Wypoczynek, odprężenie, hartowanie i wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu w jednym. To sauna.
- Właściwa lokalizacja sauny, dostosowana do trybu i upodobań domowników, czyni ją funkcjonalną i wygodną - mówi Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+ Biuro Projektów.
- Dlatego warto - jeszcze przed wyborem projektu - odpowiedzieć sobie na pytania:
* W jaki sposób chcecie i lubicie korzystać z sauny?
* Czy ma ona - wraz z siłownią, minibasenem (wieloosobową wanną spa), domowym solarium - tworzyć rodzinne zaplecze rekreacyjne?
* Czy stanie się rytualnym wręcz miejscem spotkań z przyjaciółmi?
* Czy po trudach całego dnia będzie wymarzonym relaksem przed snem?
Sauna dla aktywnych
Sauna dla towarzyskich
Sauna dla domatorów
Rodzaje saun
* Parowo-ziołowa - jest najchłodniejsza, temperatura osiąga jedynie 45-65°C, natomiast wilgotność jest bardzo wysoka 40-60 %. Niewskazana jest wilgotność powierza powyżej 70% w pomieszczeniach, w których ściany i sufit wyłożone są drewnem (w związku z zagrożeniem gromadzenia się wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni). W saunie tej można również używać substancji zapachowych - w piecu znajduje się odpowiedni pojemnik na olejki eteryczne.
* Mokra - najpopularniejsza w Finlandii i najczęściej stosowana; kąpiel rozpoczyna się w temperaturze 50°C, a wilgotność, uzyskana przez polanie kamieni wodą, osiąga 35 %.
Jak prawidłowo zainstalować kabinę
Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna, musi posiadać kanał wentylacyjny. W samej kabinie musi znajdować się otwór nawiewny o powierzchni 200 cm² w ścianie bezpośrednio za piecem, natomiast wylot maksymalnie oddalony od wlotu - najlepiej umieścić w suficie. Minimalna wysokość kabiny wynosi 2 m.
Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji gorącego powietrza między kabiną a sufitem pomieszczenia, w którym się znajduje, należy pozostawić kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni, a między ścianami kabiny a ścianami pomieszczenia 5-10 cm.
Źródło: Archon+