Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2020 r.
7:49

Daleko nam do stanu wojennego. W lubelskich kościołach coraz mniej wiernych

144 21 A A
Rezultaty badań wskazują dalszy spadek liczby wiernych w niedzielnych mszach św.
Rezultaty badań wskazują dalszy spadek liczby wiernych w niedzielnych mszach św. (fot. Maciej Kaczanowski)

W Polsce zmienia się model religijności: z dziedziczonej na religijność wyboru – podkreśla Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, komentując najnowsze wyniki badań. Spadek liczby wiernych na niedzielnych mszach nie ominął Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedstawiciele ISKK przedstawili w czwartek najnowsze wyniki badań nt. religijności w Polsce – za 2019 r. Badanie praktyk religijnych odbywa się co roku jesienią. Polega na liczeniu wiernych uczestniczących w mszach św. (tzw. dominicantes) oraz tych, którzy przyjęli komunię św. w czasie mszy (communicantes).

Coraz mniej ludzi w kościołach

Rezultaty wskazują dalszy spadek liczby wiernych w niedzielnych mszach św. Jest on określany w zestawieniu do zadeklarowanych katolików. Dla przykładu w stanie wojennym wskaźnik dominicantes był na najwyższym w historii tych badań poziomie i wyniósł 57 proc. – Rok po śmierci Jana Pawła II, w 2006 r., spadł do 45 proc. W 2013 r. był poniżej 40 proc – podał o. dr Marcin Lisak z ISKK. W 2019 r. jest na poziomie 36,9 proc. – To spadek o 1,3 proc. – przyznał dyrektor ISKK.

Wskaźnik przyjmujących komunię wyniósł 16,7 proc. To z kolei spadek o 0,6 proc.

Nie tylko mniej wiernych

Spada nie tylko liczba osób modlących się w niedzielę w kościołach. Mniej jest też alumnów. – Mniej jest domów zakonnych, sióstr zakonnych, a także braci zakonnych  – przyznał ks. dr Wojciech Sadłoń, dyr. ISKK.

Dr Marcin Lisak zaznaczył z kolei, że można mówić także o „religijności różnych prędkości” ponieważ uwidaczniają się silne regionalne trendy. – Szczególnie pomiędzy Polską południowo-wschodnią (np. diecezja tarnowska, rzeszowska, przemyska z dominicantes na poziomie 50-70 proc.), a północno-zachodnią (diecezje szczecińska, koszalińsko-kołobrzeska, łódzka, sosnowiecka uzyskują wyniki 20-30 proc.). Podobnie wypada ono na osi wielkie miasta – mniejsze miasta – obszary wiejskie – przyznał o. Lisiak.

– W badaniach dominicantes i comunicantes Lubelszczyzna plasuje się w połowie listy – komentuje ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Przez ostatnie dekady mieliśmy do czynienia z tzw. „pełzającą sekularyzacją”. Liczba praktykujących spadała, ale nie było to nagłe i szybkie załamanie, jak miało to miejsce w krajach Europy zachodniej.

W tym roku, z uwagi na pandemię, nie będzie jesiennego liczenia wiernych na mszach.

Sonda. Czy chodzisz w niedziele do kościoła?

Sonda: Czy chodzisz w niedziele do kościoła?

Liczba głosów: 1152
56.77%
Nie chodzę do kościoła
27.34%
Tak, w każdą
15.89%
Chodzę, ale nie w każdą

Ks. Adam Jaszcz tłumaczy, że „sekularyzacja jest procesem, na który składa się wiele elementów”. – Nie bez znaczenia jest słabość instytucji i tworzona wokół niej atmosfera. Przed nami wyzwania ewangelizacyjne, ale także poprawienie sprawności komunikowania się ze światem, w tym także z mediami – wskazuje ks. Jaszcz. – W Kościele dzieje się dużo dobra, natomiast komunikowanie tych faktów, docieranie z dobrą informacją do odbiorców, w wielu przypadkach po prostu nie działa. Ludzie obserwujący Kościół z dalszej perspektywy otrzymują często obraz już przez kogoś zinterpretowany. Ważne, aby ludzie poczuli, że nie tylko mogą do Kościoła przynależeć, albo z niego wystąpić. Mogą go też zmieniać zgodnie z Ewangelią, jak czyni to dzisiaj wielu zaangażowanych katolików świeckich.

Apostazja, czyli formalny akt wystąpienia z Kościoła

ISKK dane dotyczące apostazji przestawił tylko raz, 11 lat temu i „w związku ze stosunkowa niewielką skalą zjawiska, ISKK nie kontynuował prac badawczych aktów apostazji w Polsce”. W tym roku stał się to temat dość nośny i nagłaśniany w mediach. – Mamy rozeznanie, że skala apostazji wzrosła – przyznał dyrektor ISKK. – I będziemy się starać aby to również badań.

Statystyki za 2019 r. dominicantes i communicantes (województwo lubelskie)

  • diecezja lubelska - 37 proc., 19,5 proc.
  • diecezja zamojsko-lubaczowska – 44,4 proc., 22,6 proc.
  • diecezja siedlecka – 48,1 proc., 21,9 proc.
  • diecezja sandomierska - 39,8 proc., 16 proc.

Mniej księży

W diecezji lubelskiej w 2016 r. w parafiach posługę pełniło 642 księży, w 2017 – 625, a w 2019 r. – 613.

– Prawdą jest, że spadek liczby powołań już teraz zmusza nas do corocznej weryfikacji tzw. „siatki duszpasterskiej”, czyli zabierania duszpasterza z jakiejś większej parafii, wskutek czego przykładowo zamiast trzech wikariuszy pozostaje dwóch – przyznaje ks. Adam Jaszcz. – Na dziś dzień nie są to zmiany odczuwalne przez wiernych w sensie organizacji duszpasterstwa. Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, w przyszłości reorganizacja stanie się bardziej widoczna i odczuwalna. Z pewnością większą odpowiedzialność za swoje parafie i działające w nich grupy przejmą osoby świeckie Być może pojawią się też diakoni stali, których nie mamy jeszcze w naszej archidiecezji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty