Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 kwietnia 2020 r.
8:10

Gdyby nie zbiórka, zwierzęta nie miałyby co jeść. "Nasza branża nie może skorzystać ze wsparcia"

105 1 A A

Blisko 150 zwierząt z zoo w Wojciechowie potrzebuje pomocy. Pandemia koronawirusa sprawiła, że ośrodek nie jest w stanie zarobić na ich wyżywienie. Internetowy apel o wsparcie przyniósł już dobre skutki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O fatalnej sytuacji zoo pisaliśmy na początku kwietnia. Właściciele ośrodka zaapelowali wówczas o pomoc. Musieli zamknąć zoo, w związku z pandemią koronawirusa. Zorganizowali internetową zbiórkę pieniędzy na jedzenie i opiekę nad zwierzętami.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach zoo wsparło ponad 1500 darczyńców. Udało się w ten sposób zebrać 60 tys. złotych.

Ile jedzą lwy

- Jesteśmy bardzo wdzięczni. Chciałabym wszystkim bardzo serdecznie podziękować - mówi Dorota Wieczorek, kierownik zoo. - Te pieniądze pozwolą nam funkcjonować do końca maja. Nie wiadomo, co będzie później. Zbiórka trwa. Mamy nadzieję na dalsze wsparcie.

Zoo znalazło się w skrajnie trudnej sytuacji nie tylko przez przymusowe zamknięcie, wywołane pandemią. Znacznie wzrosły ceny warzyw, owoców i mięsa.

Jeden lew zjada go około 50 kilogramów tygodniowo, a lwy w Wojciechowie są trzy. Dieta zwierząt to również siano czy suplementy diety. Kosztuje również opieka weterynaryjna. Zoo potrzebuje specjalistów, bo ma pod opieką ponad 80 gatunków i blisko 150 zwierząt. Wiele z nich odkupiono z cyrków i pseudohodowli, na przykład papugi, lwy i osły.

Zwierzęta i inwestycje

- W tej chwili jest okres rozrodu kóz. Musimy im podawać dodatkowe suplementy i witaminy - opowiada Dorota Wieczorek. - Na szczęście wszystkie zwierzęta są zdrowe, ale w przypadku jakiejkolwiek infekcji koszty opieki weterynaryjnej znacznie by wzrosły.

Bez wsparcia darczyńców, zoo nie miałoby szans na utrzymanie się. Głównym źródłem dochodu ośrodka były wycieczki szkolne i indywidualni goście, których teraz zabrakło. Wiosna i lato to czas, w którym zoo w Wojciechowie musi zarobić na utrzymanie przez pozostałą część roku. Teraz to niemożliwe.

Szkoły są zamknięte i nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte przed wakacjami.

- Pewności nie ma, a musimy sobie jakoś poradzić. Dodatkowo, przed wybuchem epidemii zainwestowaliśmy w modernizację zoo – dodaje Dorota Wieczorek. - Większość pieniędzy poszła właśnie na to. Chcemy się bowiem przekształcić w ogród zoologiczny. Budujemy nowe woliery, poprawiamy boksy i ogrodzenia. Nie mamy więc większych oszczędności.

Nie kwalifikujemy się do niczego

Gospodarze zoo prowadzą również ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny. Przyjeżdżały tam na terapię między innymi osoby z autyzmem i zespołem Aspergera. Z turnusów dofinansowywanych przez PFRON korzystało wielu gości.

Z takiej działalności można byłoby chociaż częściowo wesprzeć zoo. Niestety, w związku z epidemią ośrodek również stoi pusty.

Tymczasem co miesiąc trzeba płacić kolejne rachunki. Jeden z głównych kosztów to gaz. W zoo dominują zwierzęta egzotyczne, które potrzebują ogrzewanych pomieszczeń. W placówce pracuje również kilka osób, odpowiedzialnych choćby za codzienne karmienie zwierząt i sprzątanie. To oznacza dodatkowe koszty. 

Gospodarze ośrodka zastanawiali się nad skorzystaniem z „tarczy antykryzysowej”, przyjętej przez rząd. - Nie kwalifikujemy się do niczego. Nasza branża nie może skorzystać ze wsparcia - mówi Dorota Wieczorek.

Myszołowy i puszczyki

Stąd konieczność internetowej zbiórki. W sieci nie brakuje jednak hejterów.

- Wytykają nam, że jesteśmy prywatnym ośrodkiem, a prosimy o wsparcie. To jednak nie jest zwykły biznes. Zoo powstało, kiedy zabrakło już miejsca do ratowania zwierząt. Przecież mamy tu ośrodek rehabilitacyjny. W tej chwili są tam bociany, jeże, myszołowy i puszczyki. Były jelenie, sarny czy lisy. Zarabiamy na utrzymanie i niezbędne inwestycje - wyjaśnia Dorota Wieczorek.

Wśród darczyńców są osoby, które pomagają nie tylko finansowo. Przywożą na przykład siano i marchew dla zwierząt. Zoo przyjmuje również taką pomoc.

Kwesta na portalu zrzutka.pl potrwa jeszcze 50 dni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej
AAAMechatronika zatrudnię
galeria

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej

55 firm i instytucji kusiło studentów Politechniki Lubelskiej praktykami, stażami i pracą. Tak było dziś, 19 listopada, na XXIV Targach Pracy "Inżynier na Rynku Pracy".

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

W pierwszym meczu 1/16 finału CEV Volleyball Challenge Cup 2025 Bogdanka LUK Lublin pokonała Maccabi Tel Awiw 3:0. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w środę, także w Lublinie.

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie
RAPORT: Pieniądze i problemy

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku puławska grupa kapitałowa skupiona wokół Zakładów Azotowych zaliczyła spadek przychodów z 3,4 do niecałych 2,6 mld zł. Strata netto za ten okres wyniosła 484 mln zł. Zarząd spółki, jak i całej Grupy Azoty, stawia sobie jasny cel: powrót na drogę do rentowności, cięcie kosztów i skupienie się na kluczowym biznesie.

Może akurat ktoś będzie potrzebował 15 terminali VolP Polycom oraz dwóch modułów sekretarskich Polycom IP BEM?
DO BIURA I WARSZTATU

Wojsko sprzedaje opał, beczki, opony i mnóstwo części

Części są na przykład do Autosana, Jelcza i Nysy. Jest też pakiet 1398 łożysk, I dużo drewna. Są kserokopiarki i flety. Lubelski oddział Agencji Mienia Wojskowego szykuje nowy przetarg i poleca go zwłaszcza mechanikom.

Galeria Podlaska
BIAŁA PODL:ASKA

Jest zgoda konserwatora, są wybrani projektanci. Szykują remont Galerii Podlaskiej

Projektanci wezmą za swoją pracę 91 000 złotych. W planach jest gruntowny remont, wymiana dachu i trochę rozbiórki.

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą
NA TROPIE
21 listopada 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą

W czwartek, 21 listopada, o godzinie 18 w Studio im. Zbigniewa Stepka rozpocznie się spotkanie z jednym z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce: Maciejem Siembiedą.

Landman: Negocjator
DO ZOBACZENIA
film

Landman: Negocjator. Szczęście, platformy wiertnicze i premiera (wideo)

Billy Bob Thornton, Demi Moore, Jon Hamm, Andy Garcia i Michael Peña – taka obsada może zachęcić. A czym jeszcze kusi serial Landman: Negocjator, który za chwilę będzie miał premierę?

Filip Luberecki z Motoru Lublin strzelił we wtorek gola Angligom
film

Filip Luberecki z Motoru Lublin zdobył gola dla reprezentacji Polski w meczu z Anglią

Kolejny mecz w ramach Elite League i kolejny występ w reprezentacji Polski do lat 20 Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin. Tym razem lewy obrońca żółto-biało-niebieskich rozegrał 45 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Anglią i to on wpisał się na listę strzelców. Spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Puławach.

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie

Kinga Wołoszyn uczestniczka 15. edycji The Voice of Poland była gościem (Nie)Wyparzonej Gęby. W programie zapytaliśmy o wrażenia i emocje jakie jej towarzyszyły podczas programu, o współpracę z Michałem Szpakiem oraz jakie rady od niego otrzymała. Zapytaliśmy też od czego zaczęła się jej przygoda z muzyką oraz jakie ma dalej plany.

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach
UCIECZKA

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach

Takie sytuacje nie zdarzają się często. W poniedziałek rano kierowca volvo na widok policji zaczął uciekać. Potem porzucił auto i... zniknął. Szukali gop policjanci z Puław, Kurowa i Lublina. nie pomógł też pies tropiący. Kierowcy do tej pory nie udało się schwytać.

Jarosław Milcz zdobył w tym sezonie dla Lublinianki 17 goli

Jarosław Milcz z Lublinianki prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców IV ligi

Po zakończeniu rundy jesiennej na czwartoligowych boiskach sprawdzamy, jak wygląda klasyfikacja najlepszych strzelców. Na półmetku sezonu 24/25 na czele znajduje się Jarosław Milcz z Lublinianki. „Jaro” wystąpił tylko w 14 meczach ligowych, a mimo to zapisał na swoim koncie 17 goli.

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie
BIAŁA PODLASKA

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie

Stary beton będzie zerwany. W to miejsce drogowcy ułożą nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej. Ruszyła przebudowa ulicy Krzywej.

Farming Simulator 25
TRAKTORY I KOMBAJNY
film

Farming Simulator 25: Dwa miliony. Tyle osób kosi zboże w listopadzie (wideo)

12 listopada premierę miała gra Farming Simulator 25. Teraz twórcy chwalą się liczbami. I mają czym się chwalić.

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta
WSPARCIE i OBECNOŚĆ

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta

W święta Bożego Narodzenia samotność w sposób szczególny dotyka seniorów. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ma pomysł, jak temu zaradzić. Każdy może z niego korzystać.

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS

Dystrybucja energii i transformacja energetyczna. Magazynowanie energii i przekaźniki zabezpieczeniowe. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS; jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych sektorowi energetycznemu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium