Domowa kuchnia powinna wyglądać jak dobry warsztat pracy, w którym wszystko jest pod ręką, a jednocześnie nic nie zawadza kucharzowi.
Nawet w najmniejszej kuchni dobrze jest zachować konfigurację „trójkąta roboczego”. Tworzą go trzy podstawowe elementy wyposażenia kuchni: zlewozmywak, kuchenka i lodówka. Na żadnym z trzech boków trójkąta tworzonego przez te sprzęty nie powinny znajdować się drzwi, natomiast przy jednym z urządzeń musi znaleźć się główne stanowisko robocze – blat do przyrządzania posiłków. Aby zapewnić wygodę ruchów boki wyznaczonego, przez te sprzęty, w przestrzeni kuchni trójkąta nie mogą być krótsze niż 3 metry i dłuższe niż 6 metrów.
Trzy strefy
Dużą kuchnię powinniśmy podzielić na trzy wyraźnie wyodrębnione strefy. W strefie gotowania znajdzie się wszystko, co służy przechowywaniu żywności i przyrządzaniu dań: schowki na produkty żywnościowe, kuchenka, lodówka, blaty robocze, zlewozmywak, szafki na naczynia, itp. Strefa jadalni to miejsce, gdzie spożywamy posiłki i zazwyczaj stoją tu stół oraz krzesła. Strefa porządkowa obejmuje urządzenia i środki pozwalające utrzymywać higienę w kuchni, czyli kosze na odpadki, zmywarkę do naczyń, podręczny zestaw środków czystości. W niektórych mieszkaniach mieści się tu także pralka i suszarka.
Doświetlona kuchenka
W kuchni należy zadbać o właściwe, funkcjonalne oświetlenie. Blaty robocze, kuchenka oraz zlewozmywak powinny być oświetlone jasno, jednak w taki sposób aby nie powstawały drażniące refleksy. Główny blat roboczy może też być umieszczony przy oknie, aby dodatkowo wykorzystać naturalne światło.
Jeśli wydzielimy w kuchni część jadalną, to powinniśmy umieścić nad nią lampę na osobnym obwodzie, aby na czas posiłku móc zgasić światło w części roboczej. Ponadto miękkie, łagodne światło takiej lampy uczyni nasze wnętrze przytulniejszym.
W kuchni warto też pomyśleć o osobnych źródłach światła w głębszych schowkach, tak by poszukiwania upragnionych przypraw, produktów lub ściereczek kuchennych nie sprawiały nam żadnego problemu.
Łatwe porządki
Nasza kuchnia powinna być łatwa do mycia i sprzątania. Zwróćmy na to uwagę wybierając meble. Podłogę najlepiej pokryć płytkami lub łatwo zmywalną wykładziną, ściany natomiast specjalną farbą, tapetami lub boazerią. W okolicach zlewozmywaka i kuchenki dobrze jest położyć kafelki.
Kuchenkę ustawiamy w pobliżu kratki wentylacyjnej. Najlepiej jeśli zainstalujemy nad nią okap pochłaniający zapachy wydzielające się podczas gotowania. Utrzymanie czystości w kuchni będzie też łatwiejsze dzięki ustawieniu suszarki na naczynia w pobliżu zlewozmywaka.
W utrzymaniu porządku pomoże nam również przemyślana aranżacja wnętrz szafek. Możemy zastosować na przykład łatwe do wysuwania i wsuwania kosze na prowadnicach. Urządzając szafki warto także pomyśleć o umieszczeniu w nich kilku mniejszych półeczek na przyprawy, haczyków na przybory kuchenne oraz plastikowych uchwytów na butelki. W pracy w kuchni przydadzą się również wszelkiego rodzaju stojaki, pudełka i naczynia.
Przytulnie i miło
Nie tylko ogólna kolorystyka i wyposażenie, ale także dodatki stanowią o charakterze naszego wnętrza. Oto kilka propozycji, aby kuchnia stała się jeszcze przytulniejsza i cieplejsza, aby pozwalała nam nie tylko przyrządzać posiłki, lecz również uprzyjemniała czas ich spożywania.
„Owocowe” dodatki na dłużej zatrzymają w naszej kuchni ciepło i świeżość lata Fartuch kuchenny z naszytym owocem lub koszyczki na chleb ozdobione wstążkami z deseniem owoców ożywią każde wnętrze. Letni motyw w kuchni wprowadzą również namalowane na stojakach na sztućce kolorowe motyle.
Jeśli urządziliśmy kuchnię przede wszystkim w drewnie, dzięki dodatkom z materiału w kratę nadamy jej rustykalny charakter, nawet jeśli mieszkamy w ruchliwym miejskim centrum. Z dostępnych kraciastych materiałów możemy wykonać rękawice, fartuch i ściereczki i pokrowce na krzesła. Kratkowane desenie możemy również namalować farbami na pudełkach i naczyniach.
NA PODDRUKU
Kuchnia bezpieczna
* Nawet w najlepiej urządzonej kuchni może się przytrafić wypadek, dlatego musimy zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa. Pomoże nam w tym stosowanie poniższych zasad.
* Kuchenka nie może znaleźć się ani przy drzwiach (otwierając je możemy zrzucić na podłogę gotujący się garnek), ani przy oknie (przy otwieraniu lufcika łatwo może zapalić się firanka). Nie należy umieszczać jej także obok lodówki nawet jeśli producent zapewnia, że urządzenia posiadają doskonałą izolację. Ze względów bezpieczeństwa i wygody kuchenka nie powinna też znaleźć się ani obok, ani na przeciwko zlewozmywaka. Na wszelki wypadek w pobliżu kuchenki umieszczamy ścierkę żaroodporną. Zlewozmywak sytuujemy natomiast z dala od przewodów elektrycznych.
* Wysokość szafek, blatów oraz urządzeń musi być taka, aby podczas pracy w kuchni ograniczyć schylanie się i stawanie na palcach. Szafki nie mogą wisieć za nisko, by przy ich otwieraniu nie uderzyć się w głowę. Warto zastanowić się nad zakupem szafek z małą ilością kantów i ostrych narożników.
* Ostre narzędzia przechowujemy w specjalnych stojakach albo pojemnikach wkładanych do szuflady, nigdy zaś luzem w szufladach. Substancje toksyczne trzymamy wysoko lub w szafkach zamykanych na klucz. Nigdy nie przesypujemy ich ani nie przelewamy do innych opakowań (zwłaszcza po środkach spożywczych).W dostępnym miejscu w kuchni umieszczamy natomiast podstawowe środki opatrunkowe, które mogą się przydać na wypadek skaleczenia lub poparzeń.
* Na pewien okres powinniśmy zrezygnować też z długich obrusów w kuchni i zastąpić je np. kolorowymi tackami. Długi obrus łatwiej ściągnąć małemu dziecku ze stołu i o tragedię nietrudno. Natomiast tacki, a jest ich olbrzymi wybór, mogą być świetnym dodatkiem do urządzenia kuchennego pomieszczenia.