Andrzej Maron, specjalista do spraw sprzedaży w firmie Inwestor
– Gonty bitumiczne to pochodne pap nawierzchniowych, odróżnia je od nich kształt, kolorystyka i posypka z naturalnych kamieni. Są one bardzo plastycznym tworzywem dopasowującym się do każdej powierzchni, dlatego istotną sprawą jest jakość podłoża.
* Podłoże musi być gładkie, bo każda jego nierówność będzie z daleka widoczna na dachu, co nie przyda mu estetyki. Z upływem czasu może to także być miejsce zatrzymywania się zanieczyszczeń nanoszonych przez wiatr. Dlatego najlepiej pod gonty stosować płytę OSB lub specjalnie przygotowane deski na pióro i wpust.
* Na przygotowane podłoże należy położyć dobrej jakości papę podkładową ze szklanym welonem. Jeżeli będzie położona na deskach odpowiednio wyprofilowanych, to zapobiegnie ich klawiszowaniu, prowadzącym często do zniszczenia pokrycia.
* Gonty układane od okapu w górę dachu mocowane są do podłoża w swej górnej części. Natomiast ich dolna połowa pokryta bitumem zgrzewa się samorzutnie. W tańszych odmianach jest on kładziony na gontach punktowo, w droższych na całej powierzchni. Gonty papowe stosowane są na połaciach z ponad 20 stopniowym spadkiem. Nie wymagają konserwacji, natomiast czytelna i prosta instrukcja pozwala na ich samodzielne układanie. Jednak ze względów praktycznych lepiej, żeby to zrobił specjalista.
* Należy pamiętać, by kładąc kolejne rzędy gontów brać je z kilku paczek jednocześnie, co zapobiegnie zróżnicowaniu odcieni. Każda paczka może bowiem mieć inny i w efekcie na dachu powstałaby mozaika barwnych plam.
* Ważnym elementem mającym wpływ na szczelność i żywotność dachu jest prawidłowa wentylacja kalenicy. Może być ona wykonana w dwojaki sposób za pomocą gotowego z PCV profilu lub mniej estetyczna, ze zwykłej deski przybitej na wierzchu zbiegających się połaci.
* Zaletą tego pokrycia jest również łatwość transportu na miejsce budowy. Pakowany w paczki na paletach daje się łatwo przenosić. Przechowując je przez dłuższy czas należy pamiętać, by były one w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, co zapobiegnie ich sklejaniu.
* Na dach z pokryciem bitumicznym można z powodzeniem stosować, w zależności od potrzeb, obróbki blacharskie z tworzyw sztucznych i pap. Bogata kolorystyka i dobra jakość gwarantująca żywotność gontów sprawiają, że pokrycie to ma coraz więcej chętnych. Gwarancja, jaką otrzymują kupujący obejmuje, w zależności od producenta, okres od 10 do 25 lat. (z