Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2020 r.
18:35

Lublin: Niezwykły landart powstał na cmentarzu żydowskim na Wieniawie

176 5 A A
(fot. FB Jarosław Koziara)

Prawnik Maciej Chorągiewicz zadbał o to, żeby teren został posprzątany. Plastyk Jarosław Koziara land artem oznaczył dawny żydowski cmentarz przy ul. Leszczyńskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław Koziara przyznaje, że jeszcze niedawno niewiele wiedział o nekropolii na Wieniawie w Lublinie. – Coś słyszałem, coś czytałem. Wiedziałem, że kiedyś tam był, ale nie miałem pojęcia, w którym dokładnie miejscu – mówi „Dziennikowi Wschodniemu”.

To się zmieniło za sprawą prawnika Macieja Chorągowicza. Ten postanowił posprzątać dawny cmentarz. Wyniósł wielkie wory śmieci, a było co zbierać, bo teren przy Leszczyńskiego to popularne miejsce spotkań i picia tanich trunków. Po każdym takim spotkaniu zostają spore śmieci.

Samo posprzątanie jednak nie wystarczyło. Chorągiewicz zaprosił do współpracy Koziarę. Zadaniem plastyka było zaznaczenie w jakiś sposób tego miejsca, jego histprycznej wartości.

Jarosław Koziara to znany artysta, autor scenografii finałów WOŚP i od lat zajmuje się land artem. W wielkim skrócie tłumacząc: rysuje na ziemi ogromne obrazy, które najlepiej są widoczne z lotu ptaka. Do oznaczenia terenu cmentarza wybrał właśnie land art.

– Użyłem znaku, który jako pierwszy przyszedł mi do głowy. Jest jasny, czytelny – mówi artysta. Teraz na terenie cmentarza jest duża Gwiazda Dawida, widoczna z góry.

– Mam nadzieję, że to nie koniec, a wręcz że to początek. Że te działania mogą zapoczątkować przywracanie pamięci o Lublinie, który coś ma i nie wie, że to ma. Być może ktoś zdecyduje o postawieniu tam tablicy, może wpisaniu tego miejsca w jakiś szlak – mówi.

Koziara traktuje to działanie jako otwarcie na inne inicjatywy, które mogą upamiętnić dawny cmenatrz.

Maciej Chorągiewicz mówi, że do działania zmobilizowało go kilka rzeczy. Między innymi to, że było na tym terenie potwornie brudno. – Wyniosłem kilkadziesiąt worków śmieci – mówi i dodaje: - Zauważyłem też dyskusję w internecie, w której padały nieprzyjemne opnie, słowa na temat Żydów. Czyli na temat ludzi, którzy przed wojną stanowili 31 procent mieszkańców Lublina. Zrobiłem to trochę z przekory – opowiada.

Prawnik jest już po rozmowach z Gminą Żydowską i konserwatorem zabytków. Chciałby, żeby teren cmentarza w lepszy, bardziej odpowiedni sposób przypominał o historii miasta. - Żeby postawić tam jakąś tablicę, jakieś sensowne ogrodzenie. Żeby uczcić w stosowny sposób zachować pamięć ludziach tam pochowanych – tłumaczy.

Plastyk w swoim wpisie facebookowym przypomina tekst Huberta Mącika, Miejskiego Konserwatora Zabytków, który o Wieniawie pisał tak:- Wieniawa powstała między 1612 a 1623 rokiem jako jurydyka na gruntach lubelskich należących do Rafała Leszczyńskiego, wojewody bełskiego. Początkowo miasteczko rozwijało się powoli, sporą katastrofa musiały być dla niego wojny i inne klęski elementarne połowy XVII wieku, bowiem w 1671 roku tylko 18 domów stało na Wieniawie, a pozostałe place, w liczbie 78, były puste. Od początku XVIII wieku na Wieniawie zaczęli się osiedlać Żydzi, synagoga, pierwotnie drewniana, w 1732 roku została określona jako nowo założona. Zapewne to wtedy powstał wieniawski kirkut, jedyny zachowany do dziś zabytek pozostały po społeczności żydowskiej na Wieniawie. Cmentarz początkowo był znacznie mniejszy niż dziś i zajmował tylko południową część późniejszego terenu, a jego rozmiary znamy dzięki temu, że podano je w inwentarzu miasteczka z 1775 roku (…). Cmentarz zniszczyli Niemcy w 1940 roku, podczas likwidacji żydowskiej Wieniawy, wtedy zburzono także wieniawskie bożnice. Po wojnie na częściowo rozplantowanym jeszcze przez Niemców terenie urządzono stadion wojskowego klubu Sparta (później Lublinianki), który zajął też zachodnią część cmentarza...(...).

(fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

Subaru postawił na dachu, bo było za szybko

Subaru postawił na dachu, bo było za szybko

Nadmierna prędkość i brawura była przyczyną groźnego wypadku na ulicy Lipowej w Lubartowie. 27-letni kierowca subaru doprowadził do dachowania. Dwie osoby trafiły do szpitala – kierowca i pasażerka.

Za matczyną miłość podziękował przemocą fizyczną i psychiczną

Za matczyną miłość podziękował przemocą fizyczną i psychiczną

35-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją matką. Policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Hańsk w miniony wtorek.

Piłkarze Górnika Łęczna i klubowa fizjoterapeutka pokazali ukryty muzyczny talent
film

Piłkarze Górnika Łęczna i klubowa fizjoterapeutka pokazali ukryty muzyczny talent

Piłkarze i sztab Górnika Łęczna to ludzie wielu talentów. Damian Zbozień równie dobrze jak w defensywie i z dalekimi wrzutami z autu radzi sobie grając akordy na gitarze. Z kolei David Ogaga, który często emanuje „luzem” na murawie nie ma problemów ze śpiewem, podobnie jak klubowa fizjoterapeutka Martyna Mrówczyńska

47 godzin stania w kolejce na granicy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

47 godzin stania w kolejce na granicy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

Ponad dobę, a nawet dwie muszą stać kierowcy chcący jechać w kierunku Białorusi lub Ukrainy.

Paweł Golański: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak ludzie żyją Motorem

Paweł Golański: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak ludzie żyją Motorem

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

Świąteczne przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Świąteczne przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Co dawniej podawano na dworskich stołach podczas świąt?

Święta na przystanku: Co, kiedy i jak będzie kursować?
KOMUNIKACJA MIEJSKA

Święta na przystanku: Co, kiedy i jak będzie kursować?

Przez ponad dwa tygodnie komunikacja miejska w Lublinie będzie działać inaczej niż zwykle.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty