Deszcz, albo – co jeszcze gorsze – ulewa to powód do niepokoju (albo i popłochu) na budowie. Także dlatego, że budujący nie zawsze wiedzą, które materiały budowlane są wrażliwe na deszcz, a które nie.
Należą do nich: elementy ścienne i stropowe z betonu komórkowego, elementy ścienne i stropowe z ceramiki poryzowanej, gonty papowe na paletach, drewniane elementy więźby dachowej, stemple drewniane, deski, krawędziaki i belki.
W tej grupie materiałów są także papy asfaltowe w rolkach, lepiki smołowe i asfaltowe, folie paroizolacyjne i paroprzepuszczalne, styropian i lekkie kruszywa, takie jak na przykład keramzyt.
Generalna zasada przechowywania tych materiałów jest taka: nie składujemy ich bezpośrednio na gruncie, lecz na podestach zbitych z desek lub na podkładach z luźno ułożonych krawędziaków.
Warto przy tym pamiętać, że na przykład gonty w paletach ustawia się tylko w jednej warstwie, styropianowe płyty układane luzem należy bezwzględnie dociążyć, by ich nie zrywał wiatr, a leżeć powinny możliwie daleko od rozpuszczalników i smoły, bo te mogą je zwyczajnie rozpuścić.
Papy asfaltowe w rolkach powinny stać pionowo, najlepiej na paletach, a lepiki na paletach lub podestach stawiać powinniśmy tak, by otwory zawsze znajdowały się na górze.