Warto dostosować je do naszych wymagań ale i możliwości portfela.
Im mniejszy dom i im bardziej zwarta bryła budynku, tym mniejsze są straty ciepła. Szukając dobrego projektu, warto zwrócić uwagę na stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Im ten stosunek będzie niższy, tym lepiej dla naszego portfela.
Nie żałuj wełny
Najwięcej ciepła budynek traci poprzez ściany i dach. Warto zatem zadbać o ich odpowiednie docieplenie. Ocieplenie ścian wełną mineralną o grubości 20 cm to obecnie standard. Jeszcze większe znacznie ma odpowiednia izolacja dachu, co wynika z praw fizyki (unoszenie się nagrzanego powietrza). Najlepszą izolację uzyskuje się stosując system dwuwarstwowy, np. 20cm +5cm , który eliminuje mostki cieplne.
Widzisz… jak uciekają kilokalorie?
Duże okna narażają budynek na większe straty ciepła. Dlatego lepiej zamontować okna szerokie zamiast sięgających ziemi. Należy unikać przeszkleń w ogrzewanych pomieszczeniach od strony północnej. Jeżeli już zdecydujemy na wielkie szklane powierzchnie, najlepiej wybierzmy specjalne okna o możliwie niskim współczynniku przenikania ciepła.
Jak rozplanujesz - tak płacisz
Dom projektuj tak, by móc korzystać z energii słonecznej, np.: garderoba, schowek, garaż, spiżarnia mogą być zlokalizowane od północy (bez okna), kuchnia od wschodu lub zachodu, salon od południa - słońce go dogrzeje. W sprzyjających warunkach, korzystając z darmowego ciepła "słonecznego”, można o kilkanaście procent zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania, za którą płacimy.
Cenne powietrze
Do wentylacji budynku nie wystarczą przewody wentylacyjne w ścianach i kominy; na miejsce wywiewanego powietrza zużytego musi napływać świeże powietrze z zewnątrz. Właściwe docieplenie budynku pozwoli na oszczędności wynikające ze zmniejszenia strat ilości ciepła uciekającego przez przegrody. Straty ciepła na wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu dochodzą nawet do 50 proc. Dlatego warto zainstalować w domu urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, tzw. rekuperator.
Czy warto inwestować w dom energooszczędny?
To… zależy. Trzeba wyliczyć, po jakim czasie dodatkowe wydatki mogą się nam zwrócić. W tym celu powinno się analizować aktualne ceny oraz prognozy dotyczące cen nośników energii. Niewątpliwie warto wyłożyć pieniądze na zwiększenie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych i wentylację z rekuperatorem. Warto dołożyć kilka centymetrów wełny mineralnej lub styropianu przy izolacji ścian i dachu, co pozwoli zaoszczędzić do 30 proc. Na kosztach ogrzewania.