- od tradycyjnego drewna, po siding i cegłę klinkierową.
Wielu inwestorów nie wyobraża sobie elewacji wykończonej inaczej, niż tynkiem. Tradycyjne tynki grube (trzy- lub dwuwarstwowe) są obecnie bardzo rzadko stosowane. Zastąpiły je tynki cienkowarstwowe, które najczęściej kładzie się na warstwie ocieplenia (styropianie lub wełnie mineralnej).
Tynk lubi kolor
Tynki cienkowarstwowe mają grubość 2-10 mm. W sklepach są dostępne masy tynkowe w rozmaitych kolorach i o różnych fakturach (od całkowicie gładkiej po strukturalne, wzbogacone w drobne granulki, które przy zacieraniu dają efekt nieregularnej powierzchni). Do dyspozycji mamy tynki cementowo-wapienne, mineralno-polimerowe, silikatowe, silikonowe, akrylowe. Jeżeli nie zdecydujemy się na tynk kolorowy, który nie wymaga malowania (np. silikatowy) lub została zaprojektowana elewacja wielobarwna, warto pomyśleć o farbach elewacyjnych (to jednak wydłuża pracę oraz podnosi koszty elewacji).
Wytrzymałość nowoczesnych mas tynkowych ocenia się na 50-70 lat.
Siding ciągle w modzie
Siding, czyli okładzina elewacyjna w postaci paneli wykonanych najczęściej z winylu, to najpopularniejszy materiał do montażu na sucho. Zbudowany jest z dwóch warstw PCW - wierzchnia jest barwiona na dowolny kolor, spodnia zazwyczaj jest szara. Panele mają szerokość od 10 do 30 cm i długość od 2,5 do 3,9 m.
Siding jest materiałem trwałym i lekkim (1 m2 waży ok. 2 kg). Kolejne atuty to prosty montaż, łatwość cięcia i niska cena. Siding praktycznie nie wymaga konserwacji - wystarczy go umyć myjką ciśnieniową lub ogrodowym wężem.
Drewno dla tradycjonalistów
Domy budowane z bali nie wymagają dodatkowej elewacji (grzechem byłoby ją robić!). Wymagają natomiast konserwacji. Można używać do tego celu różnych impregnatów, np. bejc lub lakierobejc, które dodatkowo barwią drewno na wybrany kolor.
Drewniana może być także elewacja domu murowanego. Zazwyczaj używa się do tego celu szalówek, czyli desek grubości 20 mm (najczęściej świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych). Przed położeniem desek należy je zaimpregnować.
Klinkier lub licówka
Zazwyczaj planuje się taką elewację już na etapie projektu, wtedy najczęściej ściany są trójwarstwowe, a warstwa zewnętrzna jest jednocześnie elewacją. Jeżeli chcemy położyć klinkier na już stojącym domu, lepiej wybrać płytki klinkierowe, które montuje się przy użyciu kleju (taka elewacja jest lżejsza i nie wymaga dodatkowego wzmacniania fundamentu).