Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2020 r.
7:49

Daleko nam do stanu wojennego. W lubelskich kościołach coraz mniej wiernych

Rezultaty badań wskazują dalszy spadek liczby wiernych w niedzielnych mszach św.
Rezultaty badań wskazują dalszy spadek liczby wiernych w niedzielnych mszach św. (fot. Maciej Kaczanowski)

W Polsce zmienia się model religijności: z dziedziczonej na religijność wyboru – podkreśla Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, komentując najnowsze wyniki badań. Spadek liczby wiernych na niedzielnych mszach nie ominął Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedstawiciele ISKK przedstawili w czwartek najnowsze wyniki badań nt. religijności w Polsce – za 2019 r. Badanie praktyk religijnych odbywa się co roku jesienią. Polega na liczeniu wiernych uczestniczących w mszach św. (tzw. dominicantes) oraz tych, którzy przyjęli komunię św. w czasie mszy (communicantes).

Coraz mniej ludzi w kościołach

Rezultaty wskazują dalszy spadek liczby wiernych w niedzielnych mszach św. Jest on określany w zestawieniu do zadeklarowanych katolików. Dla przykładu w stanie wojennym wskaźnik dominicantes był na najwyższym w historii tych badań poziomie i wyniósł 57 proc. – Rok po śmierci Jana Pawła II, w 2006 r., spadł do 45 proc. W 2013 r. był poniżej 40 proc – podał o. dr Marcin Lisak z ISKK. W 2019 r. jest na poziomie 36,9 proc. – To spadek o 1,3 proc. – przyznał dyrektor ISKK.

Wskaźnik przyjmujących komunię wyniósł 16,7 proc. To z kolei spadek o 0,6 proc.

Nie tylko mniej wiernych

Spada nie tylko liczba osób modlących się w niedzielę w kościołach. Mniej jest też alumnów. – Mniej jest domów zakonnych, sióstr zakonnych, a także braci zakonnych  – przyznał ks. dr Wojciech Sadłoń, dyr. ISKK.

Dr Marcin Lisak zaznaczył z kolei, że można mówić także o „religijności różnych prędkości” ponieważ uwidaczniają się silne regionalne trendy. – Szczególnie pomiędzy Polską południowo-wschodnią (np. diecezja tarnowska, rzeszowska, przemyska z dominicantes na poziomie 50-70 proc.), a północno-zachodnią (diecezje szczecińska, koszalińsko-kołobrzeska, łódzka, sosnowiecka uzyskują wyniki 20-30 proc.). Podobnie wypada ono na osi wielkie miasta – mniejsze miasta – obszary wiejskie – przyznał o. Lisiak.

– W badaniach dominicantes i comunicantes Lubelszczyzna plasuje się w połowie listy – komentuje ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Przez ostatnie dekady mieliśmy do czynienia z tzw. „pełzającą sekularyzacją”. Liczba praktykujących spadała, ale nie było to nagłe i szybkie załamanie, jak miało to miejsce w krajach Europy zachodniej.

W tym roku, z uwagi na pandemię, nie będzie jesiennego liczenia wiernych na mszach.

Sonda. Czy chodzisz w niedziele do kościoła?

Sonda: Czy chodzisz w niedziele do kościoła?

Liczba głosów: 1152
56.77%
Nie chodzę do kościoła
27.34%
Tak, w każdą
15.89%
Chodzę, ale nie w każdą

Ks. Adam Jaszcz tłumaczy, że „sekularyzacja jest procesem, na który składa się wiele elementów”. – Nie bez znaczenia jest słabość instytucji i tworzona wokół niej atmosfera. Przed nami wyzwania ewangelizacyjne, ale także poprawienie sprawności komunikowania się ze światem, w tym także z mediami – wskazuje ks. Jaszcz. – W Kościele dzieje się dużo dobra, natomiast komunikowanie tych faktów, docieranie z dobrą informacją do odbiorców, w wielu przypadkach po prostu nie działa. Ludzie obserwujący Kościół z dalszej perspektywy otrzymują często obraz już przez kogoś zinterpretowany. Ważne, aby ludzie poczuli, że nie tylko mogą do Kościoła przynależeć, albo z niego wystąpić. Mogą go też zmieniać zgodnie z Ewangelią, jak czyni to dzisiaj wielu zaangażowanych katolików świeckich.

Apostazja, czyli formalny akt wystąpienia z Kościoła

ISKK dane dotyczące apostazji przestawił tylko raz, 11 lat temu i „w związku ze stosunkowa niewielką skalą zjawiska, ISKK nie kontynuował prac badawczych aktów apostazji w Polsce”. W tym roku stał się to temat dość nośny i nagłaśniany w mediach. – Mamy rozeznanie, że skala apostazji wzrosła – przyznał dyrektor ISKK. – I będziemy się starać aby to również badań.

Statystyki za 2019 r. dominicantes i communicantes (województwo lubelskie)

  • diecezja lubelska - 37 proc., 19,5 proc.
  • diecezja zamojsko-lubaczowska – 44,4 proc., 22,6 proc.
  • diecezja siedlecka – 48,1 proc., 21,9 proc.
  • diecezja sandomierska - 39,8 proc., 16 proc.

Mniej księży

W diecezji lubelskiej w 2016 r. w parafiach posługę pełniło 642 księży, w 2017 – 625, a w 2019 r. – 613.

– Prawdą jest, że spadek liczby powołań już teraz zmusza nas do corocznej weryfikacji tzw. „siatki duszpasterskiej”, czyli zabierania duszpasterza z jakiejś większej parafii, wskutek czego przykładowo zamiast trzech wikariuszy pozostaje dwóch – przyznaje ks. Adam Jaszcz. – Na dziś dzień nie są to zmiany odczuwalne przez wiernych w sensie organizacji duszpasterstwa. Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, w przyszłości reorganizacja stanie się bardziej widoczna i odczuwalna. Z pewnością większą odpowiedzialność za swoje parafie i działające w nich grupy przejmą osoby świeckie Być może pojawią się też diakoni stali, których nie mamy jeszcze w naszej archidiecezji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty