Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2024 r.
20:52

Dają 7 miliardów na odbetonowanie miast. Lublin skorzysta?

0 A A
(fot. Archiwum/DW)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział program wsparcia małej i dużej retencji w miastach. Chodzi o nowe zbiorniki wód opadowych i tak zwane odbetonowanie obszarów miejskich. Czy Lublin ma pomysł na wykorzystanie tych środków? Zapytaliśmy o to urzędników lubelskiego Ratusza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Klimat się zmienia, ludzie w miastach odczuwają tego skutki – susza, upały, nawałnice i podtopienia po gwałtownych deszczach – przekazujemy 7 miliardów na adaptację miast do zmian. Woda jest dzisiaj mniej dostępna, dlatego musimy lepiej o nią dbać. O tym jest program małej i dużej retencji – przekazano w komunikacie NFOŚiGW dotyczącym uruchomienia programu.

Polska jest jednym z czterech krajów Europy, w którym na jedną osobę przypada mniej niż 1700 metrów sześciennych wody rocznie. Dlatego ponad 7 mld zł z programów Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) zaplanowano na przeznaczenie dla samorządów, przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, jednostek publicznych m.in.  PGW Wody Polskie, GIOŚ, WIOŚ, urzędów morskich, parków narodowych.

W komunikacie zaprezentowanym przez fundusz dokładnie wyszczególniono zadania, na jakie pieniądze będą mogły być spożytkowane:

  • budowę sieci kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury towarzyszącej, zielono-niebieskiej infrastruktury przyczyniającej się do odprowadzania, zatrzymania i wykorzystania wód opadowych,
  • zazielenianie zbiorników wodnych lub ich renaturyzacja w lokalnych zlewniach miejskich,
  • budowę zbiorników wód opadowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • likwidację zasklepień lub uszczelnień gruntu,
  • wspieranie małej retencji,
  • renaturyzację przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych,
  • budowę, przebudowa lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi i suszy,
  • opracowania i aktualizacje dokumentów strategicznych w zakresie gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ochrony zasobów wodnych.

Najbardziej uwagę zwraca punkt „likwidację zasklepień lub uszczelnień gruntu”, mówi się bowiem o nim, że oznacza odejście od kontrowersyjnego trendu „zabetonowywania” rynków polskich miast i dostosowania ich do kryzysu związanego z coraz mniejszą ilością wody pitnej. Warto zwrócić uwagę, iż coraz częściej mówi się o tym, że wybrukowane ulice i rynki polskich miejscowości skutecznie ograniczają naturalną retencję.

Co na to lubelski Ratusz?

Pomimo faktu, że główny lubelski deptak wraz z placem Litewskim przeszły w 2017 roku przebudowę, postanowiliśmy zapytać czy miasto zamierza ubiegać się o środki z programu FEnIKS i czy ma już zaplanowane inwestycje, które z tych funduszy mogłyby być zrealizowane.

Widok x lotu ptaka na Plac Litewski (fot. UM Lublin)

– Planowany nabór do programu NFOŚiGW rozpocznie się z końcem października i potrwa do końca stycznia 2025 roku, co oznacza, że w tych terminach będzie możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie. Miasto Lublin zamierza złożyć taki wniosek. Obecnie jesteśmy na etapie gromadzenia wymaganej dokumentacji. Jest to program rozbudowany, który wymaga dołączenia szczegółowych opracowań, analiz czy modeli – przekazała nam Monika Głazik z biura prasowego prezydenta miasta.

– Z uwagi na to, że program obowiązuje do 2027 r. będziemy sukcesywnie analizować plany inwestycyjne i w miarę możliwości przygotowywać dokumentację niezbędną do wniosków – dodała urzędniczka.

Wiemy jednak, że inwestycje w poprawienie retencji w mieście nie odbędą się w ścisłym centrum i niedawno remontowane miejsca nie będą ponownie modernizowane.

– Nie planujemy wykonania ponownego remontu miejsc w ścisłym centrum takich jak plac Litewski, plac Łokietka czy deptak Krakowskiego Przedmieścia. Tereny te zostały objęte kilka lat temu kompleksową przebudową w ramach projektu unijnego „Rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020. Projekt uwzględniał między innymi wymianę nawierzchni czy też zagospodarowanie w zieleń i nowe nasadzenia, w tych miejscach gdzie jest to możliwe – stwierdziła Głazik.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szymon Ładniak na testach w DTM
film

Szymon Ładniak na testach w DTM

DTM to legendarna seria wyścigowa. W Niemczech jest ona ubóstwiana przez miejscowych kibiców, którzy licznie odwiedzają wyścigowe tory. Pojedyncze zawody potrafi oglądać nawet ponad 100 tys. widzów. Teraz zaproszenie na testy w zespole Engstler Motorsport otrzymał Szymon Ładniak. Lublinianin jest jednym z najlepszych kierowców wyścigowych w Polsce.

Doping w sporcie — czym jest? Działanie, rodzaje, jak wykryć substancje dopingujące?

Doping w sporcie — czym jest? Działanie, rodzaje, jak wykryć substancje dopingujące?

Sport jest bardzo ważnym elementem życia wielu ludzi. Jego uprawianie wymaga wytrwałości, poświęcenia, odporności psychicznej, pracy zespołowej, buduje siłę charakteru. Jednak niektórzy szukają prostego i szybkiego sposobu na poprawę swojej kondycji. Służą ku temu środki dopingujące — biologicznie czynne związki chemiczne, które w niefizjologiczny sposób zwiększają możliwości naszego organizmu do wysiłku, wiele z nich ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Doping jest powszechnie znanym problemem w świecie sportu. Stosowanie nielegalnych substancji dopingujących jest z roku na rok coraz większe, co skutkuje coraz częstszymi przypadkami dyskwalifikacji podczas zawodów sportowych.

Powodzie w Polsce. Jak działali i działają strażacy?
dzień wschodzi
film

Powodzie w Polsce. Jak działali i działają strażacy?

Na południu Polski weekendowe silne opady deszczu zgodnie z zapowiedziami spowodowały olbrzymie powodzie, porównywalne do tych z przed kilkunastu lat. Na miejsce udało się kilkunastu strażaków i kilka wozów z naszego województwa. O tym jak działają i jak mogą pomóc na miejscu w programie Dzień Wschodzi opowiada st. bryg. Michał Badach - zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pierwsze dary dla powodzian zaczęły spływać do siedziby Straży Miejskiej w Zamościu zaraz po tym, jak prezydent miasta ogłosił, że to jeden z punktów zaplanowanych zbiórek

Zamość pomaga poszkodowanym przez powódź. Dziś rusza pierwszy transport

Dwa busy na pewno, a może jeszcze jakiś trzeci samochód zostaną dzisiaj wczesnym popołudniem spakowane i ruszą na południe Polski. To pomoc od zamościan dla wychowanków zalanego podczas powodzi domu dziecka w Kłodzku. Zbiórka darów dla poszkodowanych wielką wodą trwa. Będzie prowadzona do końca tygodnia.

Padwa Zamość wygrała dopiero po karnych, minimalna porażka AZS AWF Biała Podlaska

Padwa Zamość wygrała dopiero po karnych, minimalna porażka AZS AWF Biała Podlaska

W pierwszej kolejce nowego sezonu AZS AWF Biała Podlaska przegrał z Nielbą Wągrowiec. KPR Padwa Zamość dopiero po rzutach okazała się lepsza od beniaminka E.LINK Gwardii Koszalin.

Powroty na lubelskich scenach – przed nami Konfrontacje Teatralne

Powroty na lubelskich scenach – przed nami Konfrontacje Teatralne

Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników sztuki. Nie zabraknie klasyki, która zdaniem artystów może stanowić analogię do bieżących wydarzeń. A to wszystko w przededniu wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Zbigniew Jakubas o transferach, sponsorach, pensjach piłkarzy i przyszłości Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas o transferach, sponsorach, pensjach piłkarzy i przyszłości Motoru Lublin

W poniedziałek Motor Lublin przedstawił nowego wiceprezesa zarządu – Łukasza Jabłońskiego. W konferencji prasowej uczestniczył również szef beniaminka PKO BP Ekstraklasy i jego większościowy udziałowiec Zbigniew Jakubas. Jak zwykle kibice przy okazji dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na najróżniejsze tematy. Np. że Bartosz Wolski zarabiał 27 tysięcy złotych w I lidze, że prezes Jakubas konsultuje się w sprawie transferów chociażby ze Zbigniewem Bońkiem czy że jeden z letnich nabytków jest... nieporozumieniem.

Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. Bezpłatne porady i konsultacje lekarskie
17 września 2024, 10:00

Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. Bezpłatne porady i konsultacje lekarskie

Porady prawne, dietetyczne, diabetologiczne i pomiary ciśnienia tętniczego. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zaprasza na obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czarna Pascha w Zgrzycie
22 września 2024, 19:00

Czarna Pascha w Zgrzycie

W najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się Czarna Pascha. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie black metalowe obrzędy z nowoczesną oprawą wizualną, oferując przez to unikalne doświadczenie muzyczne. Wystąpią: Batushka, Shadohm oraz Terrordome.

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej
22 września 2024, 18:00

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej

Dama polskiej piosenki, Grażyna Łobaszewska znana z takich przebojów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” wystąpi 22 września (niedziela) w Kultowej Klubokawiarni w nowej, intymnej odsłonie.

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

”Do czwartku może się jeszcze dużo zmienić”. Z powodziami walczy spora część Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nie przeszkadza to jednak jednemu z biur podróży, aby wysyłać tam klientów na wycieczkę.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

W trakcie postępowania okazało się, że zaginione pieniądze zostały wpłacone na 14 lokat bankowych

Radcowie okradli KUL na 3 mln zł? Nie przyznają się do winy

Trójka radców prawnych została oskarżona o przywłaszczenie spadku, który miał otrzymać Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wyrok miał zapaść dzisiaj, sąd jednak zmienił zdanie.

Różne kolory flag - co oznaczają

Powódź: jak wzywać pomoc za pomocą flag lub kawałków materiału

Na razie nasz region pod względem hydrologicznym jest spokojny, ale strażacy w regionie non stop monitorują stan wód

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty