Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2025 r.
7:56

Czy ktoś odpowie za wycinkę przy ul. Gęsiej w Lublinie?

(fot. Archiwum/Katarzyna Nastaj)

Co dalej z nielegalną drogą i wycinką drzew w okolicy ul. Gęsiej, czyli dojazdem do inwestycji realizowanej przez Spółkę Elkabel Inwestor Kwarcowa? Urząd Marszałkowski przesłuchuje świadków i zbiera dowody w sprawie rzezi drzew, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w tej sprawie wciąż nie zrobił nic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej do budowy w okolicy ul. Gęsiej w Lublinie. Sprawa toczy się od sierpnia ubiegłego roku. Wówczas spółka Elkabel Inwestor Kwarcowa otrzymała pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych przy ul. Kwarcowej. Problemy pojawiły się, gdy potrzebna była droga dojazdowa do tej inwestycji. Dojazd wykonano na działkach należących do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, które wcześniej były w zarządzie miasta.

Nasz informator monitorował budowę, bo miał duże wątpliwości w kwestii legalności wykonania tego dojazdu. Po sygnale od niego złożyliśmy wniosek o wgląd w umowę dzierżawy zawartej między spółką Elkabel Inwestor Kwarcowa a ZDiTM. W trybie dostępu do informacji publicznej, w dniu 28 października, otrzymaliśmy skan umowy, która została zawarta przez strony dopiero w dniu 29 października, czyli dzień po otrzymaniu przez nas podpisanej umowy.

Jak informował nas Urząd Miasta, procedura wydzierżawienia była prowadzona już wcześniej, gdy teren znajdował się w zarządzie gminy. Do jej finalizacji nie doszło, bo działkami zaczął zarządzać ZDiTM.

– Procedura wydzierżawienia nieruchomości gminnej rozpoczęła się z chwilą złożenia wniosku przez spółkę Elkabel, tj. 29 kwietnia br. Natomiast zgodnie z wpisem w ewidencji gruntów i budynków, teren przeszedł w trwały zarząd ZDiTM w dniu 26 sierpnia br. Od tego dnia Gmina Lublin nie była już we władaniu tej nieruchomości, tym samym uznajemy ten termin za zakończenie procedury wydzierżawienia i formalności z poziomu Wydziału Gospodarowania Mieniem – przekazywała nam Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Po pytaniach do ZDiTM o to, kiedy spółka otrzymała pisemną zgodę na budowę drogi, otrzymywaliśmy jedną odpowiedź. Deweloper miał dostać zgodę na dysponowanie gruntem jednej z działek w kwietniu, a na kolejne dopiero po przejęciu ZDiTM terenu od miasta, czyli po 26 sierpnia.

Mimo informacji przekazywanych przez instytucję, nowa umowa podpisana została w październiku, a nie w kwietniu lub sierpniu. Zakłada ona wydzierżawienie drogi wewnętrznej i jej udostępnienie pod stworzenie drogi tymczasowej do obsługi budowy. Według informatora droga dojazdowa powstała jeszcze w sierpniu, mimo że umowę podpisano w październiku. Sygnalista swoje informacje podpiera dokumentacją fotograficzną. Z umowy udostępnionej nam przez ZDiTM wynika także, że inwestor został zobowiązany do uiszczenia czynszu za dzierżawę części działek za okres od 6 sierpnia do 30 listopada.

Oznacza to, że zgodnie z naszym śledztwem, od sierpnia deweloper korzystał z drogi bezprawnie, aż do momentu podpisania rzeczonej umowy, tuż po naszej prośbie o jej udostępnienie tj. w październiku. Urząd Miasta poinformował nas, że inwestor został obciążony karą za bezumowne korzystanie z terenu.

– Miasto obciążyło inwestora opłatą za bezumowne korzystanie z miejskiego terenu za okres od kiedy wszedł na grunt do momentu uzyskania zgody na dysponowanie nim w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego. Spółka uregulowała należność, a także dopełniła niezbędnych formalności w ZDiTM oraz dokonała wszystkich opłat związanych z zajęciem pasa drogowego na cele zaplecza budowy – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Ponieważ nie wykonano projektu, nie było zgody, ani umowy, drogę dojazdową, do pewnego etapu tej sprawy, można było określić mianem samowoli budowlanej. Do momentu uzyskania zgody na tę drogę, oprócz opłat za bezprawne korzystanie, spółka powinna była wcześniej być zobowiązana do zalegalizowania samowoli lub rozbiórki. Na inwestora nigdy nie zostało nałożone wspomniane zobowiązanie.

W umowie, którą otrzymaliśmy widnieje także zapis, że po jej wygaśnięciu dzierżawca ma obowiązek niezwłocznie opuścić teren drogi wewnętrznej i odtworzyć ten teren do stanu poprzedniego.

Może okazać się to problematyczne, ponieważ na opisywanej drodze prowadzącej do budowy, tj. ul. Granatowej, która przewidziana jest w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę publiczną gminną, rosły drzewa i krzewy. Te zostały wycięte przez dewelopera, aby możliwe było prowadzenie inwestycji. Mimo że zgoda na wycinkę nie była przyznana, nie została przeprowadzona niezbędna opinia dendrologiczna i nie wykonano nasadzeń zastępczych.

Po naszej interwencji Urząd Miasta przekazał sprawę do wyjaśnienia przez Urząd Marszałkowski. Przedstawiciele obu instytucji udali się 22 października na oględziny terenu. Od tamtego czasu UMWL prowadzi postępowanie.

– Aktualnie postępowanie administracyjne jest na etapie przeprowadzania przesłuchań stron i świadków. Na tym etapie nie ma możliwości określenia dokładnego terminu rozstrzygnięcia sprawy. Następne działania uzależnione będą m.in. od zeznań osoby, która stawi się na kolejne przesłuchanie – informuje Anna Nycz z UMWL.

Postępowanie trwa, lecz sfinalizowanie go może okazać się problemem, ponieważ drzew w okolicy ul. Gęsiej już dawno nie ma. Do tej pory nie została jednak przeprowadzona kontrola Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie, ani nie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury lub policji. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi od spółki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty