Ma same zalety. Jest materiałem naturalnym, trwałym i nie kosztuje majątku. Chyba, że zażyczymy sobie egzotyczną mozaikę.
Drewniane podłogi można układać zarówno w pokojach dziennych jak i w kuchni czy przedpokoju - jednak w przypadku dwóch ostatnich pomieszczeń lepiej sprawdzą się panele specjalnie zabezpieczone przed wilgocią oraz z wysoką klasą ścieralności.
Podłoże pod drewniane posadzki należy specjalnie przygotować. Powinno być równe, odpylone i zagruntowane. Na wylewki betonowe można wylać masę samopoziomującą. Jeżeli zależy nam na ochronie przed hałasem dodatkowo warto położyć maty z pianki polietylenowej.
Deski czyli jak najprościej
Na rynku dostępne są deski z litego drewna litego lub klejone (bardziej odporne na zniekształcenia). Długość desek to 3-10 m, szerokość 9-18 cm, a grubość 14-30 mm. Krawędzie mogą mieć gładkie lub przystosowane do tzw. "parkietowego” łączenia. Deski podłogowe mocuje się głównie gwoździami do drewnianych legarów, które układa się na warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Można je również układać na podłodze betonowej lub gładzi cementowej i gipsowej - wtedy mocujemy deski klejem.
Warto tak wybierać wielkość desek, aby zminimalizować konieczność sztukowania. W małych pokojach można układać deski od ściany do ściany, w większych łączenia ustawiamy w połowie długości deski z rzędu sąsiedniego.
Urok parkietu
Parkiet tradycyjny układa się z jednego gatunku drewna w rozmaite wzory np. jodełkę, cegiełkę, kwadraty. Można również wybrać kilka rodzajów parkietu i tworzyć dekoracyjne, powtarzające się wzory. Na rynku dostępny jest także parkiet lamelowy, który wygląda jak tradycyjny, ale nie jest łączony na wpust tylko na styk.
Parkietowe klepki układamy na podłożu mineralnym (beton, podkład cementowy, gipsowy) lub na deskach bądź płytach drewnopochodnych. Przyklejamy klejem do parkietu.
Mozaika dla odmiany
W sprzedaży oferowane są mozaiki z jednego rodzaju drewna, lub dekoracyjne z deszczułek w różnych odcieniach. Mozaikę układa się najczęściej na betonie lub gładzi cementowej, mocuje się ją tymi samymi klejami co parkiet.
Panele, czyli zrób to sam
Panele są łatwe w montażu, ponieważ nie trzeba ich kleić do podłoża - klei się tylko krawędzie, chyba, że są to panele na zatrzask, wtedy klej jest zbędny. Większości paneli nie można cyklinować, ale zniszczone elementy stosunkowo łatwo wymienić na nowe (zwłaszcza panele łączone na zatrzask).
Bruk i parkiet przemysłowy
Parkiet przemysłowy to rodzaj mozaiki z grubszych deszczułek o szerokości 8-10 mm i grubości około 22 mm. Podobnie jak mozaika są łączone są w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ułożeniu.