W ramach programu Kultura cyfrowa archidiecezja lubelska już od 2 lat realizuje projekt „Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach”. Jest to projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Projekt polega na digitalizacji zasobów obiektów sakralnych oraz umieszczeniu zapisu cyfrowego na stronie internetowej – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.
Efekty prac można oglądać pod adresem www.koscioly.diecezja.lublin.pl, na której zostały umieszczone fotografie i opisy kolejnych trzech zabytków sakralnych. – Pierwszym jest kościół św. Mikołaja w Lublinie, położony na wzgórzu Czwartek. Już w XV w. istniała tam parafia i kościół. Obecna budowla pochodzi z końca XVI w. a przebudowana była w połowie XVII w. kiedy otrzymała szatę renesansową – przybliża historię świątyni rzecznik archidiecezji.
Kolejny zdigitalizowany obiekt to gotycki kościół w Piotrawinie, sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika. – Jest najstarszą parafią w diecezji lubelskiej – zwraca uwagę ks. Adam Jaszcz.
Wirtualnie można także zwiedzać kościół w Józefowie nad Wisłą z barokowym wnętrzem. Świątynia, wraz z klasztorem dla zakonu bernardynów została wzniesiona w XVIII w.
Na stronie internetowej są zarówno zdjęcia wnętrza, jak też otoczenia kościołów. – Bardzo ciekawą formą zastosowaną w digitalizacji jest gigapanorama lotnicza – zwraca uwagę ks. Adam Jaszcz. – Przestawia ona fotografowany obiekt z wysokości. Obejmuje cały kompleks budowli sakralnej, kościół, budynki, bramy, furty, otaczający drzewostan, mury oraz wiele innych szczegółów, których nie możemy zobaczyć przy okazji zwykłego zwiedzania. Oglądający może dokładnie obejrzeć plan całego kompleksu, którego nie jest w stanie zobaczyć z dołu.
W sumie na stronie www.koscioly.diecezja.lublin.pl są umieszczone fotografie i opisy siedmiu kościołów, w tym lubelskiej archikatedry i fary w Kazimierzu Dolnym.