek, który zaraził się od matki jeszcze wewnątrzmacicznie. Oboje walczyli o życie blisko dwa tygodnie. I tego samego dnia, w różnych szpitalach, zmarli. Pozostałe dzieci miały ciężkie choroby towarzyszące, niestety COVID-19 znacznie skrócił ich życie, mimo stosowania wielu intensywnych procedur - przyznaje dr hab. n.med. Beata Rybojad, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W czwartej fali trafiło tam na razie sześciu pacjentów z COVID-19 w stanie zagrożenia życia. - Dwóch zmarło, trzech, po stabilizacji ich stanu udało się przekazać na inne oddziały. Szósty tydzień lekarze walczyli też o życie praktycznie zdrowego wcześniej nastolatka, który mógł się zaszczepić, jednak tego nie zrobił - podkreśla dr Rybojad.

Na intensywną terapię cały czas trafiają też dzieci z ciężkimi powikłaniami pocovidowymi.

- Oprócz wielonarządowego zespołu zapalnego PIMS, który pojawił się już w ubiegłym roku, obserwujemy zupełnie nowe neurologiczne powikłanie w postaci niedowładów czy wręcz paraliżu, zapalenia mózgu i rdzenia. To pokazuje, jak COVID-19 jest niebezpieczny dla dzieci i nastolatków - podkreśla kierownik oddziału. Zaznacza: - Nie tylko jeśli chodzi o sam przebieg choroby, ale też jej skutki. Niestety również wielu rodziców naszych pacjentów nie jest zaszczepiona mimo, że mają małe dziecko, czasem noworodka, obciążonego dodatkowymi chorobami, co zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- Czwarta fala jest dla naszego oddziału znacznie gorsza niż poprzednie. Najgorzej było pod koniec listopada, kiedy mieliśmy non stop zajęte wszystkie łóżka, a w kolejce następnych pacjentów. Teraz sytuacja zaczyna się trochę stabilizować, ale nadal trafiają do nas dzieci z bardzo ciężkim przebiegiem COVID-19 - przyznaje natomiast dr n.med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Zaznacza: - Mamy pacjentów z ciężkimi zapaleniami płuc, a także innych organów, które zaatakował wirus. Zdarzają się przypadki zajętości płuc nawet na poziomie 70 proc. Charakterystyczne dla tej fali jest na pewno to, że mamy więcej malutkich dzieci. Od września przyjęliśmy już ponad 200 covidowych pacjentów, z czego 1/3 to były dzieci do pierwszego roku życia, nawet trzytygodniowe.

Lekarze obserwują także, że stan chorych jest znacznie cięższy niż pacjentów, których przyjmowali w poprzednich falach. - Trafiają do nas dzieci w drugiej lub trzeciej dobie po pojawieniu się gorączki i prawie natychmiast dochodzi do zapalenia płuc. Co niebezpieczne, objawy wcale nie wskazują, że przebieg choroby może być tak ciężki - zwraca uwagę dr Hasiec. - Dodaje: - To powoduje, że mieliśmy i mamy pacjentów, którzy wymagali respiratora. To przede wszystkim dzieci z dodatkowymi obciążeniami, np. wadami serca czy wirusem RS. Na szczęście do tej pory nie mieliśmy przypadków śmiertelnych. Nie wiemy jednak, w jaki sposób tak ciężki przebieg choroby wpłynie na rozwój dziecka, czy nie doprowadzi np. do astmy czy pojawienia się tętniaków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Radny Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta z prośbą o utworzenie ogólnodostępnego lodowiska miejskiego w Lublinie. W odpowiedzi magistrat wskazuje na istniejące obiekty i ograniczenia budżetowe. Radny jednak ma swoje pomysły i sugeruje ciekawe rozwiązania.

zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie drogi przejezdne. Ale miejscami mgła

Wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne - poinformowała w czwartek rano GDDKiA. Przekazała, że na terenie trzech województw odnotowano mżawkę lub opady deszczu, a na terenie dziewięciu występuje mgła.

Ewa Pajor (z prawej) to gwiazda FC Barcelona

Gwiazda Barcelony odwiedzi Lublin

Wizyta gwiazdy polskiej piłki oraz jednej z najważniejszej zawodniczki FC Barcelona jest związana z turniejem Pajor & Tarczyńska Visa Winter Cup 2024, którego ambasadorkami są Ewa Pajor i Agata Tarczyńska. Impreza odbędzie się w niedzielę lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli.

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci przeszukali lubelski klasztor w poszukiwaniu Marcina Romanowskiego, który otrzymał azyl na Węgrzech. - Sprawa jest zaskakująca, gdyż nikt z braci z Klasztoru lubelskiego nie zna pana Romanowskiego i nigdy z nim nie rozmawiał - informuje w oświadczeniu o. Łukasz Wiśniewski, prowincjał polskich dominikanów.

W sprawie umowy z Mercosur radni województwa lubelskiego stanęli wspólnie z rolnikami, w tym dużymi producentami i eksporterami, którzy najbardziej odczuliby skutki południowoamerykańskiej konkurencji

Won z Mercosur. Lubelscy radni murem za rolnikami

Radni województwa lubelskiego jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem stanowiska przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę międzynarodowej umowy o wolnym handlu produktami rolniczymi z Ameryki Południowej. Sprzeciw poparli rolnicy, którzy obawiają się utraty konkurencyjności.

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium