Jarosław Kasperek, dział marketingu CB „Gala”
– Żeby oszczędzić wydatki ponoszone na ogrzewanie domu koniecznie należy docieplić dach. Straty ciepła spowodowane jego nieociepleniem są duże. Jako materiał dociepleniowy najlepiej spisuje się wełna mineralna.
* Wełna kamienna, jak i szklana są niepalne, co zapewnia bezpieczeństwo pożarowe budynku. Ponadto podczas pożaru ocieplenie wełną np. Rockwool stanowi barierę ogniową i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. W przeciwieństwie do innych materiałów obie wełny nie powodują zwiększenia emisji dymu ani nie grożą powstawaniem płonących kropli. Włókna wełny mineral-nej wytworzonej z kamienia (bazaltu) topi się dopiero w temperaturze ok. 1000 C. Wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej (kamiennej i szklanej) uzyskały klasyfikację materiałów niepalnych.
* Wełna mineralna dzięki swej włóknistej strukturze oraz odpowiedniej gęstości objętościowej, potrafi zmniejszyć hałas pochłaniając go. Dobrze izoluje i pochłania zarówno dźwięki rozchodzą-ce się w powietrzu, jak i powstałe w wyniku uderzenia, redukując hałas o około 20 proc.
* Większość materiałów izolacyjnych z tworzyw spienionych przez swoją zwartą budowę po-krywa dom nieprzepuszczalnym płaszczem. Dlatego cała para wodna zbierającą się w pomiesz-czeniach musi być usuwana na zewnątrz przez system wentylacyjny. Jeżeli nie jest on wystarcza-jąco wydajny, może dojść do zawilgocenia ścian oraz rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki paroprzepuszczalnym właściwościom wełny mineralnej para wodna z pomieszczeń swobodnie przedostaje się na zewnątrz, ściany oddychają, a mieszkańcy uzyskują zdrowy mikroklimat wnętrz.
* Ważną zaletą wełny jest również to, że jest ona trudno zwilżana, czyli hydrofobowa (woda spływa po powierzchni wełny – nie wnika do wnętrza). Jednocześnie nie chłonie wilgoci z powie-trza (znikoma wilgotność sorpcyjna).
Do docieplania dachów polecamy płytę mineralną Top Rock albo wełnę szklaną Ursa. (e)