Ponad 140 nazwisk widnieje pod petycją w obronie drzew rosnących na terenie dawnej fabryki wind Lift Service u zbiegu ul. Orkana i Roztocze.
Grupa mieszkańców Węglina Południowego jest zaniepokojona planami dewelopera, który chce wybudować w tym miejscu bloki mieszkalne, a miasto zamierza mu to umożliwić.
Petycja mieszkańców jest adresowana do Ministerstwa Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i trzech wydziałów lubelskiego Urzędu Miasta. – Razem w pasie drogowym i na terenie Lift Service rośnie aż 177 drzew. Wszystkie one są wiekowe i wysokie, zarówno liściaste, jak i iglaste – czytamy w piśmie mieszkańców, którzy przekonują, że wspomniane drzewa mają dla nich „olbrzymią wartość zdrowotną”. Tłumaczą też, że odkąd ul. Roztocze została przedłużona do ul. Jana Pawła II, nasilił się ruch samochodów, który „odczuwalnie zanieczyszcza powietrze”.
– W związku z budową nowego osiedla zapewne ruch stanie się jeszcze większy – obawiają się autorzy petycji i apelują o ograniczenie wycinki do niezbędnego minimum, dokładną inwentaryzację terenu pod kątem występowania chronionych gatunków. Oczekują także rzetelnego sprawdzenia, włącznie z wizją lokalną, dokumentacji dotyczącej wycinki drzew. Proszą również o to, aby podczas robót budowlanych właściwie zabezpieczone były korzenie drzew i aby materiały budowlane były składowane „poza systemem korzeniowym”.
Przypomnijmy, że w poniedziałek Urząd Miasta Lublin pokazał projekt nowego planu zagospodarowania terenu, który dzisiaj może być wykorzystywany głównie pod fabryki i magazyny, bez możliwości budowy mieszkań. Nowy plan miałby przeznaczyć te nieruchomości pod zabudowę usługową i wielorodzinną, w dowolnych (według uznania inwestora) proporcjach.
Projekt przewiduje podzielenie terenu na kilka stref o różnej dozwolonej wysokości zabudowy. Nawet 30 m mogłyby sięgnąć budynki w strefie narożnej (u zbiegu ul. Roztocze i Orkana), obok dozwolona byłaby kolejno zabudowa o wysokości 25 i 18 m, zaś na tyłach posesji przy Urzędowskiej nowe budynki nie mogłyby sięgać wyżej niż 12 m. Z każdej strony (teren ma kształt zbliżony do trójkąta) osiedle miałoby być otoczone pasem zieleni.
• Na czwartkowe popołudnie planowane jest otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie z miejskimi planistami (godz. 16, ul. Wieniawska 14, sala 1206), a do 5 września Urząd Miasta będzie przyjmować uwagi co do zaproponowanego sposobu zagospodarowania pofabrycznych terenów.