Do 26 kwietnia wydłużono termin pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
Nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które pozwala dalej korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, obowiązuje od 9 kwietnia. Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 26 kwietnia.
- Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zasiłek dostaną również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu koronawirusa - tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje od 26 marca także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
Jak otrzymać dodatkowy zasiłek? Trzeba złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują oświadczenie do ZUS. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Jak dodaje Małgorzata Korba, osoby, które jeszcze przed wydłużeniem zasiłku złożyły wniosek na nowy okres, nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejne świadczenie. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni opieki w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.