Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 stycznia 2022 r.
12:46

Będzie można popływać w Stawie Echo. Znamy termin pierwszej kąpieli

8 1 A A
Stawy Echo w Zwierzyńcu
Stawy Echo w Zwierzyńcu (fot. Przemysław Stachyra)

Przygotowanie miejskiego kąpieliska zaczyna się w środku zimy. Do 3 lutego mieszkańcy mają czas na wyrażenie opinii na temat jego organizacji. Z danych naukowców z Roztoczańskiego Parku Narodowego wynika, że o kąpiel w Stawach Echo raczej możemy być spokojni. Ubiegły rok był najobfitszy w opady i najchłodniejszy w historii ich pomiarów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy mogą już składać uwagi i propozycje zmian do projektu uchwały, którą zajmie się rada miasta. Chodzi o określenie wykazu kąpielisk na ternie gminy. W wersji zaproponowanej przez urzędników sezon na miejskim kąpielisku by się zaczął 25 czerwca i potrwał do 28 sierpnia. Wykaz obejmuje dwie pozycje: kąpielisko na stawie nr 4 w kompleksie stawów „Echo” o długości linii brzegowej 100 metrów i kąpielisko na zbiorniku wodnym „Rudka” o długości linii brzegowej 85 metrów.

Rudka awaryjna

- Jeszcze trwa zima a my już myślimy o nowym sezonie. To rutynowe przygotowania do rozpoczęcia procedury otwarcia kąpieliska. Nie zmienia się ani jego położenie ani zasady organizacji. Faktycznie, w projekcie uchwały mowa jest o dwóch lokalizacjach, ale priorytetem są Stawy Echo. Jednak wolimy się zabezpieczyć na wypadek fatalnej sytuacji, jaka miała miejsce w 2019 roku i dlatego wpisane jest też kąpielisko na Rudce – mówi Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca.

W 2019 roku sytuacja była podbramkowa, bo z braku wody stawy najpierw zamieniły się w bajoro, potem w kałużę aż w końcu wyschły. Turyści narzekali na utratę pięknego miejsca do wypoczynku. Przedsiębiorcy, którzy żyją z turystyki byli załamani bo to Echo jest magnesem dla wielu osób wybierających się do Zwierzyńca. Niektórzy wręcz twierdzili, że jeśli nie będzie wody w stawach, wypoczywający w ogóle znikną z miasteczka.

Padało i nie parowało

Ale po lekturze raportu jaki co miesiąc sporządzają pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, którzy monitorują i analizują sytuację hydrologiczno-klimatyczną dla zlewni Świerszcza, turyści i mieszkańcy powinni być dobrej myśli. Zeszły rok był najchłodniejszy i najbardziej obfitował w opady w całej historii pomiarów! A są one prowadzone od 24 lat.

Choć grudzień miał jedną z niższych sum opadów atmosferycznych w całej historii pomiarów, to miał dodatni bilans wodny. Nadmiar opadów w stosunku do parowania wyniósł ponad 25 litrów na metr kwadratowy powierzchni. I jak zwracają uwagę autorzy raportu, przełożyło się na obserwowane zjawiska przyrodnicze, wpływając np. na wzrost uwodnienia torfowisk. Zapobiega to niszczącym procesom murszenia torfu oraz zapewnia rozwój roślinności właściwej dla tego ekosystemu, uznanego jako bardzo cenny i zagrożony w skali Europy.

Właścicieli kwater i amatorów kąpieli interesują najbardziej pomiary wody w Świerszczu, bo to Świerszcz odpowiada za wodę w stawach. A tej czasami jest dramatycznie mało. W końcu wspominanego, fatalnego 2019 roku pracownicy RPN zaobserwowali absolutne minimum – 3 litry na sekundę. Deszczowy maj i czerwiec 2020 poprawiły sytuację ale dopiero w efekcie zeszłorocznych roztopów podniósł się poziomu wód kredowych i torfowiskowych. Wody w Świerszczu solidnie przybyło. Kolejne dobre dla Świerszcza miesiące to mokry maj i lipiec (wzrost średniego przepływu cieku do 63 l/s).

Kajakarze sobie, pływacy sobie

Naukowcy przypuszczają, że poziom wód gruntowych jest stabilniejszy i teraz los Świerszcza będzie zależał od wielkości opadów i bilansu wodnego danego miesiąca. Do sezonu kąpielowego jest pół roku.

- Z naszego punktu widzenia nie ma różnicy czy kąpielisko jest nad stawem Echo czy na Rudce. Nad zalewem są wydzielone miejsca dla plażowiczów, z których nie możemy korzystać bez względu czy jest tam miejskie kąpielisko czy nie. Dla wypoczywających kluczową sprawą jest temperatura wody, w stawach Echo jest cieplejsza i dlatego ludzie się tam wolą kąpać – mówi Mirosław Rudy, właściciel firmy, która już od kilkunastu lat organizuje spływy kajakowe rzekami Wieprz i Tanew oraz wypożycza kajaki. – Zalew Rudka to docelowe miejsce wielu spływów kajakowych, najpopularniejszy jest odcinek Wieprza zaczynający się w Obroczy. To bardzo bezpieczna trasa, proponujemy ją początkującym kajakarzom, pływają nawet niemowlaki. Zeszłoroczny sezon był krótki i moim zdaniem gorszy niż w 2020. Lato było deszczowe i chłodne. Gdy jest pochmurno, pada ale jest ciepło, turystów jest więcej – dodaje przedsiębiorca z Obroczy.

* Uwagi w sprawie uchwały „kąpieliskowej” można zgłaszać pisemnie w UM (ul. Rynek 1, 22-470 Zwierzyniec) lub w formie elektronicznej (um@zwierzyniec.info.pl).

Korzystałam z raportu Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze Roztoczańskiego Parku Narodowego. Opracowanie: Zbigniew Maciejewski; dane pomiarowe: Bogusław Radliński, Przemysław Stachyra.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium