Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dlaczego ludzie zlecają architektowi urządzenie swojego ogrodu?
- Bo działka to wyzwanie, z którym sami nie mogą sobie poradzić. Najczęstsze problemy wynikają z ukształtowania terenu - np. jest to wzniesienie. Może być obsadzona starymi drzewami i dlatego jest trudna do zagospodarowania, albo po budowie znajduje się na niej dużo gruzu, kamieni, a gospodarze chcieliby urozmaicić jej płaski krajobraz i kamienie wykorzystać jako budulec.
• Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy sami projektują i urządzają swój ogród?
- Ludzie oglądają piękne ilustracje, programy telewizyjne i chcą swój ogród dopasować do tego obrazu. Jest duża grupa takich, którzy zapamiętali np. ogrody dzieciństwa lub z wycieczki do Anglii i chcą mieć takie same. Nie są jednak w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem.
• Co jest grzechem powszechnym naszych działek?
- Trawnik jak na Wembledonie i powszechne iglaki, w których ptaki się nie gnieżdżą i nie śpiewają.
• Od czego zaczyna się projektowanie?
- Od spotkania na działce. Słucham właścicieli, jakie są ich oczekiwania, wypytuję o ich wizję ogrodu. Czasem jej nie mają. Wiedzą, że ma być pięknie. A to jeszcze większe wyzwanie dla architekta. Przynoszę z sobą projekty, katalogi, rozmawiamy. Ale muszę dać ludziom wybór, nie mogę wywierać presji.
• Co się bierze pod uwagę?
- Na przykład - czy są dzieci, zwierzęta domowe, osoby starsze bądź niepełnosprawne. Trzeba znać bryłę domu, bo ogród może wyeksponować jego urodę lub go zasłonić. Architekt powinien pokazać, jak to wszystko będzie wyglądać dziś, za pięć lub dziesięć lat.
• Zbyt gęste nasadzenia to kardynalne błędy niecierpliwych?
- Tak, Ludzie chcieliby, żeby rosło szybko, było od razu duże i sadzą drzewa zbyt ciasno. Później jest kłopot - trzeba wycinać, drzewa źle rosną, zasłaniają światło lub widok.
• Czy własne pomysły zleceniodawców mogą zaszokować?
- Tak. Na przykład ścieżka z marmuru, prowadząca z tarasu do oczka wodnego. Po prostu został marmur z salonu i trzeba go było zagospodarować.
• Czy teraz jest dobra pora na projektowanie ogrodów?
- Każda pora jest dobra. Ale jeśli zrobimy to teraz, to na wiosnę możemy już realizować plany.
Ucz się, jak rosną drzewa
Projektowanie ogrodów jest sztuką. Szanowaną przez królów, docenianą przez koneserów, stającą się - jak np. w Anglii - narodową tradycją. U nas przez wiele lat ogródki przydomowe pełniły rolę zwyczajnych warzywniaków, które wspomagały domowe zaopatrzenie. Dziś się to diametralnie zmieniło, choć trudno powiedzieć,
że mamy dar i wiedzę niezbędne do zaprojektowania pięknego ogrodu.
Błędy kardynalne
• Zieleń musi pasować do otoczenia. Ogród w stylu francuskim na wiejskiej działce wygląda groteskowo.
• Błędem jest budowanie olbrzymich kaskad lub dużych oczek wodnych na maleńkich działkach. Zabierają powierzchnię roślinom i przeznaczoną na rekreację.
• Błędem jest też sadzenie samych iglaków. Zarażają się wtedy od siebie chorobami.
Dobrze wiedzieć
• Budowę oczka wodnego (każdą "dziurę w ziemi”) trzeba zgłosić do właściwego Wydziału Ochrony Środowiska.
• Projektowanie kilkuarowego ogrodu trwa od kilku do kilkunastu dni.
• Potrzebna jest geodezyjna mapa działki z jej granicami, naniesionymi budynkami i mediami podziemnymi.
• Projektanci z reguły liczą sobie 1 zł za m. kw. ogrodu.
Jak i co sadzimy
Jest jeszcze czas, żeby się dokształcić. Trzeba poznać rośliny, które kupimy. Dziś w poradnikach piszą jak szybko one rosną, jak rozległą będą miały koronę i system korzeniowy. To wszystko jest bardzo ważne, żeby nie sadzić drzew zbyt gęsto. Nie wolno ich sadzić przy ścianie domu. Niszczą później tynki, dachy. Nie wolno drzew sadzić na miejscach, którymi biegną tzw. media podziemne - wodociąg, kanalizacja, linie enegetyczne, inne. Korzenie mogą później je zniszczyć.
- Są niecierpliwi, którym wydaje się, że nasadzenia są zbyt rzadkie, niepozorne - mówi Ewa Dejneko. - Proponuję, aby między drzewami zastosować wypełnienia w postaci barwnych plam krzewów ozdobnych. Kiedy drzewo urośnie, krzew zawsze można przesadzić, przyciąć, a nawet usunąć. Podobną rolę znakomicie spełniają byliny.
Trzeba wiedzieć, jakie są rośliny solitery (sadzone pojedynczo). Posadzone w grupie będą źle wyglądały.
Co jest ważne przy zakładaniu ogrodu
Wszystko. Jeśli chcesz się sam wziąć za swój kawałek ziemi, nie spiesz się – tak powie każdy architekt.
– Trzeba zacząć od gleby – radzi Jacek Rożniatowski, ogrodnik. – Wiedzieć, jakie ma ph, czy jest piaszczysta czy gliniasta. To są ważne informacje. Jeśli na piaszczystej ktoś zechce mieć ogród różany, to będzie go miał może rok. Należy mieć wiedzę, jakie rośliny udadzą się na takim podłożu, a dla jakich jest ono niewłaściwe. Zaprojektowanie ogrodu zależy od jego położenia względem słońca.
Jeśli jest otoczony starymi drzewami albo domami, które zasłaniają słońce, rośliny światłolubne będą się w nim źle czuły, będą źle rosły. Gdy ogród jest na wzgórzu nie osłoniętym przed wiatrem, można przypuszczać, że mrozy spowodują straty. Tak samo, jeśli jest w wilgotnej zastoinie.
Dlatego, zanim pierwszy szpadel zostanie wbity w ziemię, poznajmy swój kawałek ziemi.