– Dąb zasadzony w 1946 roku przez Lucjana Ważnego, syna ówczesnego właściciela tego miejsca – możemy przeczytać na pamiątkowym kamieniu, który od kilku dni leży przed dębem rosnącym między pasami dwupasmówki przecinającej dzielnicę Czuby. A drukowanymi literami adnotacja: „Skarb Kultury Przestrzeni 2019”.
Tu gdzie dziś biegnie ul. Bohaterów Monte Cassino stały kiedyś domy.
Córka znanego lubelskiego lekarza, Lucjana Ważnego: - Dąb rósł na granicy naszej działki. Obok stała figurka matki Boskiej, którą postawili rodzice gdy tata cudem wrócił z wojny. Ta figurka, której przy przeprowadzce oderwała się głowa, jest w naszej rodzinie do dziś. A tata przed śmiercią poprosił mnie bym powiesiła na jego drzewie tabliczkę.
Na okazałe drzewo rosnące w tak nietypowym miejscu jak pas zieleni między pasami szybkiego ruchu zwrócił uwagę Jan Kamiński, wykładowca w Katedrze Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL, który zgłosił je do konkursu Skarby Kultury Przestrzeni organizowanego przez Forum Kultury Przestrzeni.
– Pomimo licznych remontów drzewo wciąż rośnie, nikt go nie wyciął – dziwił się Kamiński, a konkursowe jury zachwycało się: „To nie tylko skarb ale nawet „cud kultury przestrzeni”. Ewenement i przykład do naśladowania biorąc pod uwagę panujący trend lekceważenia wartości zieleni w przestrzeni miejskiej.”
Prawie rok po pierwszej edycji konkursu (będą kolejne) dąb doczekał się kolejnego uhonorowania. Przy pniu pojawił się pamiątkowy głaz.
Tytuł „Skarb Kultury Przestrzeni” jesienią zeszłego roku otrzymały także: górki czechowskie, balkon na ul. Cyruliczej, zdroje podwórkowe, zakola Bystrzycy w LKJ i wąwóz ulicy Lipniak.