Mieszkań ma powstać setka, a chętnych już jest pięć razy więcej. Właśnie powstała spółka celowa, która zajmie się budową bloków w Świdniku w ramach rządowego programu. Pierwsi lokatorzy na ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” wprowadzą się za dwa lata.
Ulica Gen. Stefana Roweckiego „Grota” to boczna al. Armii Krajowej w Świdniku - tuż przed hurtownią i sklepem z odzieżą używaną jadąc w kierunku Franciszkowa. Na miejskich działkach mają stanąć dwa bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
– Teraz to szczere pole – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. I zapowiada: – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze w tym tygodniu ogłosimy przetarg na budowę tymczasowej drogi dojazdowej na plac budowy. Poza tym trwają już uzgodnienia w sprawie doprowadzenia mediów do budynków.
Przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” ma powstać w sumie 108 mieszkań.
– Mieszkania będą mieć powierzchnię od 30 do 70 mkw – zapowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, który wczoraj podpisał umowę z przedstawicielem spółki BGK Nieruchomości. – Oznacza to, że już jest organizacja, która zajmie się budową bloków. My w tej spółce uczestniczymy. Nasz wkład jest mniejszościowy, aportem włożyliśmy działki.
Choć budowa jeszcze nie ruszyła to chętnych nie brakuje.
– Zainteresowanie jest ogromne. Mamy już ponad 500 podań – podaje burmistrz Świdnika. – Około 25 proc. z nich złożyły osoby spoza Świdnika.
Czy mają szansę na mieszkanie? – Na razie nie określamy szczegółowych założeń – odpowiada Jakson. – Mieszkania są przeznaczone dla osób, które nie są w stanie wziąć kredytu, natomiast mają stabilną sytuację zawodową, która pozwoli na opłacanie czynszu. Dla tych, którzy będą chcieli z czasem mieć to mieszkanie na własność, będzie on 20 proc. wyższy.
Rządowe czynszówki w Świdniku powinny być gotowe w 2020 r.
W Lublinie nadal nie
Przy ul. Sierpińskiego w Lublinie na terenie dawnej bazy pocztowej nie powstaną mieszkania z rządowego programu. BGK Nieruchomości chciała zbudować tu 304 mieszkania. Zdaniem Ratusza bloki w tym miejscu nie pasują, bo w sąsiedztwie podstawową zabudową są domy jednorodzinne. Decyzja jest więc odmowna, podobnie jak dwóch innych przypadkach kiedy chodziło o budowę mieszkań w tym regionie miasta.
– Wkrótce zaproponujemy inne lokalizacje. Lublin powinien być objęty tym programem. To jedna z naszych priorytetowych lokalizacji – komentuje Artur Soboń, pochodzący ze Świdnika wiceminister inwestycji i rozwoju.
Biała Podlaska na finiszu
Biała Podlaska już opublikowała listę 186 rodzin, które w maju otrzymają klucze do Mieszkań Plus. Chętnych było aż 1,4 tys. Mieszkania mają od 40 mkw. do 55 mkw. powierzchni. Według zapewnień czynsz ma wynosić ok. 12 zł / mkw. Dla mieszkania o pow. 55 mkw. to ok. 660 zł plus opłaty za media. Obecnie trwają prace na zewnątrz budynków, m.in. układanie kostki na chodnikach.
(eb)