Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 lutego 2008 r.
15:17
Edytuj ten wpis

Czas pomyśleć o ogrodzie

0 0 A A

Rozmowa z Ewą Dejneko dyrektorem PHU "Col-Garten” w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego ludzie zlecają architektowi urządzenie swojego ogrodu?

- Bo działka to wyzwanie, z którym sami nie mogą sobie poradzić. Najczęstsze problemy wynikają z ukształtowania terenu - np. jest to wzniesienie. Może być obsadzona starymi drzewami i dlatego jest trudna do zagospodarowania, albo po budowie znajduje się na niej dużo gruzu, kamieni, a gospodarze chcieliby urozmaicić jej płaski krajobraz i kamienie wykorzystać jako budulec.

• Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy sami projektują i urządzają swój ogród?

- Ludzie oglądają piękne ilustracje, programy telewizyjne i chcą swój ogród dopasować do tego obrazu. Jest duża grupa takich, którzy zapamiętali np. ogrody dzieciństwa lub z wycieczki do Anglii i chcą mieć takie same. Nie są jednak w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem.

• Co jest grzechem powszechnym naszych działek?

- Trawnik jak na Wembledonie i powszechne iglaki, w których ptaki się nie gnieżdżą i nie śpiewają.

• Od czego zaczyna się projektowanie?

- Od spotkania na działce. Słucham właścicieli, jakie są ich oczekiwania, wypytuję o ich wizję ogrodu. Czasem jej nie mają. Wiedzą, że ma być pięknie. A to jeszcze większe wyzwanie dla architekta. Przynoszę z sobą projekty, katalogi, rozmawiamy. Ale muszę dać ludziom wybór, nie mogę wywierać presji.

• Co się bierze pod uwagę?

- Na przykład - czy są dzieci, zwierzęta domowe, osoby starsze bądź niepełnosprawne. Trzeba znać bryłę domu, bo ogród może wyeksponować jego urodę lub go zasłonić. Architekt powinien pokazać, jak to wszystko będzie wyglądać dziś, za pięć lub dziesięć lat.

• Zbyt gęste nasadzenia to kardynalne błędy niecierpliwych?

- Tak, Ludzie chcieliby, żeby rosło szybko, było od razu duże i sadzą drzewa zbyt ciasno. Później jest kłopot - trzeba wycinać, drzewa źle rosną, zasłaniają światło lub widok.

• Czy własne pomysły zleceniodawców mogą zaszokować?

- Tak. Na przykład ścieżka z marmuru, prowadząca z tarasu do oczka wodnego. Po prostu został marmur z salonu i trzeba go było zagospodarować.


• Czy teraz jest dobra pora na projektowanie ogrodów?

- Każda pora jest dobra. Ale jeśli zrobimy to teraz, to na wiosnę możemy już realizować plany.

Ucz się, jak rosną drzewa

Projektowanie ogrodów jest sztuką. Szanowaną przez królów, docenianą przez koneserów, stającą się - jak np. w Anglii - narodową tradycją. U nas przez wiele lat ogródki przydomowe pełniły rolę zwyczajnych warzywniaków, które wspomagały domowe zaopatrzenie. Dziś się to diametralnie zmieniło, choć trudno powiedzieć,
że mamy dar i wiedzę niezbędne do zaprojektowania pięknego ogrodu.

Błędy kardynalne

• Zieleń musi pasować do otoczenia. Ogród w stylu francuskim na wiejskiej działce wygląda groteskowo.
• Błędem jest budowanie olbrzymich kaskad lub dużych oczek wodnych na maleńkich działkach. Zabierają powierzchnię roślinom i przeznaczoną na rekreację.
• Błędem jest też sadzenie samych iglaków. Zarażają się wtedy od siebie chorobami.

Dobrze wiedzieć

• Budowę oczka wodnego (każdą "dziurę w ziemi”) trzeba zgłosić do właściwego Wydziału Ochrony Środowiska.
• Projektowanie kilkuarowego ogrodu trwa od kilku do kilkunastu dni.
• Potrzebna jest geodezyjna mapa działki z jej granicami, naniesionymi budynkami i mediami podziemnymi.
• Projektanci z reguły liczą sobie 1 zł za m. kw. ogrodu.

Jak i co sadzimy

Jest jeszcze czas, żeby się dokształcić. Trzeba poznać rośliny, które kupimy. Dziś w poradnikach piszą jak szybko one rosną, jak rozległą będą miały koronę i system korzeniowy. To wszystko jest bardzo ważne, żeby nie sadzić drzew zbyt gęsto. Nie wolno ich sadzić przy ścianie domu. Niszczą później tynki, dachy. Nie wolno drzew sadzić na miejscach, którymi biegną tzw. media podziemne - wodociąg, kanalizacja, linie enegetyczne, inne. Korzenie mogą później je zniszczyć.

- Są niecierpliwi, którym wydaje się, że nasadzenia są zbyt rzadkie, niepozorne - mówi Ewa Dejneko. - Proponuję, aby między drzewami zastosować wypełnienia w postaci barwnych plam krzewów ozdobnych. Kiedy drzewo urośnie, krzew zawsze można przesadzić, przyciąć, a nawet usunąć. Podobną rolę znakomicie spełniają byliny.

Trzeba wiedzieć, jakie są rośliny solitery (sadzone pojedynczo). Posadzone w grupie będą źle wyglądały.

Co jest ważne przy zakładaniu ogrodu

Wszystko. Jeśli chcesz się sam wziąć za swój kawałek ziemi, nie spiesz się – tak powie każdy architekt.

– Trzeba zacząć od gleby – radzi Jacek Rożniatowski, ogrodnik. – Wiedzieć, jakie ma ph, czy jest piaszczysta czy gliniasta. To są ważne informacje. Jeśli na piaszczystej ktoś zechce mieć ogród różany, to będzie go miał może rok. Należy mieć wiedzę, jakie rośliny udadzą się na takim podłożu, a dla jakich jest ono niewłaściwe. Zaprojektowanie ogrodu zależy od jego położenia względem słońca.
Jeśli jest otoczony starymi drzewami albo domami, które zasłaniają słońce, rośliny światłolubne będą się w nim źle czuły, będą źle rosły. Gdy ogród jest na wzgórzu nie osłoniętym przed wiatrem, można przypuszczać, że mrozy spowodują straty. Tak samo, jeśli jest w wilgotnej zastoinie.

Dlatego, zanim pierwszy szpadel zostanie wbity w ziemię, poznajmy swój kawałek ziemi.

Pozostałe informacje

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium