Efektywne zarządzanie energią w domu wcale nie jest trudne, choć potrzeba na to trochę pieniędzy.
– Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie i niepraktyczne.
Tymczasem korzystanie z nich przynosi ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię – przekonuje Bożena Wróblewska, ekspert Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi”.
Kolektory: do 60 proc. kosztów mniej
– Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w domu. Latem można niemal całkowicie uniezależnieć się od dostawcy energii dla gospodarstwa domowego – mówi Wróblewska.
Izolacja: oszczędzamy do 20 proc.
Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł.
Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.
Zmiana wentylacji: koszty niższe nawet o 25 proc.
– Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania – ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
Mostkom wara!
W takich miejscach, najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej, a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.
Źródło: onboard